Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand apare un bb si nu vrei asta...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 404
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by nume
Elise, vorbesti de bariera care nu lasa un om sa respecte dreptul altui om de a decide asupra propriei vieti? Ca bariera aia se cheama aroganta... nume, avortul e liber in Romania, dreptul omului aceluia e cat se poate de respectat, noi aici avem un schimb de opinii, eu zic ca aroganta se cheama a starui sa-l convingi pe celalalt ca opiniile lui sunt ridicole, incredibile samd Sau de bariera care desparte pacatoasele de de virtuase? Cine da nume acestei bariere? astea sunt clisee, devine obositor sa le tot repetati, nimeni nu e virtuos pe-aici, desi am zis ca nu dau detalii ca nu-s relevante, am fost eu insami in situatia in care as fi facut un avort fara sa clipesc, nu ca o" ultima solutie" (ce bine ar fi sa fie doar ultima solutie), nu fiindca nu avea cine sa ma sustina sau alte motive, nu...doar pentru ca eram tanara si rasfatata, si pentru ca...era cel mai comod, usor si lipsit de complicatii. s-a intamplat ca a fost doar o alarma falsa, dar daca ar fi fost sa fie...ce bine era daca cineva mi-ar fi aratat si partea cealalta Te rog defineste ``bariera`` ca nu cred ca te referi la bara de metal care semnalizeaza vehicule de mare tonaj. poate ar trebui sa defineasca cami30, ca ea a introdus termenul in discutie nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by qsar Nu cred in drepturile superioare ale embrionului pana la stadiul de fat dar sustin suprematia sa incepand cu acest stadiu.
Q, iarta-ma ca insist, nelamurirea mea se lega de fraza asta. Asadar exista o zi anume a evolutiei sarcinii in care se poate considera ca embrionul inceteaza sa mai fie embrion? cand se transforma morula in fat cu drepturi prioritare? in ce zi a sarcinii ? eu am fost la medic in saptamana a 4 a de sarcina si medicul mi-a aratat pe monitor o inimioara care ticaia...din cate stiu eu, la patru saptamani de sarcina, mama e suverana asupra vietii din burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si sperand ca acesta ar fi ultima replica la subiect bariera mea separa doua tabere: cea in care eu spuneam ca avortul este o alternativa/optiune/alegere pe care nu trebuie sa o judecam atata vreme cat nu ne-am aflat in situatia de a face un avort si de partea cealalta era tabara cu doamnele ce ne arunca in focul gheenei din cauza de crima, lipsa de responsabilitate, lipsa de moralitate si educatie sexuala... THE END! cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=sap4"]Saptamana a 4-a:[/url] Celulele incep sa se diferentieze pe arii de dezvoltare. Unele vor forma embrionul, altele sacul amniotic si placenta. Ovulul fertilizat (zigotul) care pana acum "plutea" in uter, se va implanta in peretele uterului. In aceasta saptamana au loc mari transformari. Sacul si cavitatea amniotica se formeaza. Se dezvolta placenta. [url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP5"]Saptamana a 5-a:[/url] Bila de celule care se divid cu o viteza ametitoare se numeste acum oficial - embrion si are aproximativ marimea unei seminte de mar. Placenta rudimentara si cordonul ombilical - care aprovizioneaza cu hrana si oxigen pe bebelus - functioneaza deja. [url="http://www.desprecopii.com/info.asp?id=SAP6"]Saptamana a 6-a:[/url] Inimioara lui incepe sa bata. Nu va descurajati daca bataile nu pot fi ascultate inca. Aceasta se intampla de obicei mai tarziu. Ochii si urechile lui incep sa prinda contur. Sistemul digestiv devine mai complex odata cu dezvoltarea stomacului si a intestinelor. Acum arata mai mult ca un mormoloc decit ca o fiinta umana. Tubul neural care va deveni mai tarziu cordul spinal, are neaparata nevoie de acid folic, pentru a preveni defectele ce pot aparea la nivelul tubului neural.
Imi cer iertare pentru off-topic-ul cu caracter informativ. Aici este diferenta intre ce prevede legea si ce cred eu. Legea nu-i perfecta; nici macar morala sau etica nu sunt de necontestat. Pe cand natura... Q
Honi soit qui mal y pense...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca cineva s-a simtit lezat de vreo postare pe care am facut-o. Nu am pretentia ca detin un adevar sau altul. Contributia mea la subiectul asta facea apel tocmai la toleranta. ...poate din incercarea mea, de a fi elocventa, s-a inteles altceva... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
Elise, vorbesti de bariera care nu lasa un om sa respecte dreptul altui om de a decide asupra propriei vieti? Ca bariera aia se cheama aroganta... Sau de bariera care desparte pacatoasele de de virtuase? Cine da nume acestei bariere? Te rog defineste ``bariera`` ca nu cred ca te referi la bara de metal care semnalizeaza vehicule de mare tonaj. nume
nume, tu oricum esti de cealalta parte, lucru care ma face sa nu ma mai straduiesc sa-ti explic. Sint curioasa care e similitudinea cu "vehiculele de mare tonaj" la subiect. E vreuna, asha subtila? [:D] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cineva vorbea de morula..cred ca este f confuza la 4 zile dupa fecundare viitorul bb se aflain stare de morula ,adica o grupare de 16 celule.in a 5-a zi de la fecundare sunt 64 de celule care se numesc blastocit. in a 10-a zi se afla bine implantat in mucoasa peretelui uterin. la 21 de zile deja are inima,la 30 de zile are inima ,ficat ,coloana vertebrala cartilaginoasa,la capusor apar petele oculare.la 35 de zile organele interne functioneaza,pielea detine cele trei straturi ,apar minutele si piciorusele.... asa ca drage doamne cind se avorteaza se omoara un bb nu o morula ,nici blastula nici un trofoblast. UN BB,CU CAP ,MIINI PICIOARE, INIMA ,FICAT,OCHI,GURA ETC monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...