Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by principe
cineva vorbea de morula..cred ca este f confuza la 4 zile dupa fecundare viitorul bb se aflain stare de morula ,adica o grupare de 16 celule.in a 5-a zi de la fecundare sunt 64 de celule care se numesc blastocit. in a 10-a zi se afla bine implantat in mucoasa peretelui uterin. la 21 de zile deja are inima,la 30 de zile are inima ,ficat ,coloana vertebrala cartilaginoasa,la capusor apar petele oculare.la 35 de zile organele interne functioneaza,pielea detine cele trei straturi ,apar minutele si piciorusele....
Ba deloc. Eu afirm ca pe-un copil il poti iubi si dori cu muuult inainte de conceptie... cand este abia in stadiul de concept. Si de-o mie de ori mai mult cand il "intuiesti" in pantec - chiar si sub forma unor celule care se divid. Sau poti sa nu-l iubesti / doresti deloc. Niciodata. Dar nu vad ce legatura are asta cu subiectul. Repet: este discutabil, din punctul meu de vedere momentul pana la care o intrerupere de sarcina este etica. Sau daca este. Insa a impune cuiva opinia mea, a-i cere sa-si traiasca viata dupa normele mele... asta cu siguranta nu este etic. Nici moral. Q
Honi soit qui mal y pense...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 404
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dreptul la liberul arbitru principe, ti-l da Dumnezeu si legea!! (oricat de triste ar fi consecintele ) si ca sa argumentez ia uite ce-am gasit pe net!! "Cãci Dumnezeu l-a fãcut pe om liber de la bun început, astfel cã el era stãpân pe puterea sa la fel ca pe sufletul sãu, liber sã-L urmeze pe Dumnezeu, fãrã sã fie constrâns de El. Cãci la Dumnezeu nu existã constrângere, ci doar o vointã bunã. El dã sfat bun tuturor…Nu numai în lucrãrile noastre, ci chiar si în credintã, libertatea de alegere a omului sub propriul sãu control este pãstratã de Domnul care spune: 'Sã fie dupã credinta ta' " Si cu asta cred ca mi-am linistit constiinta- incepusem deja sa cred ca sunt o criminala. Pana la urma cu atatea repetari, ajungi sa si crezi nu? cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai daca e sa vorbim despre Dumnezeu,atunci ar trebui sa spunem ca El a lasat omul intr-adevar liber,insa omul acesta stie ce e bine si ce e rau! ca e "dotat" cu constiinta.... Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) ...si eu de ce parte a barierei sunt Elise? ...Sa inteleg ca tu esti impotriva acestui drept si sustii ca drepturile foetusilor sunt mai presus de ale femeii/mamei? Corect? De partea cealalta se afla femeile care inteleg sa respecte hotararile altor femei de a intrerupe propria sarcina? Nu a fost nici o subtilitate. Ma referea la una dintre utilitatile practice ale barierei... ca sa nu dau sensul larg; acela de a preveni ca doua entitati, aflate de o parte si alta, sa se amestece.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cami30
si sperand ca acesta ar fi ultima replica la subiect bariera mea separa doua tabere: cea in care eu spuneam ca avortul este o alternativa/optiune/alegere pe care nu trebuie sa o judecam atata vreme cat nu ne-am aflat in situatia de a face un avort si de partea cealalta era tabara cu doamnele ce ne arunca in focul gheenei din cauza de crima, lipsa de responsabilitate, lipsa de moralitate si educatie sexuala... THE END! cami
Cami, sfirsitul e cind termina doamna grasa de cintat, stii tu...nu e final fara arie de final... [:D] De fapt, finalul s-a intrezarit acum citva timp, annablue a cerut finalul, dar numai pentru acest subiect, nu si pentru o discutie serioasa, alta, pe viitor. Cred ca e onorabil ca The End-ul sa vina fiindca din punctul de vedere al autorului, s-a spus tot ce s-a putut spune. Nu altfel! Si autorul a spus ca da! Se poate incheia. Discutia nu poate fi incheiata dar asta nu este dorinta autorului (adica reluarea aceleiasi idei despre cum se transforma posibilitatea in neputinta, uneori, idee pe care eu o respect). Intre timp, o viata, dupa orele 11 trecute fix a trecut spre zari mai calme, mai senine, una care n-are legatura cu bratele iubitoare ale unei mame fiindca mama are probleme cu coloana si de aceea, fiinta nenascuta trebuie sa aiba intelegere, cine n-ar avea? www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

principe partial ai si tu dreptate. Numai ca ce e rau pentru tine nu e neaparat si pentru mine. Pentru mine e rau sa fumezi, sa bei.. dauneaza grav sanatatii si le-as interzice dar... poti sa judec eu alegerea fumatorului? Sau a bautorului de alcool? Si situatia nu e diferita pentru ca si alcoolul si tutunul duc in cele din urma la.. suprimarea unei vieti!! cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de cit de mult ne batem cu pumnul in piept, realitatea este ca in fiecare an in lume sint peste 80 de milioane de sarcini neplanuite, 19 milioane de avorturi in tari unde acest lucru este ilegal si aproape un milion de femei mor din cauza complicatiilor rezultate din avort. Culmea, statistic, acolo unde avortul este legal si exista o minima educatie in acest sens procentajul de femei care recurg la acest drept este mai mic decit acolo unde este ilegal. Deci ilegalizarea nu face decit sa omoare mai multe femei... Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cami30
Mai sus Cami se afla un citat ( pe care tu l-ai gasit pe net) din ceva, despre ceva. Lasind la o parte ca pe net se pot gasi multe si ca dintre cele multe, alte multe se pot interpreta...da-mi voie sa observ ca citatul adus de tine aici drept argument nu se refera la maternitate, acceptata sau nu) ci la libertate ( nu am gasit nimic despre "rod", despre libertatea femeii de-a pastra "rodul", nici despre sprijinul divin pentru aceasta femeie care sa spunem ca se increde in divinitate ca sa duca sarcina/rod spre bun sfirsit/inceput) chiar si daca are alte probleme de sanatate. Sa inteleg ca tu consideri interventie divina gindul terminarii unei sarcini? Fiindca Dumnezeu il lasa liber pe om sa-si aleaga binele, libertatea? www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Adaugă...