Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand apare un bb si nu vrei asta...


Recommended Posts

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by Porumbita
daca viata v-a fost pusa in pericol de sarcina iar sanatatea va fost iremediabil deteriorata de ce nu ati optat pentru adoptie? si dc pt voi aceasta a fost alegerea, de ce e asa de greu de inteles ca poate altcineva decide ca nu e cea mai fericita alegere?
mai, si daca nu v-as fi rugat special sa NU dati interpretarea asta, as mai fi zis. [bang] pe mine ma lasa masca sa citesc fete educate, articulate, inteligente si pe care le admir de ceva vreme pe dc, care pot crede cu adevarat ca avortul nu e crima, ba sa-l mai si apere, ca drept. exagerarile si scenaritele nu-s argumente. daca dezaprob avortul, nu inseamna ca sunt de acord cu avorturile ilegale de pe vremea lui ceasca sau cu aruncatul copiiilor la metrou sau alte nazbatii amintite aici- abia acum intram in derizoriu.
prin intrebarea respectiva nu am intentionat sa atac pe cineva.. e simpla curiozitate... din pct meu de vedere avorul este o optiune, nu cea mai fericita,ar trebui facut tot posibilul sa nu se ajunga la ea, DAR este o optiune... nu o sa il incurajez, dar niciodata nu o sa imi permit sa ii spun respectivei persoane ca este o criminala...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 404
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu am retinut pe cineva/oricine care la acest topic sa-si exprime acordul legat de avort ca mijloc contraceptiv. Au fost persoane, printre care si eu, care ne-am exprimat intelegerea fata de existenta optiunii. Am argumentat. Merg mai departe si spun ca eu pot sa inteleg si sa sprijin o femeie care din nefericire a luat o asemenea decizie. Cam asta e tot ce am avut de spus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by principe
voi dragele mele decideti care "entitati" merita sa traiasca sa fie sau nu oameni. monica mami de print
Si voi dragele mele condamnati la moarte 1 milion de femei anual care poate au inca vreo 5-6 copii acasa... Dar la asta nu se gindeste nimeni si nu mai pune nimeni postere care sa te induioseze... Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Conchita, [asia] Ocebine, de unde pana unde condamnare la moarte?
1 milion de femei mor anual din cauza avortului in tarile unde acesta este ilegal...Scrisesem mai sus dar nu e suficient de dramatic...O femeie adulta cu responsabilitati deja, cu alti copii in circa este un pret neseminficativ pentru ideologia altora. 2 milioane de femei din lumea treia au fistula obstetrica (din cauza sarcinilor multiple prea dese) care in general sint abandonate de barbati iar sint ceva de prisos pe lumea asta...Ele nu au papuci roz. Pinzele albe personale nu trebuie sa impuna altora...poate pinza mea are o frumoasa nuanta de gri spre negru. Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nimeni nu condamna pe nimeni la moarte. poti fi sigura ca nu cele care au 5-6 copii acasa se duc la avort ca la cosmetica. natalitatea si numarul de avorturi al unei tari spune mult despre nivelul de educatie al respectivei....educatie nu este doar a vorbi 2 sau 3 limbi straine ,a studia o cariera universitara,a spune buna ziua.educatie este si a-ti asuma responsabilitati pentru orice act facut cu stiinta sau nestiinta. ptru multe femei este mai usor sa mearga de 2-3 ori pe an sa faca un avort decit sa cumpere pilule sau sa foloseasca oricare alta metoda anticonceptiva.la urma urmei ce este asa de grav,pot avorta din 2 in 2 luni este dreptul lor? totdeauna gasim drepturi si motive sa nu ne asumam nici cea mai mica responsabilitate .... monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A zis cineva ca impune ceva altcuiva? Ma indoiesc. Dar principiile mele sint ale mele si sint de neclintit. Sau nu avem voie nici sa avem principii? Legat de nasteri nenumarate: si in tarile subdezvoltate se asigura planning familial. Doar ca traditiile adinc inradacainate le impiedica pe femei sa si foloseasca mijloacele asigurate gratis de NGO-uri. In tarile calde in care am lucrat se foloseau mijloace de planning familial de catre oamenii din orase in general (semn ca totusi contactul cu informatia isi spune cuvintul). In schimb, in taberele de refugiati, daca numai deschideai gura sa vorbesti despre asa ceva, imediat se ridica un zumzet care sa acopere vorbele tale, numai sa nu auda urechile lor ce vreai sa le spui. Nu cred ca este vina celor care-si dau silinta sa aduca nu numai informatie, ci si mijloacele fizice de a face planning familial. Este evident vina atitor traditii de care cei mai multi nu se pot debarasa. Si ca sa nu spuneti ca totul are vreo legatura cu religia: populatia din orase era majoritar musulmana unde am lucrat eu si aproape toti foloseau mijloace de contraceptie. Cei din taberele de refugiati nu erau musulmani decit in procent foarte mic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...