Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by dianaintruder Nu eu fac avort, prietena annabellei il face, si annabella e prietena ei si ar trebui sa o sustzina indiferent ce hotarare ia. Punct.
si virgula. pentru ca daca asta e definitia prieteniei...Vasile, chema ambulanta, ca ne-a mai venit un pacient. eu, una, nu-mi sustin prietenii indiferent ce decizii iau, ca daca se decid maine sa sparga o banca, iar io i-am sustinut, se cheama ca sunt complice la infractiune. idem cu crima asta, cu avortul adica. daca sutin asemenea fapta odioasa, is complice la crima pur si simplu.
quote:
Dumnezeu sa ne judece ca stam cu mainile in san, dar cateodata e bine sa-i lashi pe unii sa dea socoteala numai lui Dumnezeu si constiintzei lui ca niciodata nu se stie care poate fi deznodamantul.
daca-i asa, draga Diana, atunci tu de ce scrii la subiect? ar trebui sa nu raspundem deloc, daca ti-am urma sfatul, sa nu ne implicam adica. ni s-au cerut opiniile, punct. [:D] Filofteia, fiecare e raspunzator pentru faptele sale. degeaba incerci sa arunci vinovatia in curtea noastra, ca nu merge. nu e responsabilitatea mea sau a celorlalti sa o conving pe prietena Anneiblue sa avorteze sau nu. face ce vrea. responsabilitatea mea e sa ma pronunt despre decizia ei in acord cu constiinta mea, atunci cand decid sa ma pronunt in legatura cu un subiect. e ca si cum ai spune ca io-s vinovata daca avorteaza, pentru ca vehementa mea nu a convins-o sa tina copilul. aberant! Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos... ********* Rugati-va pentru [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Diana[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102542"]Sonia[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104972"]Darius[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102368"]Alaptatul Help-Line[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99466"]Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil[/url] ********* mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 404
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din pacate nu am avut timpul necesar sa citesc tot ce s-a mai scris... Astazi cand sarbatorim ziua Sfantei Fecioare Maria (pe care eu o consider MAMA UNIVERSALA) ar trebui sa ne gandim mai mult cu-adevarat ce inseamna sa fii mama. Da - NU e usor... uneori e al naibii de greu... din dif puncte de vedere... nu neaparat materiale... dar e minunat sa potzi spune am facut totul (asa cum mi-a stat in putintza) pt copilul meu... Chiar al da spre adoptzie (NU al abandona in maternitate fara acte, fara nume, etc!) unei fam care-si doreste ENORM un copilas si care l-ar ingrijii cu DRAGOSTE - inseamna a ii da o sansa acelui prunc. Imi amintesc un fragment dintr-un film - din cate spun autorii - bazate pe cazuri reale. O calugaritza - aprox 30 ani - care lucra in penitenciar pt a le da un comfort psihic diferitelor puscariase - invatandu-le cum sa aiba grija de caini... incepe sa faca confesiuni uneia dintre condamnate... Cu aprox 16 ani urma, in urma unei aventurei la un party cu un coleg, ramane insarcinata... Este alungata de acasa, ramane sa se descurce singura... Duce cu chiu-cu-vai sarcina la bun sfarsit... da bebelusa spre adoptie... Acum, la 30 de ani - simte dintr-o data o dorintza extraordinara de a o vedea si de a-i cere iertare fetitei. Da de urma ei... si se duce s-o vada... Fetita (domnisoara deja) facea repetitie pt o piesa de teatru si o asteptau parintzii (adoptivi) sa o ia acasa.. calugaritza se prezinta parintzilor si cere permisiunea sa vorbeasca doar pt cateva clipe cu fetitza. Parintzii - in primul moment incremenesc... apoi, cumva speriatzi accepta. Calugaritza se duce la fiica ei si se prezinta. Copila o priveste calm, cu blandetze si ii spune simplu ca-i pare bine s-o vada... Calugaritza o intreaba: "Ma iertzi?" Fetitza ii raspunde: "Sa te iert? Pt ce? Ca mi-ai dat viatza si mi-ai dat o fam minunata care ma iubeste? Itzi multzumesc!" Se despart calm, fetitza spunandu-i ca nu mai doreste (cel putzin pe moment) s-o intalneasca... dar daca in viitor va simtzi ca acest lucru poate fii benefic pt amandoua o va cauta... Apoi pleaca cu paritzii ei spre casa... Cred ca in tzara noastra NU este corect intzeleasa adoptzia.Probabil de aceea sunt acele femei care dau nastere si apoi abandoneaza bb in maternitate fara a ii da acestuia posibilitatea de a fii adoptat... Mai mare tristetzea... Lorelai [url="http://outdoors.webshots.com/album/559973801WZvvhb"]Haga Parken-Fluturi[/url], [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/559993497RAaQiK"]Haga Parken-Flori de pai[/url] [url="http://family.webshots.com/album/559773339fLMqit"]Gabisor face "salata"[/url], [url="http://family.webshots.com/album/559640434CfyfWq"]Gabisor in parc[/url], [url="http://home-and-garden.webshots.com/album/559625888qmXXHK"]A inflorit iasomia[/url], [url="http://community.webshots.com/user/lorelaim"]Alte albume foto[/url] "Daca dragoste nu e... nimic nu e..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O femeie trebuie sa decida pentru ea singura momentul de a deveni mama. Multe dintre noi deja avem copii, unele poate incearca, unele poate nu vor deloc...nu putem decide viata altcuiva. Un copil nu este un catzel sau un pisoi, un moft sau un cadou. Nu va tine 2 adulti legati unul de celalat. Este decizia PERSONALA a fiecarei femei de a deveni mama atunci cind este pregatita fizic si psihologic pentru asta. Fiecare isi stie limitele personale si nu avem dreptul de decide si judeca. Si poate pare egoist punctul meu de vedere, dar un copil nedorit (si nu ma refer la cei "surpriza placuta") va lasa cicatrici psihologice asupra mamei si implcit se vor revarsa asupra copilului afectind sanatatea emotionala de mai tirziu. De multe ori sint doua (sau mai multe) vieti distruse. Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
NU TE SUPARA, DAR DIN MESJUL TAU REIESE CA AR TREBUI RESPECTATE FEMEILE CARE ISI LASA COPII PRIN MATERNITATI SI ORFELINATE, DOAR PT CA AU AVUT GRIJA DE EI 9 LUNI, NU? EI BINE, NU SUNT DE ACORD!!! TU POTI SA O RESPECTI IN CONTINUARE PE FEMEIA CARE I-A DAT NASTERE FETEI TALE, DAR INTREAB-O SI PE FATA TA CUM SE SIMTE? CREZI CA NU VREA SA STIE DE CE MAMA EI NU A VRUT-O?
nu vreau sa polarizez discutia. Nici eu, nici fie-mea. Care , btw, se simte bine merci. Si se va simti la fel in continuare. Si, personal, DA, respect mai mult o femeie care, daca tot nu vrea/nu poate (aici sint multe nuante) sa fie inca mama, cel putin face minimum necesar pentru viata care a aparut in ea: asta inseamna sa incerce sa nasca un bb sanatos. Si sa ii dea sansa sa aiba alta familie. Restul tine de providentza. Daca tot nu-i poate face vreun bine, macar sa nu-i faca rau. Nu-l vrea, nu-l vrea, dar cred ca gindul ca acel prunc se joaca si ride in bratele altei femei e mai simplu de suportat decit cea ca l-ai ucis pur si simplu. Pentru mine, cel putin, ar fi. Apropo, stii care e motivul pentru care atitia copii cresc in centre de plasament? Nu faptul ca "nu-i vrea nimeni". Si nu faptul ca sint abandonati, ci ca NU sint. Nu legal. Faptul ca apartin cuiva care nu va mai veni niciodata, dar nici nu e de acord sa "isi dea copilul" - de ce? Probabil din motivele dianeiintruder. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine
O femeie trebuie sa decida pentru ea singura momentul de a deveni mama. Multe dintre noi deja avem copii, unele poate incearca, unele poate nu vor deloc...nu putem decide viata altcuiva. Un copil nu este un catzel sau un pisoi, un moft sau un cadou. Nu va tine 2 adulti legati unul de celalat. Este decizia PERSONALA a fiecarei femei de a deveni mama atunci cind este pregatita fizic si psihologic pentru asta.
Corect,si pina or fi pregatite sa sa abtina de la fapte pt. ale caror consecinte nu sunt pregatite,in cazul de fata SEXUL. Na ca am zis`o,da` m-ati spart cu dreptu` fimeii sa-si bata joc de vieti nevinovate. Asta e un drept?Asa avem noi impresia,la fel cu egalitatea aia dintre sexe pt. care ne-am luptat si care acu` ne iese pe ochi(nu vreau sa dezvolt)
quote:
Originally posted by ocebine Fiecare isi stie limitele personale si nu avem dreptul de decide si judeca. Si poate pare egoist punctul meu de vedere, dar un copil nedorit (si nu ma refer la cei "surpriza placuta") va lasa cicatrici psihologice asupra mamei si implcit se vor revarsa asupra copilului afectind sanatatea emotionala de mai tirziu. De multe ori sint doua (sau mai multe) vieti distruse. Anamaria

Insist,respectivele doamne pasibile de asemenea traume psihologice sa se abtina domne` de la [xinpat] Da,sa nu-si distruga ele vietile da` sa le curme pe ale altora.[xx(] As mai zice vreo doua da` mai bine ma abtin... [bang](urla neputinta ) Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen Corect,si pina or fi pregatite sa sa abtina de la fapte pt. ale caror consecinte nu sunt pregatite,in cazul de fata SEXUL. Na ca am zis`o,da` m-ati spart cu dreptu` fimeii sa-si bata joc de vieti nevinovate.Asta e un drept?Asa avem noi impresia,la fel cu egalitatea aia dintre sexe pt. care ne-am luptat si care acu` ne iese pe ochi(nu vreau sa dezvolt) Insist,respectivele doamne pasibile de asemenea traume psihologice sa se abtina domne` de la [xinpat] Da,sa nu-si distruga ele vietile da` sa le curme pe ale altora.[xx(] As mai zice vreo doua da` mai bine ma abtin... [bang](urla neputinta ) Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url]
Spre deosebire de varianta "eu te-am adus pe lume, eu te omor" sau cam cum? Sau "din cauza ta am stat cu taica-tu" sau "daca nu erai tu, ajungeam departe"???? Neputinta urlind are alte cauze....mai cauta... Anamaria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate postarile si n-am vazut niciuna care sa-l ia la intrebari pe tata(in orice situatie) din cazul asta.De ce e asa speriat dupa 8 ani de ideea unui copil?Doar nu vorbim de un mutant.Au avut destul timp sa ia in consideratie si posibilitatea asta.Copilasul asta nu apare dupa o relatie intamplatoare,viol,mare greseala ca sa i se rezerve avortul.Nu-s pregatiti psihic?Multi n-am fost si ne-am descurcat pt. ca a trebuit s-o facem.Ar fi pacat,din orice pdv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbiti serios cand aveti pretentia ca populatia sa devina abstinenta? Tocmai asta e motorul sexului, sa nu te gandesti prea serios la consecinte. Si da, parerile voastre sunt inversunate si nu induc nici cum calmul si pacea pe care ar trebui sa le simta viitoarea mamica. Un [url="http://news.bbc.co.uk/1/hi/magazine/6686993.stm"]articol[/url] despre elefanti. Una din teorii e ca elefantii din captivitate isi omoara progeniturile pentru ca nu pot sa le asigure o viata buna. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Adaugă...