Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Elena Farago


MONAI

Recommended Posts

Dragele mele, am gasit pe un site cateva din poeziile Elenei Farago si mi s-au umplut ochii de lacrimi. Si in copilarie m-au impresionat tare. Gândãcelul - De ce m-ai prins în pumnul tau, Copil frumos, tu nu stii oare Ca-s mic si eu si ca mã doare De ce mã strangi asa de rãu? Copil ca tine sunt si eu, Si-mi place sã mã joc si mie, Si mila trebuie sã-ti fie De spaima si de plansul meu! De ce sã vrei sã mã omori? Ca am si eu pãrinti ca tine, Si-ar plange mama dupa mine, Si-ar plange bietele surori, Si-ar plange tata mult de tot Cãci am trait abia trei zile, Indura-te de ei, copile, Si lasa-mã, ca nu mai pot!... Asa plangea un gandacel In pumnul ce-l strangea sã-l rupa Si l-a deschis copilul dupa Ce n-a mai fost nimic din el! A incercat sã-l mai invie Suflandu-i aripile-n vant, Dar a cazut în tarna frant Si-ntepenit pentru vecie!... Scarbit de fapta ta cea rea Degeaba plangi, acum, copile, Ci du-te-n casa-acum si zi-le Parintilor isprava ta. Si zi-le ca de-acum ai vrea Sã ocrotesti cu bunatate, In cale-ti, orice vietate, Oricat de far-de-nsemnatate Si-oricat de mica ar fi ea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vezi si : http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=7358
quote:
Originally posted by irinuca
Q - Poeziile alea " cumplite" - cutu schiop, gandeacelul si restul sunt scrise de Elena Faragot, persoana pe care eu personal o urasc din toata inima(biata femeie!).Irinuca
SUBSCRIU! DeDe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Mama imi citea sistematic din cartea de versuri ale Elenei Farago. Versuri cu rima, inteles si foarte educative. Oare in ziua de azi mamele si bunicile ii mai citesc versurile? Sau nepotii prefera vrajile lui Hary Potter? Ubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]Va rog din suflet, daca stie cineva poezia SASE PUI SI-O BIATA MAMA sa mi-o trimita si mie.Este foarte frumoasa si emotionanta.Stiu ca o recita sora mea cand avea 3 anisori si plangeau toate vecinele bunicii mele. Va pup![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...