Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copii nascuti in decembrie 2000


ina C

Recommended Posts

Vad tot mai des subiecte de acest gen, asa ca suntem si noi foarte interesati de ce fac copilasii nascuti in decembrie 2000. Baietelul meu intelege totul, dar inca nu vorbeste. Mai este cineva in aceasta situatie? Logopedul ne-a spus sa mai asteptam putin. ina C[amoras]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Andreea e nascuta pe 13 dec 2000 si vorbeste de ne face capul patrat! E ca un disc stricat care repeta la nesfirsit aceeasi propozitie! Aseara l-a intrebat jumate de ora pe tati daca "ti-a tecut tateala?" si dupa junate de ora tati s-a prins ca intrebarea era "ti-a trecut raceala?" [bang]. Nu cred ca trebuie sa iti faci prea multe griji! Din moment ce intelege tot probabil ca mai are nevoie de curaj sa inceapa sa spuna cite una alta. Si pe urma sa te tii bine! Sanatate, Anca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Darie este nascut pe 11 decembrie 2000.Acum vorbeste fluent,nu-i tace gura,este obsedat de baloane si de culoarea albastra.Desi la 1 an si 7 luni ,cand am fost la mare cu trenul,(a fost fascinat de acest mijloc de transport),incepuse sa spuna "tren" cu R acum pronunta L in loc de R.Singurul cuvant unde-l mai spune este Rama(vierme).Noi suntem abonati zilnic in parc si am vazut multi copii de seama lui,in special baietei,care vorbesc foarte putin,sau destul de stalcit,si am citit ca baieteii isi dezvolta mai greu vorbirea.Pe de alta parte am o prietena cu un baiat care acum este olimpic pe tara si care imi spunea ca pana la 2 ani si ceva nu vorbea mai nimic si dupa o vacanta la bunici cand s-a dus sa-l ia ,a ramas socata cand el i-a spus o propozitie intreaga,corect ca si cand era ceva foarte normal. Nu dispera,continua sa-i vorbesti,sa-i arati imagini,in special ce stii tu ca-l intereseaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Anca si fetita mea este nascuta tot pe 13.12.2000. In ceea ce priveste nazdravaniile ei as scrie o zi intreaga, dar ce pot sa spun este ca vorbeste ca o moricica stricata toata ziua,turuie si repeta de uneori ma doare capul, iar cand ii spun sa mai taca se uita la mine,rade si spune "Mami Andeea vobeste mumos"(mami Andreea vorbeste frumos),dupa care rade iar si se alinta teribil de mult.In acel moment imi trece orice durere si intru si eu in jocul ei. Dar cele mai haioase lucruri sunt ca se aseaza in fata celor din casa si te intreaba de 5 ori "cum te cheama?",si poti sa-i raspunzi linistit ca ea te mai intreaba inca o data si cand iesim afara avem o pisica in fata blocului pe care o roaga cam asa"te rog mumos papa,nu auzi?,am zis te rog mumos sa papi" si ea ii da pietre sa manance[papica] pe care presara putin nisip in loc de sare. Sper ca nu v-am plictisit si ma bucur mult ca acest subiect al bb.din dec.2000. Pupici[pup][pup] multi si multa sanatate. Lacra si bb Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ina Imi pare rau de te ingrijorezi de bb tau. Nepotica mea are 2ani si 11luni si intelege totul dar spune doar cateva cuvinte.Parintii au fost la medic si le-au spus sa nu se ingrijoreze,dar daca problema persista si dupa ce implineste 3ani sa revina la control.Cam atat stiu,dar daca ma vad diseara cu ei ii intreb mai in amanunt si iti scriu.Iar verisoara mea imi amintesc ca a vorbit pe la 3 ani si jumatate. Bafta si sa auzim numai de bine. Lacra si bb Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Nu stiu cit de multi copii sunt nascuti in decembrie, dar sigur nu a raspuns toata lumea la subiectul asta. Al meu este nascut pe 28 dec.2000.Nu pot sa zic ca vorbeste foarte mult poate si din cauza ca folosesc 3 limbi(japoneza ,romana , engleza) si probabil e o zapaceala in capusorul lui.JAponeza e folosita cel mai mult ,romana si engleza din carti ,cintece etc. Ii place foarte mult sa deseneze ,sa bata mingea ,sa se oplimbe cu bicicleta si altele, tractorase si ce mai are pe acasa ,dansul ,,balaceala in apa,imitatul (ii place sa imite personajele de la tv.). Este un incapatinat si jumatate ,asta si pentru ca e rasfatat.Arunca obiecte cind se supara .Nu-i place sa mearga la W.C.si trebuie neaparat sa-l scap de chilotii de hirtie.Doamne ,cind oi reusi? Lidia si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Alo Verutza eu sunt pe fir si ma bucur enorm sa scriu din nou la acest subiect.Chiar ma ofticam ca nu mai scrisese nimeni nimic aici. Andreea mai nou vorbeste bine,te poti intelege cu ea,dar sa nu exageram,ca atunci cand i se pune pata face tot ce vrea ea.Ii place sa cante si sa asculte muzica,dar sa nu auda povesti si poezii ca isi pune mainile la urechi si incepe sa spuna numai aiureli.Mai nou am vazut cand se joaca,isi imagineaza ca face mancare si toaca ceapa,morcovi,etc,imi aduce sa mananc,sau spala jucariile cu sapun si sampon din imaginatia ei.Si mai pot spune ca este o obraznicatura de fetita si uneori zic ca trebuia sa fie baiat.Sper ca nu am plictisit pe nimeni si mi-ar face mare placere sa mai scriem despre nebuniile lor de zi cu zi. Multa sanatate si pupici la voi si la "bebici". Lacra si nazdravana Andreea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lacramioara, Ma bucur ca mi-ai raspuns si ca am cu cine sa discut despre copii nostrii. Baietelul meu este nascut pe 1 dec. 2000 si se numeste Dalian. De curand a venit de la Brasov unde a stat 1 luna si jumatate. Cand a ajuns acasa, am descoperit un copil mai cuminte si mai intelegator. El de felul lui este f. energic si neastamparat. In septembrie il dau la camin caci intre timp trebuie sa ma ocup de surioara lui care are doar 4 luni. Este f. inalt pt varsta lui dar are doar 16 kg. De vorbit, vorbeste multe dar nu f. corect. Nu vrea sa invete poezii sau cantece...poate la camin o va face. A inceput sa se joace singur si nu ma mai solicita atat de mult. Pupici dulci
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Verutza nu ti-a fost frica sa-l dai asa de mic la gradinita??? La noi in Bucuresti,cel putin acolo unde am intentionat eu sa o dau pe Andreea nu au primit-o pt. ca era prea mica si daca am vazut asa nici nu am mai insistat.A si scuze,dar sa-ti traiasca puiutii mari si frumosi si sanatosi.Andreea mea nu este f. inalta si are 15 kg,dar daca te uiti la ea nu zici ca ar avea atat.In ce priveste cumintenia Andreei este pe zi ce trece mai rau,pt.ca alaltaieri a fugit dupa mingiuta unei alte fetite care iesise din parculet,ea s-a urcat pe gard(avea cam 50-60cm)si de acolo hop peste gard.A cazut in umar si din fericire nu a patit nimic ci s-a ales cu o sperietura zdravana de moment.Apropo unde a stat Dalian la Brasov ca o trimit si eu pe Andrea cat ai zice peste(glumeam). Verutza,imi pare rau ca nu vom mai vorbi de puiutii nostri vreo 2 sapt.pt. ca eu merg in concediu,dar promit sa scriu si sa revin cu noutati dupa concediu. Daca mai esti pe DC si vrei sa mai vorbim nitelus eu mai sunt pana la 17.30 dupa care plec in vacanta.[surf][beach]Yes!!!!!! Pupici tie si la bebici. Lacra si nazdrvana Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...