Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum se manifesta ...?????


alinkav

Recommended Posts

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am trecut prin asa ceva si manifestarile au fost niste sangerari cam maronii. Am fost la control, doctorul abia s-a uitat la mine, m-a trimis acasa sa stau in pat si mi-a dat un tratament. Peste vreo doua zile am fost la alt medic, mi-a facut imediat analize la sange si o ecografie si mi-a spus ca bebele era oprit in evolutie de doua saptamani. N-am mai continuat cu tratamentul si dupa doua zile am inceput sa am contractii. Pana am ajuns la spital,embrionul s-a eliminat. Dupa asta a trebuit sa ma chiureteze si cam asta a fost tot. Dupa o luna am ramas din nou insarcinata si de data asta a fost totul foarte bine, iar acum am o minune de baietel de 1 an si 7 luni. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate am trecut si eu printr-o asemenea experienta. Sarcina s-a oprit din evolutie in luna a 4-a. Eu am aflat abia la urmatoarea ecografie in luna a 5-a. Nu am avut dureri sau sangerari.Totul parea OK. Am avut doar o crestere foarte mare in greutate.Atentie deci!!! La urmatoarea sarcina dupa 3 luni a fost totul in regula pana la sfarsit. Avem un bb de 3 ani si 3 luni perfect sanatos. Multa sanatate. Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt de fapt motivele pentru care o sarcina se opreste in evolutie dupa primul trimestru? Stiu ca majoritatea avorturilor spontane se intampla in primele trei luni, si ca in general sunt pentru ca bebeii nu erau bine formati si se spune ca este modul in care natura echilibreaza acest lucru (nu vreau sa par dura... ma iertati daca este o tema delicata). Dar dupa aceea, dupa ce totul a mers normal pana prin luna a 4-a sau a 5-a, daca nu au existat traumatisme sau accidente, de ce se intampla?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[grup]Am trecut si eu printr-o astfel de experienta traumatizanta la sfarsitul lunii ianuarie. Totul a inceput cu sangerari minime (cateva picaturi doar la stergerea cu hartie). Dupa ce am vorbit cu dr la telefon, mi-a dat un tratament si am observat ca in trei zile nu s-a intamplat nimic, am mers la ea la cabinet si s-a vazut la echografie ca sarcina era de 6 sapt., dar era dezvoltata doar de 5 sapt, deci era oprita in evolutie.A zis sa mai astept putin ca poate fecundatia a fost mai tarzie decat banuiam, dar deja a doua zi, dupa cateva contractii si dureri de mijloc am eliminat embrionul. Apoi a urmat chiuretajul, trei luni de protectie si acum astept sa o iau din nou de la capat. Toate cele bune!!!!!! Andra[grup][grup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu am reusit sa aflam care a fost cauza opririi din evolutie a sarcinii.Totul parea OK.Eu cred ca doctorita de catre care am fost supravegheata , desi cu o mare faima in Cluj , au interesat-o mai mult banii decat cauza.Numai asa imi explic faptul ca nu a trimis la analiza placenta ,desi o promisese cu mare convingere.A incercat sa ma convinga ca de fapt a fost trimisa dar s-a ratacit la spitalul la care trebuia sa se faca analizele.Nu era adevarat deoarece am fost acolo si nu era inregistrata nici o proba de la clinica cu pricina. Dupa provocarea avortului una din asistente mi-a spus ca , copilasul avea o tumoare exterioara la cap , neconfirmat de doctorita.Eu nu am avut curajul sa ma uit. La sarcina urmatoare am avut niste emotii ingrozitoare pe masura ce ma apropiam de luna a 4-a.Dar a fost totul bine. Sanatate multa. Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am suferit si eu un avort spontan luna trecuta.Imi intarziase ciclul 11zile,dupa care a inceput o sangerare foarte mica ,maronie.Am fost la medic,am facut tratament si singerarea s-a oprit.Intre timp testele de sarcina ieseau pozitive,dar a doua liniuta era foarte palida si nu se mai accentua ,indiferent ca saptamanile treceau.La ecografie a aparut sarcina,dar prea mica pentru momentul respectiv.Cand am implinit sase saptamani a inceput din nou sangerarea maronie,stari de rau,aproape de lesin.A doua zi s-a declansat o hemoragie puternica in urma careia am eliminat placenta.Norocul meu a fost ca s-a eliminat totul de la sine si nu am avut nevoie de ghiuretaj. Ar trebui ca tu sa nu te gandesti la asa ceva si sa fi increzatoare ca totul va fi bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a iti explica iti doresc sa nu treci prin asa ceva. Eu am avut o experienta nedorita in 2001 cand am pierdut o sarcina la 11 saptamani9asta dupa ce am avut inainte o sarcina exemplara care a finalizat cu o fetitas scumpa foc in 1999). Nu am avut dureri sau avertismente inainte. De-a lungul celor 11 saptamani am avut foarte rar cateva pete usoare de zange( mai mult niste urme roz; Doctorul mi-a zis ca este o.k. In fine, nu stiu ce s-a intamplat ca la 11 sapatamani am avut ceva sangerari maronii, am mers la doctor si dupa ultrasound mi s-a spus ca nu mai sunt semne vitale si ca voi avea avort spontat. La cateva ore acest lucru s-a petrecut si este...ingrozitor de traumatic. Nu atat din cauza durerilor care la mine nu au fost mari dar pur si simplu esti ca un izvor de sange....e foarte dureros si nu doresc nimanui dar e bine ca fiecare sa stie ca se poate intampla. Doctorii mi-au spus ca 30% dintre femei au una sau mai multe pierderi spontane de sarcina. Cauzele nu se pot identifica cu precizie. Cel mai adesea se invoca o incompatibilitate cromozomiala deci un defect sau anormalitate a fatului. Acum sunt extrem de fericita pentru ca sunt insarcinata in 6 sapatamani si voi avea un bebe de Sf. Neculai. Sigur ca sunt atenta si un pic stresata. Dar doctora imi spune ca pierderea unei sarcini(Doamne Fereste) nu are nici o legatura cu ceea ce am putea sau nu am putea face noi. Asa ca multa odihna si credinta ca cineva acolo sus va avea grija. Sanatate tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...