Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

RH Negativ


nsimona

Recommended Posts

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
BUNA Daca Rh sotului tau este tot negativ nu ai de ce sa iti faci griji. Daca insa e pozitiv iti anunti medicul si la anumite intervale va trebui sa mergi sa iti iei sange pentru a determina daca produci anticorpi. Daca totul e ok la nastere se afla si Rh copilului. Daca va fi pozitiv in 72 ore de la nastere trebuie sa faci un vaccin pentru a preveni producerea de anticorpi care pot dauna la o noua sarcina. Am gasit undeva ca preventiv se poate face acel vaccin si in saptamana 28 dar mie medicul nu mi-a facut. Eu astept sa nasc zilele astea si in functie de bebe o sa il fac sau nu. Sarcina usoara si stai linistita nu e nimic grav sau nemaintalnit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Simona si bine ai venit! Eu am Rh negativ, prima sarcina(fara avorturi) si nu am avut nici o problema pe parcursul sarcinii si nici dupa. In saptamana 30 mi-au facut o injectie (anti-rhesus(D)immunoglobuline, 1000 IE) si asta a fost tot. Am avut o sarcina foarte, foarte usoara si am nascut un bebe sanatos de 3660 gr si 50 cm. N-ai de ce te teme, tot inainte! [pup]Dana si Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de nsimona
Salut fetelor. Vreau sa stiu care dintre voi a trecut prin acceasi problema si vreau sa stiu ce neplaceri a-ti avut. Eu am rh negativ , sunt la prima sarcina si nu am avut avorturi inainte. Thanks!
Simona, Si eu am trecut prin asta, am Rh (-) si sotul meu il are (+) la prima sarcina ( ca si tine fara avorturi inainte si fara transfuzii ) a trebuit sa-mi fac periodic analizele sa vedem daca nu am anticorpi antiRh( eu n-am avut probleme).Apoi imediat dupa nastere i-au facut Rh bebeului.La noi a fost (-) si deci n-a mai fost nevoie de nimic, daca era (+), aveam nevoie de un vaccin care se face in primele 72 de ore dupa nastere. Sanatate si sarcina usoara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima sarcina nu sunt probleme. Totusi trebuie sa ii spui medicului care te urmareste ca esti RH negativa si sa te aiba in atentie; pe la cea de-a 6 a luna de sarcina ti se va face o analiza speciala a sangelui(apoi regulat in fiecare luna pana nasti); daca apar anticorpi ce resping copilul(care ia RH tatalui si deci numai in sitatia in care tatal e pozitiv)ti se va face dozare de anticorpi; fiind prima sarcina sunt sanse minime sa produci anticorpi. Imediat ce nasti trebuie sa faci un vaccin cu imunoglobulina(in 78 de ore de la nastere); asta ca sa te ajute la viitorul copil. Noroc mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...