Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sarcina oprita in evolutie


Recommended Posts

sunt deja la a doua sarcina oprita in evolutie si nu mai stiu ce sa fac. amandoua au fost parca trase la indigo:sangerare maronie cam la 10 sapt, mers la doctor, rezultat, sarcina oprita in evolutie la 6-7 sapt. am facut toate analizele pentru zoonoze, am trimis ramasite si la anatomopatologic(unde a iesit o oarecare insuficienta placentara, totul a iesit OK dar totusi s-a intamplat. ca ar trebui sa fac, sau care ar fi cauza, ca pe viitor sa nu mai patesc la fel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Toxoplasomza e zoonoza, deci analiza asta si-a facut-o. Nasa mea a trecut printr-o experienta similara, si ei dr i-a recomandat sa-si faca o eco transvaginala, culturi din col pt ag. chlamydia, mycoplasma si ureaplasma. In plus, se pot face analize genetice dar nu stiu unde pt a vedea daca tu si sotul aveti aceiasi gena recesiva pt vreo boala genetica. Daca nu iese nimic, poate chiar nu este vreo problema si data viitoare o sa fie totul bine. Multa sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina draga, In primul rind nu dispera. In al doilea, cauta-ti un medic ginecolog, care sa te consulte, sa te intoarca si pe fata si pe dos (adica sa faci tot felul de analize), asta ca sa vezi daca esti bine. Poate va trebui "pus sub microscop" si sotul tau, sper sa fie intelegator si sa coopereze. Si in cel mai important rind, iubiti-va[xinpat] si va veni si [copil]. Am avut si eu o sarcina oprita in evolutie, dar acum am o burtica mare (seara e imensa). Am fost si noi suparati si speriati, dar au trecut toate, iar acum mai avem doua luni pina sa-l ( s-o) tinem in brate pe bebe. Cu drag Romana [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o prietena care a avut vreo trei sau patru sarcini oprite in evolutie. Si-a facut fel si fel de analize care ieseau bine. Pana la urma tot astea gentice i-au lamurit. Le-a facut la Institutul Cantacuzino, daca nu ma insel. Le-a zis ca au intr-adevar o problema, ca atunci cand apare la copil sarcina se opreste in evolutie, dar ca se poate intampla sa nu apara intotdeauna si atunci o sa duca sarcina la bun sfarsit. Nu mai stiu care erau riscurile sa apara din nou problema la urmatoarele sarcini, dar cu perseverenta si credinta in Dumnezeu, acum au o frumusete de baiat, fara nici o problema. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus, (ca asa se spune pe la noi) Eu am sa incerc sa te incurajez povestintu-ti experienta mea. Acum 1 an si 3 luni am avut si eu o sarcina oprita in evolutie la 7 saptamani care s-a manifestat ca la tine, adica cu o sangerare maronie. Sarcina aceea a fost irecuperabila dar la 2 luni am ramas din nou gravida dar atunci am fost mult mai pe faza. Cand m-a intarziat menstuatia 5 zile am facut repede un test de sarcina care a dat verdictul:eram gravida din nou. Era vineri iar eu intentionam sa merg la medic luni. Dar sambata seara am inceput sa sangerez maroniu si putin (in medicina i se spune spot) iar luni fost la ginecolog si din acel moment pana in saptamana 28 am urmat tratament cu Gravibinon, No-Spa, Papaverina, Vitamina E si Alilestrenol. Lucrurile s-au complicat si mai mult la mine pentru ca in sapt. 15 am inceput sa singerez din nou, de aceasta data putin dar rosu. Atunci mi s-a pus cerclaj (legarea colului uterin) la Maternitatea Giulesti din Bucuresti pentru ca acolo m-a prins sangerarea(eu sunt din Brasov). Aveam colul uterin deschis si pierdeam sarcina. Apoi totul a fost bine pana in saptamana 32 cand am avut amenintare de nastere prematura care a trecut cu Duvadilan. Recunosc ca nu am vrut sa am nici o restrictie de activitate: am lucrat pana in saptamana 36 si am calatorit foarte mult in timpul sarcinii. Dar pana la urma totul s-a terminat cu bine: am o fetita frumosa si sanatoasa de trei luni! Pe care am nascut-o normal desi medicul mi-a propus o cezariana. Dar instinctul meu de mama si medic in acelasi tip m-a determinat sa aleg sa nasc pe cale vaginala. Recomand tuturor sa nasca asa! Acum suntem exterm de fericiti!!! In conculzie, diagnosticul meu de inceput a fost insuficienta luteala, adica organismul nu produce destui hormoni de mentinerea sarcinii si acestia trebuie administrati din exterior. De aceea nu puteam sa duc o sarcina pana la capat. Deci, daca testele pentru zoonoze sunt negative(la mine au fost) si cele genetice la fel, te poti gandi la acest diagnostic.Pa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...