Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Inviere cu..."probleme"???


Veve

Recommended Posts

Stiu ca raspunsul meu apare prea tarziu pentru problema asta, dar daca tot s-a deschis discutia sa spun si eu ce stiu. Intr-adevar, poti merge la biserica, dar sa stai in spate si sa nu te atingi de nimic sfant. In cazul asta e clar ca nu te poti spovedi si impartasi. Ariadna, eu nu cred ca astea sunt pur si simplu lucruri invechite.Restrictiile astea nu au nici o legatura cu pericolul de a face mizerie in biserica. Nici preotul nu are voie sa slujeasca daca de exemplu ii curge sange din nas. Sper ca ati mers la slujba si ca v-ati bucurat de Inviere. Hristos a inviat si Sarbatori Fericite in continuare Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hristoa a inviat! Din cate am auzit, problema cu ciclu e o tampenie, a ramas din vechime, atunci cand nu existau mijloace eficiente de protectie si...ganditi-va si voi...Important este ca vrem sa intram in biserica, sa ne rugam, sa ne apropiem de Dumnezeu...Asta e ceea ce conteaza cu adevarat... Caloianu Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Veve ma bucur ca ai deschis subiectul si eu nu am stiut ce sa fac ,,,si am renuntat [bang][bang][bang]sa merg la biserica ptr ca nu am stiut daca este bine sau nu sa mergi .Dupa ce am nascut lumea spune ca nu este bine sa nu mergi nicaieri timp de ????6 sapt sau cine stie cat timp nu ai voie sa iesi nu stiu??? ca cica esti LAUZA [:D][:D][:D]nici nu stiu ce inseamna exact .... dar se spune ca o femeie dupa ca a nascut este murdara nu stiu in ce sens si poate ne lamureste si pe noi cineva cu experienta ....bisericos si de ce nu si "sfatul batranilor " este bine venit .... la 6 sapt am sunat o prietene si i-am spus ca trec pe la ea sa ii las ceva si ea mi-a spus ca sa nu merga ca mai vine ea la mine ca sunt lauza si o sa-i aduc ghinion in casa daca merg eu la ea ...asa ca am incetat si vizitele dar acum au trecut 9 sapt de cand am nascut si nu am fost nici la biserica nici in vizita la cineva ca cica aduc ghinion ... si DELIA SI SEBASTIAN. neamtu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa imi spun si eu umila parere referitor la "murdaria" femeii la menstruatie sau dupa ce a nascut, cred acestea sint niste chestiuni in legatura cu care Dumnezeu a dat anumite porunci in Vechiul Testament evreilor, pentru ca ei trebuiau sa indeplineasca niste ritualuri pentru a merge sa se inchine in Templul lui Dumnezeu sau la cortul intilnirii, unde intrau chiar in prezenta lui Dumnezeu, si unde se jetfeau animalele pentru a le fi iertate pacatele. Biserica Ortodoxa a adoptat unele dina cestea, dar cred ca se interpreteaza gresit, pentru ca odata ce Hristos a intrat in lume, a murit si a inviat pentru noi, nu mai e nevoie sa se aduca jertfe animale sau pasari pt iertarea pacatelor, pentru ca insusi Hristos s-a dat ca jertfa pt pacatul nostru, deci nu mai e nevoie de altceva. Menstruatia sau lauzia nu mai inseamna o necuratie, pt ca sint cjestiuni fiziologice lasatse chiar de Dumenzeu, Creatorul nostru. Cum poti sa fii necurata cind tu tocmai aia dus pe lume un copilas, o creatie a lui Dumnezeu? deci cred ca oadat ce Hristos ne-a curatit prin singele varsat pe cruce, important este cum venim inaintea lui Dumnezeu in inima noastra, si nu daca avem sau nu menstruatie daca mergem la biserica. Conteaza reverenta fata de Dumnezeu si atitudinea noastra, cel putin eu asta cred. Si daca citi in Vechiul Testament, cred ca imi veti da dreptate. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca la chestiuni religioase sunt cam pe dinafara.Stiu ca dupa nastere intr-adevar nu poti sa intri in biserica inainte de-ati face molifta de 40 de zile;la fel dupa o intrerupere de sarcina...Nu am habar de ce si cum. Anyway[:)],am fost sambata la Inviere si-am stat la slujba mai in spate asa.De spovedit si impartasit n-a mai fost cazul pt.ca din cauza vremii(a plouat torential pana la 11:30) am ajuns prea tarziu.Nu stiu daca am incalcat sau nu vreun canon bisericesc,dar nu-mi pare rau deloc,pt.ca m-am simtit grozav de impacata si fericita c-am avut ocazia sa asist la slujba.[pup] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] [iepu]Fie ca aceste Sfinte Sarbatori de Paste sa va infloreasca-n suflet speranta si pace,stralucitoare ca florile,binecuvantandu-va cu tot ceea ce e mai bun! [iepu]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adriana
Veve [pup] fii linistita, n-ai incalcat nici un canon [:)]...Bine ca ai fost, si ai stat mai in spate. Cat despre impartasit si spovedit, ai vazut cum le aseaza Dumnezeu pe toate? [:)] Hristos a inviat!
Adevarat a-nviat![hia] Uite ca la asta nu m-am gandit!...Insa pt.sotul meu nu prea le-a potrivit...a fost tare trist ca n-a reusit sa se impartaseasca,mai ales ca si la Paste am ajuns la spovedit dar n-am putut sta la impartasit.Ehhh...incurcate mai sunt caile Domnului![:)] [pup] [flo]Irina & Veve cea cumintzica foc![:D] [iepu]Fie ca aceste Sfinte Sarbatori de Paste sa va infloreasca-n suflet speranta si pace,stralucitoare ca florile,binecuvantandu-va cu tot ceea ce e mai bun! [iepu]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Veve
...Insa pt.sotul meu nu prea le-a potrivit...a fost tare trist ca n-a reusit sa se impartaseasca,mai ales ca si la Paste am ajuns la spovedit dar n-am putut sta la impartasit.Ehhh...[pup]
La asta chiar nu am raspuns [:D]... dar poate se rezolva lucrurile cumva. Are Dumnezeu planurile Lui. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...