Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce procent se ia?


wasp

Recommended Posts

Paste Fericit si Cristos A Inviat! Stie cineva ce procent din suma inscrisa in contractele de asigurare supl. se ia efectiv in mana (scuzati)? Adica de ce cineva la care scria 14 mil. a luat pe Martie doar 8,5 mil.? Cum se calculeaza si ce e cu Ordinul 500? Multam fain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cele 14 milioane reprezinta fondul de asigurare. De aici cele 14 milioane/lunar se aduna pe o perioada de 6 luni pt determinarea indemnizatiei pt maternitate sau 10 luni pt cea de crestere a copilului si suma obtinuta se inmulteste cu 85% apoi se imparte la totalul nr. de zile lucratoare din perioada de 6 respectiv 10 luni anterioare momentului solicitarii dreptului in cauza. Rezultatul obtinut se inmulteste in fiecare luna cu nr. de zile lucratoare din luna respectiva si rezulta o suma bruta din care se retine 1% somaj si impozit pe venit pt maternitate si inca in plus 6.5% asigurari de sanatate pt indemnizatia de crestere a copilului. Din ceea ce scrii tu eu personal estimez un calcul corect de plata. La cele 14.000.000 asigurate revine o indemnizatie medie bruta de 11.350.000 din care retinerile somaj 1% (113.500)+sanatate 6.5% (738.000) si impozit revine la 10.498.500 aprox.2.706.500 lei adica ramane un reste aprox. de 7.800.000. Eu am facut aprecierile foarte grosier si marja de eroare este de 700.000 lei in minus dar pe acolo iese pe undeva pe la 8-8,5 milioane. Marius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...