Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

vreau un sfat!


Recommended Posts

Am avut o bona timp de 2 ani si jumatate pe care Tibi o iubea destul de mult - dar nu exagerat, adica nu mai mult decit pe noi ca parinti. Oricum pot spune ca se intelegeau foarte bine, pentru ca ea era o fire vesela si iubea mult copiii. Ei, dar bona nu a a mai putut sa vina pentru ca s-a imbolnavit, (are cancer la sin) s-a operat si nu mai are voie sa faca nici un fel de efort. Atunci au aparut si problemele noastre! A trebuit sa ne luam alta bona, care nu mai este atat de vesela si nu-l mai incinta pe Tibi atat de mult, fapt pentru care in fiecare seara plinge si-mi spune ca a doua zi de dimineata nu vrea sa o gaseasca in casa. L-am intrebat daca i-l bate si mi-a raspuns ca nu, iar motivul pentru care nu o vrea este ca nu-i place figura ei. Sotul meu a mai venit acasa in timpul zilei, fara ca ea sa stie ca va veni si nu a surprins vreo situatie care ne-ar face sa credem ca l-ar bate? Voi ce credeti ar trebui sa caut alta? (Au trecut 3 luni de cind avem bona noua) Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu cand am cautat bona,la interviu participa si David,observam atitudinea ei fata de copil,iar pe cele care imi placeau le retineam mai mult (interviu prelungit),mergeam in parc cu copilul si usor-usor ma retrageam observand daca se putea infiripa o prietenie intre ea si David.Dupa despartire urma discutia cu baietelul:iti place ,ce parere ai ,incercand sa-l orientez pozitiv(spre a o placea).Uneori raspunsul lui era foarte ferm:nu-mi place deloc de ea! si atunci nu mai insistam.Pentru mine,in cautarea unei bone a fost f.f. important sa o placa David.Sfatul meu este ca daca nu te grabesti,cauta mai pe indelete(poti face asta in timp ce pastrezi bona actuala)BAFTA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu am copii voi incerca sa iti raspund.Bona este profesionista,foarte "iscusita", le stie pe toate si le face pe toate asa cum scrie la carte dar.....cu toate astea copilul simte ca nu o place. Asa cum noi maturii avem simpatii si antipatii la prima vedere tot asa, presupun ca au si cei mici. Deci sfatul meu: nu iti stresa copilul cu o figura care nu o place. Poti sa cauti oricand alta bona si sa redai linistea micutului tau. Pentru ca la urma urmei tu asta vrei nu?! Ca cel mic sa fie fericit![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...