Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Indemnizatie cresterea copilului


Recommended Posts

Buna tuturor! Am aflat acum o saptamana ca sunt insarcinata iar data probabila a nasterii este sfarsitul anului 2003 si sunt inca in ceata in privinta indemnizatiei. Sunt angajata cu contract de munca de 13 ani si vreau sa-mi spuna si mie cineva, concret, care va fi cuantumul indemnizatiei dupa 01.01.2004. Care va fi indemnizatia daca voi naste la sfarsitul anului 2003 si o voi solicita imediat dupa nastere si care va fi daca o voi solicita in 2004? (poate bebita va vrea sa mai stea). Astept un raspuns cat mai curand posibil si va multumesc. Carmen Draghici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Deci daca vei solicita indemnizatia pana la data de 31.12.2003 drepturile privind calculatia indemnizatiei se va face conform actualei forme de calcul-85% din valoarea veniturilor realizate in ultimele6 respectiv 10 luni anterioare solicitarii dreptului. Daca insa vei solicita acest drept dupa 01.01.2004 indemnizatia va fi 85% din salariul mediu brut, valoare ce se va comunica atunci. Este greu de spus ce valoare va avea salariul mediu brut in anul 2004. Probabil undeva pe la 5.200.000 -5.400.000 lei. Cum este mai rentabil iar este greu de raspuns deoarece depinde de valoarea salariilor tale brute ce le vei obtine de aici incolo in fiecare luna. echipa, www.desprecopii.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si vin eu acum cu o alta intrebare: poti sa soliciti indemnizatia asta inainte de a se naste copilul? Si eu sunt in aceeasi situatie, si m-ar avantaja sa solicit chestia asta in decembrie, dar daca bebe vrea sa se nasca in ianuarie???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Orice drept il poti solicita numai daca esti indreptatit. Daca nu ai nascut poti solicita cel mult maternitate ca ingrijirea copilului minor cum sa o ceri daca nu e nascut copilul? Sau e pe post de gluma? echipa, www.desprecopii.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...