Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Concediu pre- si post-natal


Ven

Recommended Posts

As vrea si eu sa stiu exact cu cat timp inainte de sarcina poti sa beneficiezi de concediu pre-natal si cum se plateste, si apoi cel post-natal cat dureaza? Ca am inteles cum e cu plata......:( Nu e de 1 an? Si apoi il prelungesti, daca vrei 2 ani? Si daca mai stai si al doilea an, asta cu cat % se plateste? Mersi anticipat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Conform legilor de asigurare prenatalul poate fi solicitat inainate de nastere la cererea gravidei sau la recomandarea medicului dar nu mai mult de 126 de zile anterior momentului prognozat al nasterii. Totusi sunt restrictii in lege si din practica se acorda in general cu 63 de zile anterior momentului prognozat al nasterii. Nu este obligatoriu insa. Plata este de 85% din media veniturilor asigurate cu 6 luni anterior solicitarii indemnizatiei, sume brute. Daca ai sa cauti pe forum in subiectele mai vechi ai sa gasesti metodologia de calcul. Si pt indemnizatia pt cresterea copilului metodologia este aceeasi dar media se face la ultimele 10 luni nu 6 ca la maternitate si sunt retineri in plus (asigurarile de sanatate). Durata maxima ce se poate acorda este de 2 ani dar numai daca se doreste. echipa, www.desprecopii.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...