Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Marius,te rog din suflet un raspuns clar!


korinna

Recommended Posts

Marius te rog sa ma scuzi ca intervin asa direct...dra la CJPAS Galati..e cam ceata...si tb sa stiu exact ce am de facut! Deci eu am facut contractul de asigurare suplimentara pe 1 decembrie 2002.Pe 1 iunie 2003 ar tb sa achit integral suma asigurata. ma intreb daca nasc cumva inainte de 1 iunie ce ma fac?pierd asigurarea?..teoretic..ar tb dupa 1...dar parca poti sti vreodata! Apoi..in caz ca o iau...tb sa cer de la CJPAS adeverirea acestei plati si cu ea sa merg la serviciu....iar ei sa o incuda in calculul concediului de maternitate pe langa ce mi se cuvine de la serviciu??? Adica la serv ma pot refuza sa faca sa ceva???? te rog din tot sufletzelul meu..lamureste-ma si pe mine...in legatura cu toate problemele astea!!!! Multumesc anticipat! KORINA & BB STEFAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu nu e asa deoarece ai contractul cu luna decembrie ziua 1 se cosnidera si luna decembrie in calcul deci 6 luni= decembrie 2002->mai 2003. Este adevarat ca probabil platesti cu data de 1.06.2003 dar eu as plati sincer mai repede pt ca in lege scrie ca nu mai tarziu de 6 luni ori 1.06.2003 este deja prima zi din luna VII-a. Mai mult platind 6 luni inseamna inclusiv luna mai. Daca esti aproape de termen si nasti inainte de 31.05.2003 oricum ti se vor lua in calcul lunile pe care le-ai platit si asta alaturi de salariu. Eu insa as proceda asa: 1. As plati acum 5 luni din 6 pt ca as avea dreptul sa fac asta. 2. Daca se intampla sa nasc inainte de termen cu ceva oricum as solicita si sigur mi s-ar elibera adeverinta cu stagiu de cotizare individual de cel putin 5 luni. Daca nu as naste inainte de termen as plati si luna a VI-a si as cere adeverinta corespunzatoare. Dar cel putin 5 luni le-as plati acum. 3. Cu adeverinta de 5 sau 6 luni dupa caz achitate m-as duce la serviciu unde sigur mi-ar calcula indemnizatia aferenta salariului+indemnizatia aferenta celor 5 sau 6 luni dupa caz. E mai sigur si mai bine sa ai 5 luni decat nimic. cat despre refuz legea le permite sa faca cumulul de indemnizatii dar nu ii obliga poate daca le dai cu tifla ca legea asa prevede sa tina cont de asigurarea ta individuala pt ca legea intradevar asa este. Du-le o cafea ca merita efortul. Deh romanul tot roman. echipa, www.desprecopii.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marius...iti multumesc din suflet pentru raspuns.Am citit cu atentie ceea ce ai spus tu si ai cea mai mare dreptate...am sa fac asa cum spui tu.Am sa incerc sa platesc saptamana asta pentru 5 luni,apoi pana la sfarsitul lunii mai platesc si luna a 6a. La serviciu sper sa nu am probleme ca ma inteleg bine cu fetele de acolo...! Iti multumesc mult inca o data! KORINA & BB STEFAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...