Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pistrui si pete pe fata


Recommended Posts

Bine v-am gasit ! Si eu ma confrunt cu problema petelor de cativa ani. Abia de circa 4 luni "am luat taurul de coarne" si m-am dus la dermatolog care mi-a prescris Skinoren si Photoderm insa fara nici-un rezultat pana acum si nu mai am rabdare. Va rog, care cunoasteti sa imi spuneti cat poate costa un peeling chimic sau alt tratament la o clinica de chirurgie estetica? Stiu ca mult, dar cat de mult? Nu poate costa cat un implant cu silicon. Am sunat la o clinica si mi-au spus ca nu pot da informatii prin telefon, ca trebuie sa vin in Buc. la consultatie... Dar daca suma o fi mare ma lipsesc de consultatie. Astept un raspuns de la voi, multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Ela, Acelasi trat. urmez si eu, in plus folosesc si creme depigmentante (Galenic, si SkinCO2). Peeling-ul chimic nu se face vara pentru ca soarele este f. puternic si zona respectiva este foarte sensibila si se poate repigmenta. Am discutat cu medicul dermatolog si mi-a spus ca daca petele nu sunt profunde in cateva luni trec cu Skinoren (dupa 6 -9 luni). Trebuie sa ai rabdare pana la toamna si sa folosesti in continuare tratamenul prescris. In Constanta este un cabinet care face peeling. O sa telefonez sa aflu preturile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sunt si cum se pot trata petele brune ale fetei. Dizgratioase si greu de trecut cu vederea, pigmentarile fetei constituie pentru pacient un motiv major de disconfort, iar pentru medic o spinoasa problema de diagnostic si tratament. Dorinta de perfectiune si preocuparea pentru un ten curat si stralucitor dateaza din antichitate - vechii egipteni aplicau pe fata grasimi animale, saruri si alabastru, iar femeile din Evul Mediu foloseau pomezi cu sulf, mustar si praf de calcar pentru exfolierea usoara a tegumentelor. La inceputul secolului XX dermatologii incep primele cercetari stiintifice serioase asupra decolorarii si regenerarii pielii, folosind fenolul, sulful, rezorcina si acidul salicilic pe cicatricele de acnee. Din 1960 a inceput cercetarea asupra rolului acidului tricloroacetic (TCA), dar a devenit o adevarata moda abia in anii 90. In zilele noastre, pe lânga peeling-ul chimic se folosesc cu mult succes laserul si dermabraziunea (indepartarea straturilor superficiale ale pielii cu un aparat special).Cauzele pigmentarii fetei sunt cel mai adesea obscure, dar de stabilirea lor depinde eficacitatea tratamentului. Petele brune apar adesea in cursul sarcinii - binecunoscuta masca gravidica, numita medical melasma. Alteori cauzele sunt lumina soarelui ori reactia la diverse substante aplicate pe piele, cum ar fi uleiul de bergamota din unele parfumuri. Unele infectii locale pot lasa pete reziduale pe tenul delicat al fetei. Tulburarile endocrine si unele medicamente pot duce de asemenea la grave anomalii de pigmentare. Vinovatul in aceste agresiuni este melanocitul, adica celula responsabila de producerea pigmentului cutanat. Aceasta veritabila uzina reactioneaza prompt la diversi stimuli, ducând la aparitia pistruilor, melasmei, petelor cafe-au-lait, lentiginozei senile (pete brune de forma unor lentile, datorate batrânetii), lentiginozei solare (pete brune, rezultate ale expunerii indelungate la soare), hipermelanozei post-inflamatorii (exces de pigment melanic in urma unor inflamatii) si a multor altor afectiuni. Opinia competenta a medicului dermatolog este foarte importanta in stabilirea exacta atât a cauzelor afectiunii, cât si a tratamentului adecvat. Acesta urmareste in mod uzual distrugerea melanocitului prin agenti de albire sau depigmentare. Dintre acestia, hidrochinona si derivatele ei, asociata cu creme antisolare având un factor de protectie mare duce chiar la depigmentarea completa a pielii negre dupa o cura de 5-7 saptamâni. Cel mai puternic agent de depigmentare este N-acetil-4-S-cistamina, care are in plus avantajul toxicitatii reduse. Acidul azelaic (Skinoren) produs de ciuperca Malaessia Furfur este un agent de depigmentare natural remarcat cu ocazia decolorarii din pitiriazisul verzicolor (pete brune care devin ulterior albicioase, localizate pe trunchi). Acidul este inglobat in crème (Skinoren) folosite la decolorarea hipermelanozelor. Multe medicamente, cum sunt crema cu hidrocortizon 0,5%, calomelul care este un preparat de mercur, si retinoizii topici se utilizeaza frecvent desi nu duc la o depigmentare totala si au numeroase efecte secundare nedorite. Multe produse cosmetice sub forma de solutii, emulsii, creme, sampoane, pudre, paste si uleiuri, oxideaza pigmentul melanic cu ajutorul agentilor de inalbire ca hidrogenul peroxid, singur sau cu amoniac. Deoarece melanocitele sunt sensibile in mod deosebit la refrigerare, se folosesc azotul lichid sau zapada carbonica. Acizii din fructe, ca acidul glicolic si cel citric, au revolutionat in ultimii ani tratamentul pielii imbatrânite si pigmentate neomogen. Laserul de tip pulsat actioneaza specific pe celula pigmentara fara sa distruga tesuturile invecinate si fara a lasa cicatrici. Dupa doar 2-4 sedinte petele brune benigne superficiale dispar, insa nu este eficient la tratarea pigmentului aflat in adâncimea dermului. Laserul cu rubin acopera aceasta lipsa prin penetrarea la adâncimi mai mari, dovedindu-si utilitatea in stergerea tatuajelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ela, Nu am reusit sa ajung la o consultatie la Estetic Center. Am telefonat si mi-au spus ca peeling-ul se face in mai multe sedinte in functie de intensitatea petelor, daca petele sunt fade pot disparea de la prima sedinta. *Nu mi-au spus nimic de preturi* Vreau sa le informez pe toate fetele ca in ultimele saptamani am combinat mai multe metode , si petele s-au estompat: Dimineata ma spal cu apa de tarate si cu apa argiloasa, dupa aceea ma dau su Skinco2 + Galenic+Photoderm 100. Ma machiez si plec la serviciu. Dupa amiaza dupa demachiere ma ung cu ulei de ricin, dupa cateva ore ma dau cu Skinoren... alternativ folosesc si extractul din papadie+patlagina+cretisoara.... sau zer proaspat pe care il obtin din lapte in care pun cateva picaturi de lamaie in momentul in care clocoteste, zerul respectiv il colectez si il pastrez la frigider, astfel am zer proaspat pt 2-3 zile e destul de greu dar sper sa merite tot efortul... Multa rabdare in continuare! Kerstin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Kerstin, Esti foarte draguta ca nu uiti sa-mi comunici si mie ce ai mai facut. Eu am ramas consecventa, respectiv dimineata Skinoren + Photoderm si apoi fond de ten iar seara numai Skinoren, desi cred am impresia ca usuca tenul cam tare, cred ca ar trebui sa mai folosesc o crema de noapte dupa. Inca nici-o schimbare la mine. Ma bate gandul sa cumpar si Galenic si Skin Co. Nu stiu ce sa fac, deja ma costa 700000 lei pe luna numai Skinoren-ul si Photoderm-ul. O sa incerc si cu extracte de plante, am mai auzit si de zeama de lamaie ca ar fi buna. Multumesc inca o data. Ela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sä vä dezamägesc, dar eu am si pistrui, pe care ii gäsesc simpatici, si pete, care mi-au apärut ca o reactie secundarä a pastilelor anticonceptionale...care, desi erau cele mai slabe posibile, au avut aceste "efecte" nedorite... Cind le-am descoperit, m-am dus imediat la ginecologä si am intrebat-o, iar ea mi-a spus cä nu mai dispar...am läsat anticonceptionalele si mi-am instalat sterilet, cä mai multe nu vroiam... Am citit corespondenta voasträ si m-a apucat groaza, cind am väzut cite alifii si masaje sau mai stiu eu ce metode, folositi voi!!! Eu am invätat sä träiesc cu ele ( cu pistruii nu era o problemä ), le-am acceptat si mi-am zis cä cine mä iubeste, mä iubeste si cu pete...si asa a fost...asta ca incurajare... Oricum, orice ai face, trebuie sä te feresti de soare, ceea ce pt mine este exclus!!! Eu iubesc soarele si marea la nebunie si nu le-as läsa de dragul tenului....imi place sä mä bucur de viatä, färä restrictii!!! Mie mi se face räu la metoda cu peeling-ul....prin metoda asta se subtiazä pielea treptat si devine si mai sensibilä!!! Oricum, voi puteti sä faceti cum vreti voi....eu mi-am expus punctul meu de vedere....[cheers] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ela, Intr-adevar Skinorenul usuca pielea si de aceea te sfatuiesc sa-l folosesti in a II a parte a zilei. Eu ma dau dupa-amiaza si seara la culcare. Dimineata folosesc SkinCo2 si Galenic + Photoderm. Iti sugerez sa folosesti si trat naturiste in special uleiul de ricin. La mine rezultatele au inceput sa se vada. Referitor la zeama de lamaie este bine sa oa amesteci cu laptisor de matca. Mult succes! Referitor la raspunsul Cameliei-Daniela. .. eu locuiesc la malul marii, iubesc soarele si fac f. multa plaja (cate 30-40/an) , dar de fiecare data imi protejez tenul cu SUN Block. Din pacate eu am tenul f. alb si cateva pete pe buza superioara pt. mine arata dizgratios de contrastant.... dar m-am obisnuit cu ritualul de fiecare zi... Dupa ce ma machiez nu se mai observa nici o pata... VA PUP! Kerstin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kerstin, eu nu m-am machiat niciodatä si nici nu cred cä o s-o fac!!!...nu -mi place sä simt pe fatä tot felul de creme sau pudre...singurul lucru pe care il fac este sä folosesc crema de fatä Oil of olaz complete sau Lóreal, care inträ imediat in piele... Mi-am mai dat citeodatä cu rimel, dar am uitat si cind mi-era lumea mai dragä, m-am frecat la ochi!!!...ce penibil...arätam ca dupä o partidä de box!!! Si eu am pielea albä, si am observat cä si pistruii si petele se inchid la culoare din cauza soarelui, dar nu mä deranjeazä...cind e pielea bronzatä, nici nu se mai väd asa de tare... Eu una, nu mä consider frumoasä, poate simpaticä....dar sotiorul meu, m-a luat si azi de obräjior, ca pe un copilas mic si mi-a zis..."imi vine sä te mäninc, frumoasa mea!!"...de, dacä el mä considerä asa, nici cä vreau sä-l contrazic... Poate si felul lui de a fi m-a ajutat sä trec peste multe chestii cu usurintä, dar pärerea mea de bazä de la bun inceput a fost cä cine mä iubeste, mä iubeste asa cum sint... Te pup si mersi pt sfaturile tale impotriva acneei...ai avut mult de scris...deja l-am trimis pe sot sä cumpere pulbere de argilä pt mascä...este prima pe listä!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...