Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ura!!/2!


munima

Recommended Posts

Angajatorul mi-a aprobat recalcularea indemnizatiei conf. ord.23, dar am pierdut aprilie pe motiv ca nu stiu sa calculeze. 1.unde gasesc metodologie, exemple, doar la cjpas? 2.trebuie sa-mi dea din ianuarie, cind trebuia sa intru in plati conf. contractului sau sa zic mersi daca-mi recalculeaza aprilie? 3.am cotizat iul.-dec. si am nascut in noimebrie-ce luni imi ia in considerare? media caror 6 luni imi recalculeaza acum? 4.daca imi socoteste doar 4 luni(7-10), celelalte 2 se mai valorifica vreodata, si daca da cum? 5.am proces cu cjpas; daca angajatorul nu-mi da din urma (si nu cred c-o va face) sa revendic la tribunal restanta? pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
la noua medie zilnica, recalculata ca suma a tuturor veniturilor din cele sase luni anterioare producerii riscului (momentul depunerii cererii pentru ingrijire copil) ai dreptul doar incepand cu 14.04.2003 (unii zic chiar 10.04 - ca e OUG) si NU DIN URMA. Daca ai platit si dupa producerea riscului, sumele se valorifica la pensie! Nu cred ca e posibil sa ceri la tribunal sa se aplice legea retroactiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valy: care este suma care se valorifica pentru concediul de 2 ani? 1. sumele platite pina la data nasterii sau 2. sumele platite pina la depunerea cererii de crestere a copilului? Eu am depus cererea pentru crestere la lucru in ianuarie si am nascut in decembrie.La casa am platit inclusiv ianuarie. Am primit fisierul.Multumesc, bine ca intre timp s-au desteptat si cei de aici, azi am fost sa depun cererea pe care o voi ridica saptamina viitoare (dureaza 3 zile). S-auzim de bine! Nela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valy, te rog sa ne mai aduci aminte situatia ta: cand ai incheiat contractul, cand s-a nascut copilul, cand ai depus cerere ingrijire copil la angajator. Cei de la Casa de Pensii cate luni de cotizare ti-au considerat si ce acte ti-a cerut angajatorul? Fuctionarele de la Casa de Pensii Pitesti nu stiu sa-mi calculeze stagiul de cotizare, ca or fi 2 luni, ca or fi toate cele 6 luni ale contractului...!! Tot zic ca dau telefon la Bucuresti sa intrebe, dar nu o fac. Mersi pentru raspuns. Cristinutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...