Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

post-natal sau concediu crestere copil?


genutz

Recommended Posts

Prin incheierea unui contract de asig suplimentar cu CAS se vor cumula sumele cuvenite (si pt salar) de catre angajator. Dar concediu postnatal se calculeaza numai pt salar avut, nu? Asa ca ar fi mult mai avantajos a se intra in concediu crestere copil imediat dupa nastere. Asa este sau am interpretat eronat legislatia? Intrarea in acest concediu se face pe baza de cerere sau cum? Si inca o intrebare; pt contributiile care trebuie achitate pt un contract de asig suplim se percep penalitati in caz de intirziere a platii; in ce cuantum? Si in ce lege apar acestea? genutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
raspunsuri rapide: 1. nu se mai pot incheia contracte suplimentare de la 17.03.2003 de catre cei care sunt asigurati prin contract de munca. 2. pentru cei care au avut contracte suplimentare incheiate inainte de aceasta data sumele cotizate se vor valorifica la angajator sau la oficiul de somaj dupa caz.Cei care nu lucreaza si nu sunt nici in somaj vor fi platiti de casa de pensii. 3. calcule se pot face. depinde cit este prenatalul. daca o sa cauti prin subiectele anterioare o sa gasesti asemenea comparatii. pina la urma depinde foarte mult de serviciul pe care il ai.dupa nastere cel mai bine e sa intri direct in crestere copil. 4. concediul prenatal si postnatal sunt prescrise de medicul de familie. pe baza acestui certificat medical se intra in concediu cu plata. (85% din media pe 6 luni anterioare solicitarii concediului). 5. penalitatile sunt de 0,07% pe zi (cel mult 30 de zile dupa care contractul poate fi reziliat). 6. pe pagina de net a lui Marius gasesti toate legile referitoare la subiect: legea 19, legea 338, ordinul 340, OUG. 9, OUG. 23 http://www.marius.rdsor.ro/legi/pagina_legislativa.html S-auzim numai de bine! Nela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost foarte clar. Situatia mea (a sotiei) este urmatoarea: -lucreaza cu contract de munca de aproape 2 ani; -am incheiat un contract de asig suplim cu Casa de pensii in 3 ian 2003 (cu plata la 6 luni); -va naste la sfirsitul lunii iulie, deci vor fi 6 luni cotizate inainte de prod risc asig; De penalitati am intrebat pt ca nu am platit inca; si probabil scadenta ar fi o luna de la aparitie OUG 23 (pt 4 luni). Deci pt indemniz crestere copil se vor cumula sumele la angajator (cel putin asa trebuie). Aceasta indemniz se va primi pina cind copilul va avea 2 ani; dar daca dupa nastere se intra in postnatal 2 luni, se reduc cei 2 ani de indemniz cu 2 luni, nu? Iar suma primita pt postnatal va fi in fuctie numai de salar; deci mult mai mica decit indemniz (care va fi dupa salar + contract suplim). Asa ca mi se pare logic sa se intre in concediu crestere copil pt toti cei care au incheiat contract suplim valabil cu Casa de Pensii; sau n-am inteles eu bine situatia? Va multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea ca in concediul prenatal si postnatal sa fie valorificate si sumele cotizate pe contractul suplimentar daca se va cere adeverinta de cotizatie de la casa si se va duce la angajator. De fapt dupa 14.04 toti cei care lucreaza vor primi sumele totalizate de la angajator. Voi hotariti in ce moment duceti aceasta adeverinta. S-auzim de bine! Nela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal asa mi se pare si mie sa fie (am mai citit pasajele referitoare la problema din stufoasa noastra legislatie); adica in prenatal si postnatal sa fie valorificate sumele cotizate suplimentar. Apare un nou punct de discutii cu angajatorul; si calculul ar fi f greu. Ma intreb daca va apare vreodata o noua Lege 19 care sa cuprinda multele modificari ulterioare; acuma ca sa afli ceva citesti L 19, OUG 9, OUG 23 si altele...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...