Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

...dupa 14 ani


Recommended Posts

dupa 14 ani de casnicie, sotzul meu vrea sa divortzeze acum doua luni a fost prima tentativa insa in urma discutziilor am hotarat amandoi ca de dragul copilului sa incercam sa legam ce s-a rupt. Se pare ca pentru el nu a insemnat nimic, nimic si iata ca sambata a venit bomba (era la serviciu si mi-a telefonat spunandu-mi ca hotararea lui este definitiva: sapt. viitoare depune actele de divortz). sufar pentru mine insa sufar cumplit pentru fetitza mea, pt. ca in aceste doua luni de incercare, nu stiu cum sa spun dar s-a apropiat si mai tare de el. De sambata de cand nu a mai venit acasa, tot timpul intreaba de el, plange ca-i este dor, adoarme aproape de miezul noptzii asteptandu-l si nici nu mai vrea sa manance. Imi este teama sa nu se imbolnaveasca. Credetzi-ma nu stiu ce sa fac. Ajutatzi-ma voi, sunetzi-mi care este drumul pe care sa-l apuc. Imi trec prin cap lucruri groaznice. Am uitat sa spun ca a avut o legatura timp de 1 an jumate (iar eu proasta nici macar nu am simtzit). El spune ca rel;atzia s-a sfarsit si divortzeaza ca nu mai simte pt. mine decat respect. Dupa 14 ani atata mai merit sa primesc. Va roooooooooooog tare mult, spunetzi-mi ce sa fac? ce fac cu fetitza? mi se rupe sufletul de ea (ca la mine nu mai am dreptul sa ma gandesc) Roxane
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Offff Roxaneeeee,imi pare atat de rau :((((( Pentru fetitza nu stiu ce ai sa poti sa faci....oricum o sa sufere...tu sa fii langa ea,sa-i vorbesti si iti spun din proprie experienta de copil crescut fara tata:nu-l vorbi de rau niciodata...cu timpul o sa-si dea seama singura,cand va creste,cine a fost de vina. Fruntea sus,cum stii deja,poti conta pe prietenia mea. Cu drag,Mariutza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey dupa asemenea specimen nu se plinge, se trage apa!!!! Si NU, dupa 14 ani aceste nu este RESPECT, e o mojicie! Tu Rox sa nu-i vorbesti copilului urât despre el dar nici sa nu te înghesui sa-l primesti in vizite si alte celea. Viata nu se termina aici, viata incepe aici. Fara el. La urma urmei tu ca mamä esti o regina pe tabla de sah. El este un pion, regele decazut! Fruntea sus ROX!!! Ai un copil si nu se merita sa te gindesti la prapastii. Despartirea doare...dar oare n-ar durea mai mult sa-l stii de marioneta linga tine??? Fetitza il iubeste ... dar el oare o iubeste atita, oare merita atita dragoste din partea voastra? Uita-l! 14 ani inseanmna o viata...dar tu mai ai 100 de ani de azi inainte. Hai ca n-a cazut cerul...ia uita-te in sus sa vezi ca e la locul lui. Numai s-a surpat un pic pamintul dar asta se repara. Mergi la coafor si fa-te frumoasa, schimba-ti lookul. Esti o femeie tinara si puternica. Iesi cu prietenii, fa tot ceea ce ti-ai refuzat de 14 ani incoace. Fruntea sus ! "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Roxane, Iti dau o veste buna! Copii se adapteaza foarte repede la noile situatii...trebuie doar sa dai dovada de multa delicatete cand ii explici ca "tati" nu mai locuieste cu voi dar asta nu inseamna ca nu o mai iubeste.Aranjeaza un program in care fetita sa petreaca cate un week-end cu el,fa in asa fel incat sa nu creada ca tati pleaca de tot...ci doar se schimba situatia putin si...asa cum a spus si Maria abtine-te sa-l vorbesti de rau.Eu vorbesc din proprie experienta caci sotul meu are 3 copii dintr-o relatie anterioara (numai ca ea e cea care a plecat),ei petrec 2 week-end-ul pe luna cu noi si crede-ma ca s-au adaptat foarte repede si nu au nici un stres...Doar ca trebuie sa discuti cu el despre problema copilului si sa fiti amandoi foarte intelepti astfel incat fetita sa nu sufere. Cati ani are fetita ta? roxane,nu dispera,la inceput momentele sunt grele dar cu timpul se vor rezolva...Vrei sa stai langa un om care nici macar n-are curajul sa aiba o discutie fata in fata dupa 14 ani? personal eu cred ca e ceva in spatele acestei doleante,nu-i venea din senin ideea de divort...Tu fii fata desteapta si aranjeaza un divort care sa te avantajeze si spune-ne ce-ai mai facut. Multa bafta, Fleur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare tare, tare rau pentru tine. Si eu am trecut printr-un divort, dar e drept ca nu aveam copii. Dragoste cu sila nu se face, draga mea, si orice ai face acum ar fi un compromis teribil pentru tine. Respira adanc, incearca sa nu te doara atat de tare si pleaca mai departe. Stiu, imi vei spune ca este usor sa dai un asemenea sfat si greu de facut. Poarta-te ca o doamna ce esti si arata-i ce a pierdut. Fara urlete, fara plansete, fara ochi inrositi. Arata ca esti puternica iar el nu este decat o entitate neglijabila de care te poti lipsi. Sper doar ca ai un serviciu bun si nu uita de pensia alimentara pe care trebuie sa o ceri pentru intretinerea copilului. Si ai mare grija la partaj. [grup] Arhistefy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Draga mea, iti doresc sa ai puterea sa depasesti aceasta situatie dificila, caci dupa parerea mea dragoste cu sila nu se poate face. Dupa un asemenea barbat nu se plinge. Gindeste-te daca ai gresit undeva in relatia voastra spre a nu repeta aceste greseli in viitor. Esti tinara si sunt sigura ca norocul iti va suride iar acest lucru depinde numai de tine. Relatia dintre copil si tata, se va pastra daca - si scuza-ma daca gresesc - acesta este tata si nu un porc, caci copii se adapteaza repede. Si nu uita: UN SUT IN FUND UN PAS INAINTE! Pe acest site vei gasi in mod sigur suportul moral de care ai nevoie. FRUNTEA SUS!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Roxanne! Este foarte urat ce ti sa intamplat. Dar eu nu cred ca dupa ce te-a inselat un an intreg cu alta ar mai vreo sansa sa aibe respect. Asa cum spune. Si odata facut o va face din nou si din nou. Fiindca stie ca il ierti si ca oricum de dragul copilului tu esti si ramai vulnerabila. Nu te lasa calcata in picioare ca esti o femeie in toata firea si nu o carpa de a lui. Scuza-ma ca ma infurii asa dar eu pe al meu las castra si el ii convins ca sunt destul de nebuna ca s-ar culca langa mine seara si ca nu ar apuca ziua a doua. Acesti barbati nu merita sa traiasca langa o femeie in siguranta si tihna, nu merita sa cunoasca ce inseamna caldura unui camin sau siguranta zilei de maine sau viata in doi care este foarte frumoasa. Ai grija de tine fi puternica si incearca sa-i spui fetei ca tata e in "delegatie" pe o perioada mai lunga sau eu stiu? Si aprob fetele cand spun sa nu-l vorbesti de rau fata de copil ca ei percep mult mai bine ce se intampla sau trag concluzii instinciv. O sa-si dee seama cum stau lucrurile. Fi tare si Dumnezea sa fie cu tine. Sa ai tarie sa treci peste aceste momente de cumpana. Numai familia si Dumnezeul ti-a mai ramas pe aproape. te salut si multa putere iti doresc Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Copilul o sa sufere o vreme, este foarte dureros dar... asta este! Eu cred ca ar trebui ca fetita sa nu simta durerea teribila din sufletul tau. Incearca sa joci teatru, sa te porti normal, sa bagatelizezi cumva evenimentul in fata fetei. Si mai cred ca fetita ta este destul de mare pentru a intelege si ca nu trebuie sa o minti. Explica-i ca tati a plecat nu pentru ca nu va iubeste ci pentru ca voi, parintii, nu va mai intelegeti. Sunt convinsa ca si ea are prieteni dar si copii cu care nu se intelege. Explica-i adevarul pe intelesul ei. Dar insist, ADEVARUL (evident, exceptand partea cu "cealalta"). Spune-i ca nu sunt probleme, sunteti 2 fete destepte, puternice si veti trece si peste asta. Aranjeaza-te, fa-te frumoasa, pur si simplu schimba-ti look-ul, nu plange chiar daca simti ca iti moare sufletul, iesiti amandoua in oras "puse la 4 ace". Uita de el! S-ar putea sa vina vremea cand va regreta, va vrea sa se intoarca (cunosc o multime de cazuri). Atunci, vei stii ce este de facut. Nu-l lasa sa te doboare! IARTA-L dar nu uita. Si nu-l lasa sa vada cat te doare! Asta cred eu ca este de facut. Cristina&Sanziana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Roxane , nu stiu daca ar trebui sa ma bag avand in vedere ca nu am trecut printr-o situatie identica si nici viata alaturi de sotul meu nu face decat jumate din anii pe care voi i-ati trait impreuna. Dar nu pot sa nu ma pun in situatia ta - zic Doamne fereste , da' nu stii niciodata ce-ti rezerva...sotul - si sa iti spun sa mai incerci o discutie , dupa care te vei lamuri , poate , de ce face asta cu adevarat. Poate nu are pe nimeni si e in cautare de ceva nou sau poate alegerea lui este cea cu care a avut deja acea relatie.De fapt , nu stiu cat mai conteaza asta... Ca vrea sa fie un barbat liber , treaba lui , da' atata timp cat altzii sufera din cauza dorintzei lui de independentza , deja mi se pare moft. Fetitza isi va da seama singura care e situatzia dintre voi. Daca taticu' va merita dragostea ei , o va gasi cu sigurantza in sufletelul ei nevinovat. Tu ajut-o sa treaca peste aceasta ruptura care , cu sigurantza , ii sfasie inimioara [q]...Numai pt. asta si l-as fi [poc][box][bruta][haibat] etc. ! Revenind la atitudinea celui cu care ai impartzit 14 ani din viatza , cred ca numai respect nu se numeste ceea ce face el acum si ce a facut in trecut ( ma refer la relatia aceea destul de serioasa avand in vedere durata )! Cu o femeie pe care o respectzi discutzi orice problema fatza in fatza si nu prin telefon ! Sa-tzi dea Dumnezeu sanatate , putere si minte clara pt. hotararile ce le ai de luat privind viitorul tau si al fetitzei tale scumpe ! [pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...