Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

...dupa 14 ani


Recommended Posts

Conversatie aseara la culcare mami cu Carla: - Mami, tu nu esti fericita pentru ca ma cresti - De ce mami spui asta? - Pentru ca esti mereu trista si nici nu mai razi cum faceai altadata si nici nu te mai joci cu mine si tot timpul esti cu lacrimi in ochi. Ce, crezi ca eu nu vad? chiar daca-mi spui tu ca te doare burtica, stiu ca ma pacalesti. Tu esti mereu o mamica trista. Nu mai spun nimic altceva decat ca va pupicesc pe toti. Roxane
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mamiiiiiiiiii, ce faci???? Nu ai dreptul pentru Carla sa ai tot timpul lacrimi in ochi, nu ai dreptul sa te copleseasca tristetea. Nu e drept ceea ce faci. Carla nu il mai are pe tati langa ea, dar vezi ca se pare ca nici pe mami. Roxana, nu e usor, dar Carla merita tot efortul tau[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Roxane
Conversatie aseara la culcare mami cu Carla: - Mami, tu nu esti fericita pentru ca ma cresti - De ce mami spui asta? - Pentru ca esti mereu trista si nici nu mai razi cum faceai altadata si nici nu te mai joci cu mine si tot timpul esti cu lacrimi in ochi. Ce, crezi ca eu nu vad? chiar daca-mi spui tu ca te doare burtica, stiu ca ma pacalesti. Tu esti mereu o mamica trista. Nu mai spun nimic altceva decat ca va pupicesc pe toti. Roxane
Mie asta mi se pare o "palmä" mult mai rasunatoare decit ce a facut sotzul tau:( Doua dintr-o lovitura te-a indepartat si de el si de copil...Rox revino-ti. Ce vina are Carla??? Ce vrei sa-si aminteasca din copilarie ca avea o mamä ca Vitoria Lipan sau una ca Demi Moore???? Esti o fata desteapta! Haide pune un fard pe ochi, un ruj pe buze, ia cupilu si valea pe bulevardul cu castani la o inghetata! :P "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, imi dau seama ca te-a durut sufletul mult mai rau pentru Carla. Ex-ul e bine merci, daca esti doborata din cauza relatiei cu el care s-a terminat, te inteleg, insa asta o afecteaza pe fetita ta. Care vede si sufera mai mult decat poate spune un copil. E un moment de cumpana, poate ca ai impresia ca ai pierdut totul, dar incearca sa pui din nou valoare pe ceea ce ai: copilul tau si dragostea lui pentru tine. Draga mea Roxana, vreau sa mi te imaginez ca pe o femeie care isi stie foarte bine valoarea, care stie ca ce a pierdut nu se compara cu ceea ce are de castigat in continuare. Viata e frumoasa, o sa vina momentul cand o sa dai perdeaua la o parte si o sa vezi asta. Te imbratisez cu drag si vreau sa aud de la tine ca intelegi ca urmeaza sa cladesti ceva cu totul exceptional pentru voi doua: Roxana si Carla. Cu multa dragoste, Vilma si Anca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu plange! Si gandeste "putin detasat" problema. Eu am intrebat-o pe mama, care a acceptat pentru noi (eu si fratele meu) o casnicie de compromis, am intrebat-o deci, DE CE? Pentru ca eu nu am invatat dragoste privindu-i, nu am castigat nimic fiind copiii unor parinti care nu se iubesc, care nu s-au iubit. Cred ca amandoi ar fi fost mai fericiti fara sa fie impreuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand vad in filme cum o familie se destrama si fiecare isi ia viata de la capat si se intlnesc copii lui cu copii ei si toata lumea e fericita si se poarta de parca nimic nu s-a intamplat , ma apuca groaza . Auzi , sti ce ? De ce nu-ti aduci aminte cat rau ti-a facut omul asta si tie si copilului ? Cand te apuca tristetea da drumul la muzica , danseaza cu fetita , mergi pe strada pana obosesti , fa ceva care-ti face placere , fa ceva tot timpul ca sa nu mai ai timp sa te gandesti . Nu glumesc , gaseste-ti o activitate tot timpul , nu sta sa-imparti firul in patru . Te-a inselat Roxana , intre voi era o prapastie . Chiar daca nu vrei sa crezi, pentru tine e mai bine ca s-a dus . adadia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, Carla e o fetita isteata care simte ca nu ti-e bine acum . Sa te desperti de partenerul de viata e una din cele mai dure intimplari prin care trecem. Da-ti un pic de ragaz, o sa fie bine. Ca tot veni vorba de filmele americane, stii, acolo copiii ai caror parinti divorteaza sint foarte nefericiti si au toot felul de probleme. Eu stiu copiii (acum oameni mari) ai caror parinti au divortat si sint superfaini. Au avut mai mult noroc decit copiii care au trait linga parinti nefericiti si frustrati. Asa ca, tie o sa iti treaca incet si de tine depinde ca fetita ta, Carla, sa fie fericita si increzatoare in viata. Fa chestiile alea de care zicea adadia cu dansatul si plimbarile. Ai toate cartile pe masa, joaca-le. [pup] D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxane, in privinta lui nu ai avut de ales, ti s-au servit toate pe tava: concubinajul si divortul. Le-ai avut pe cap si a trebuit sa te descurci cu ele. De scapat de ele nu te poate scapa nimeni, asa ca trebuie sa inveti sa traiesti cu ele. Nu te mai gandi ce puteai sa faci, gandeste ce poti sa faci de acum inainte. Imi imaginezi ca simti un gol si viata-ti pare fara rost, fata tinta, tot ceea ce ai cladit in timp si ai visat ca se va intampla in viitor dintr-o data s-a naruit, dar DOAR DE TINE depinde cum iti va merge in continuare. Din acest moment ai de ales: sa stai si sa plangi in fata propriului copil si sa te gandesti cum ar fi fost viata alaturi de el sau sa dai totul de-o parte, sa intorci pagina si sa inchei capitolul. Va aveti una pe cealalta, gandeste-te ca ai un scop si o preocupare majora: educatia acestui copil, canalizeaza-ti toate eforturile catre ea pentru un timp, ea este cea care iti va aduce toate satisfactiile si bucuriile de care are acum nevoie sufletul tau. Daca nu investesti in ea, vei avea parte de aceleasi faze: ”mami tu esti trista si plangi mereu”, adica ea nu face altceva decat sa-ti intoarca inapoi tristetea pe care tu o directionezi spre ea. Tu, spre deosebire de ea, iti poti explica originea tuturor acestor dureri, ea nu. Ea doar simte durere si tristete in jurul ei, i se imprima si ei aceeasi stare, insa ea nu intelege toate fenomenele, ea e singurul din acest trio care n-are nici o vina pentru ce se intampla. Nu lasa toate aceste lucruri sa-si puna amprenta asupra ei, mai tarziu vei vedea efectele si s-ar putea sa nu-ti placa. Socializarea este cel mai bun remediu pentru sufletele ranite. A te inchide in tine si a lasa tristetea si suferinta sa te acapareze nu inseamna decat sa amani momentul in care vei depasi definitiv acest pas greu. Ce-ar fi sa te duci azi acasa dupa servici, zambind cu gura pana la urechi, ridicand-o pe Carla pana la tavan (daca poti) ca si cand ai castigat la loto 1 miliard de lei si spune-i: “ce-ar fi sa ne imbracam frumos amandoua si sa mergem sa mancam inchetata si sa ne mozolim pana la urechi” ca si cand ati face o traznaie, iar tu esti complicea ei. Du-te cu ea in parc si da-te cu ea in leagane “care poate mai sus”, iesiti afara si jucati sotronul amandoua. Daca ea te va vedea pe tine fericita, zambitoare nu are de ce sa-si mai fac probleme. Pentru ca tu ti-ai lasat garda jos in fata ei, ea a simtit toate astea si asa a ajuns sa-ti dea raspunsuri de genul celor pe care ni le povestesti. Ea e prea cruda sa poata sa faca fata unor astfel de poveri si daca ii lasi povara asta pe umeri e posibil ca sufletelul ei mic sa se chirceasca sub povara asta. E suficient ca are un tata impasibil si indifferent la situatia ei, mai vrei sa aiba si o mama cazuta la pamant de durere? Din doi stalpi ea s-a trezit dintr-o data doar cu unul si ala cam subred. Obligatia ta este sa ai grija de ea si de sufletul ei, sa-i dai tot ce are nevoie, ea n-a cerut sa apara pe aceasta lume. Iti doresc sa gasesti in tine puterea de a te ridica deasupra tuturor acestor probleme, iti doresc sa regaseti in tine dorinta de a rade si de a fi fericita langa Carla si nu uita “Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce”, asta inseamna ca reserve in tine exista, doar trebuie sa le gasesti si sa le folosesti la maximum. Pe forumul asta sunt zeci de suflete care se gandesc si se roaga pentru linistea ta sufleteasca. Cand ti-e greu si simti ca nu mai poti continua gandeste-te la noi, suntem aici in orice moment pentru tine, gata sa te sustinem. Ah, Doamne, mi-as dori sa simti macar jumatate din vointa, energia si forta care m-au cuprins acum pe mine gandindu-ma la toata situatia asta a ta. Simt ca nimic nu mi-ar sta in cale si as putea sa ridic pietre de moara fata macar sa cartesc, simt ca as putea alerga kilometri intregi fara sa ma opresc o clipa macar, simt ca as avea forta sa mut un munte din loc. Nu trebuie decat sa simti fluxul asta de energie care il transmitem noi catre tine. Daca ai vreun text sau motto care-ti da forta sune-l pe-o coala de hartie si atarna-l la vedere, citeste-l ori de cate ori simti ca te lasa puterile. Sper sa reusim sa fim suplementul tau zilnic de “vitamine si minerale” pana in momentul in care iti vei descoperi sursele din interorul tau. Da-ne vesti bune despre voi data viitoare, spune-ne "azi am reusit sa rad cu pofta prima data de cand s-a intamplat". E singura rasplata pe care o asteapta fetele ce ti-au raspuns la mesaje. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...