Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

gradinite in Timisoara


Recommended Posts

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Noi stam in Zona Aradului si m-ar interesa o gradi de stat cu program prelungit, caci cele private sunt extrem de scumpe. Nu ar fi neaparat nevoie sa fie gradinita la noi in zona. Cum se procedeaza in cazul in care vrei sa vizitezi o gradinita? Cand se fac inscrieri pt. la toamna? Miha & Bogdan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti voi oferi cat mai multe informatii in acest sens, desi nici noi nu suntem experte dar am cules ceva de pe ici pe colo. Noi am avut o tentativa de-a o lasa la cresa pe Maria la 2 ani, dar am gresit in momentul in care am lasat-o singura dintr-o data si bineinteles ca am ratat. La urmatoarea tentativa(in septembrie) o s-a luam mai progresiv, 1 ora, 2 ... pe zi, cu un parinte pe langa ea pana se obisnuieste cu mediul si apoi incet incet sa constientizeze ca si tu trebuie sa pleci si vei reveni sa-l iei acasa. Eu mi-am incercat norocul la gradinita-cresa de stat de pe Cetatii (statia Balta verde) fiindca locuiesc in Mehala. Conditiile nu ar fi proaste, dar doamnele care se ocupa de copii nu sunt prea motivate si nici pedagoge in educarea copiilor. Aplica terapia de soc(lasa-l sa planga vreo o saptamana doua si apoi ii trece) si-apoi ii lasa toata ziua sa faca ce vor, nimic incitant pentru ei. Dupa aceasta incercare am cautat informatii si despre gradinitele particulare. Am stat de vorba cu o doamna de la Barbie(piata Maria) si am ramas surprinsa ce frumos mi-a explicat cum trebuie procedat cu copilul, m-a invitat sa vizitez neaparat gradinita,sa vad conditiile in care stau copii si daca-mi place sa optez pentru ei. De aici doua probleme strans legate una de cealalta. Cele de stat sunt ieftine(700.000) dar conditiile sunt mai precare si de copii nu se ocupa suficient, cele particulare au conditii bune, programe mai elevate, dar si preturi pe masura(100-200 euro). In acest sens eu iti voi da niste detalii de gradinite de stat mai dotate, si din auzite si din proprie experienta: - gradinita de langa prefectura, fosta gradinita a partidului, inscrierea se face si cu un an inainte si chiar cu pile - gradinita din palatul copiilor, langa parcul copiilor(acolo chiar nu erau ocupate toate locurile anul trecut in toamna) - gradinita din Circumvalatiunii, aproape de piata Dacia - in zona ta nu stiu decat una pe strada Textilistilor si tot acolo gradinita particulara Allegria care e superscumpa si nu e mare lucru de capul ei. Toate au program prelungit pana la ora 17 si inscrierile se fac cel tarziu la inceputul lui septembrie cand se reintorc din vacanta si se formeaza grupele. Sper sa-ti fie ceva de ajutor. Livia si Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...