Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Se poate modifica suma de pe contract asigurare?


Anny

Recommended Posts

Am incheiat incepand cu 1 ianuarie 2003 contract de asigurare suplimentara cu Casa de Pensii, optand pentru plata la 6 luni (deoarece stiam ca este nesigur si nu voiam sa raman fara bani). Datorita unor probleme care au aparut intre timp + minunata ordonanta care a anulat contractele nu am reusit sa strang bani pentru a achita contractul. Ar trebui sa platesc in luna iunie (voi naste in august, deci as avea cele 6 luni de plata). Intrebarea mea este daca pot modifica suma de pe contract (adica sa o micsorez)? Mai ales ca angajatorul (care inteleg ca va plati indemnizatia) nu prea a fost incantat de ideea de a-mi da acesti bani, deoarece suntem o firma mica si nu sunt bani. Va multumesc, Anny
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Teoretic, se poate face un act aditional la contractul de asigurare sociala. Angajatorul nu intelege ca nu da banii din buzunarul propriu, ci din contributia pe care o datoreaza la bugetul asigurarilor de stat (acei 34% din fondul de salarii)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angajatorul stie ca nu da bani din "buzunar" dar fiind mai idiot, daca s-ar putea sa nu ma plateasca deloc ar fi nemaipomenit. AM optat la varianta cu contractul suplimentar de asigurare tocmai pentru ca pe cartea de munca am salariul minim si in perioada concediului pre-postnatal si de crestere a copilului (chiar daca nu va fi prea mult) o sa iau 85% din ceea ce-i pe carte [bang]. Din pacate e greu de dovedit (daca nu chiar imposibil) ca salariu este altul..... Sper sa se poata rezolva cu acel act aditional de care spuneai (nu numai teoretic ci si practic!!!!). Pentru ca altfel raman cu marea suma din cartea de munca.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am raspuns ceva similar vis a vis de cine cui plateste pt firme mici chiar ieri poate ar fi bine sa citesti. Dar daca spui ca firma te poate "cenzura" la capitolul bani eu ti-as recomanda sa iti faci demersurile de incasare de la Casa de asigurari. Cat despre majorarea plafonului este psobil asa cum a raspuns Liviu insa e foarte posibil sa te izbesti de un refuz din partea CJPAS. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vei putea modifica integral contractul, in sensul ca pina la data modificarii va trebui sa platesti asa cum era "contractat" inainte si abia pe urma restul de contract sa-l achiti la noua valoare. S-auzim de bine! Nela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...