Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

E mai bine...neajutorata???


Recommended Posts

Imi pun in ultimul timp aceasta intrebare. Sunt energica, independenta, "le fac eu pe toate"....ceilalti (inclusiv fostul sot) se "culca pe o ureche", stau linistiti. Eu am cam ajuns la capatul puterilor. Fata de ceilalti, fata de partener, e mai bine sa pari femeia mai neajutorata putin? Chiar daca celalalt nu se simte, sa ma rog pt un ajutor?[bang] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, ai putea...Eu cunosc o "neajutorata" care o duce f. bine, nici un borcan nu-si deschide singura, ca " are maini fragile"...nu zic sa devii printzesa din varful saltelei, dar, cand stii si poti sa le faci tu pe toate, celorlalti li se va parea normal si nu vor misca nimic. Si eu am fost asa - ajunsesem de stiam o lista intreaga de instalatori, zugravi, ma rugau colegii sa le duc eu masinile la service ca mie mi le reparau rapid, lor nu[bang] Apoi mi-am luat seama, si nu din rea vointza, ci din lipsa de timp si energie...am obosit, apoi am inceput sa pun pretz pe timpul si viata mea.Acum impartim toate treburile, fiecare dupa puteri si posibilitati, si, chiar daca ma mananca limba/degetele sa zic/fac eu mai bine, am ajuns sa ma abtin... Cere ajutor, oricand vezi ca tu tragi si altul sta, sau cand e o treaba grea, care te va lasa apoi sleita de puteri... V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cela mai bine este sa vorbesti cu partenerul tau si sa afli de ce nu se implica, intr-o relatie normala eu zic ca cei doi parteneri ar trebui sa fie uniti, si incearca sa il cooptezi si pe el in ceeace faci tu si da pe o parte este bine sa pari si "femeia mai neajutorata"ii ofera lui un sentiment de satisfactie ca a facut ceva ca te-a ajutat, poate tu prin comportarea ta il umbresti putin il dai un sentiment de inferioritate. poate il critici prea mult daca face ceva si este nepriceput,si eu am renuntat sa ma implic in anumite activitati in care eram criticat intens[mariaj] de sotie vorba aceea daca fac si ma critica ca nu am facut bine mai bine nu fac si ma critica ca nu am facut rezulatul este asemanator. in concluzie afla de ce nu se implica si se "culca pe o ureche"sa nu fie ceva mai profund decit o simpla comoditate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu mai este nevoie sa vorbesc, m-a lasat sa mi le fac singura. Nu il criticam, dar daca erau toate facute, era protejat ca e obosit, normal ca nu se mai sinchisea. Povestea a fost scrisa deja,dar ma gandeam pt viitor sau pt ajutorul lui mai mult la cresterea copilului, chiar daca nu mai sta in aceeasi casa. Poate nu am stiut sa il fac sa se implice, si deja este un strain si pt copil. Mi s-a parut ca fiecare trebuie sa participe cat poate, sa puna umarul. s-a bazat pana acum mereu cu toate: eu cu casa, copil, cariera, sport extrem, sporturi pt copil...dar am obosit. I-am spus asta acum, ca am obosit, dar este extrem de surprins, cum era de asteptat. Asa cum spune Victoria, trebuie sa ma linistesc. Dar asta face parte din firea omului, iar daca nu, sa mai invatam.... De azi o sa fiu o neajutorata. "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e normal ca cei din jur sa te perceapa asa cum esti; respectiv vulnerabila. Observ tendinta asta (am avut-o si eu cu multi ani in urma) care le impinge pe femei sa se arate complet independente si nici nu stiu din ce vine, din nesiguranta cred... ...da, bine, poti... Aproape toti oamenii in conditii date pot sa se descurce fara ajutor, da` asta vrei? Independenta totala, afisata, trage a suficienta si singuratate. Gandeste-te la cateva femei absolut independente, pe care le cunosti... Cum te raportezi la ele? Nu vorbesc de femei care n-au incotro si a caror dedicatie atrage, dupa caz, simpatie sau compasiune... Nu cunosc vreo situatie in care o atitudine ``pot sa le fac pe toate`` sa dea aibe ca rezultat grija celor din jur sau sa atraga interesul unui barbat. Depinde de ce ai nevoie reala; nimic, stima/respect, admiratie obiectiva(rece) sau afectiune calda, ajutor, grija. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zepellina, te cred ca vrei sa fii mai neajutorata, sa-i mai lasi si pe altii sa se agite. Dupa mine, problema se pune si altfel: ai cu cine sa te comporti asa? CA sa-ti permiti luxul de a fi "neajutorata", ar trebui sa ai sprijin, suport, ajutor din partea altora. Altfel itzi spun eu, indiferent ce-ti propui, iar te inhami la caruta cu obligatii si probleme. Am fost si eu independenta, energica, "bou la jug", fiindca nu am avut de ales, in anumite situatii, cu anumite persoane. Dar si cand am dat peste sotul meu.........CE bine ne pica la amandoi putina "neajutorare" din partea mea. Asta fiindca e el foarte energic si simte nevoia sa se zbata, sa rezolve, sa fie barbatul in casa. FU omul casatorit odata, cu o femeie barbata, asa cum eu fusei combinata la vremea mea cu diversi care ma lasau pe post de barbat in casa. Asa ca momentan ne simtim bine in posturile: el barbat (energic, independent, "le face pe toate"), eu femeie (mai neajutorata asa, mai putin cand ma mananca palmele in cate-o problema pe care o pot rezolva mai bine). Mai incolo nu stiu ce-o fi. Concluzia? Merge neajutorarea, daca ai cu cine sa o pui in practica. Altfel iti bati singura cuie in talpa. si Ana Teodora (22.12.2005) http://www.dropshots.com/dochia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]Z., ma indoiesc ca vei fi sau vei parea vreodata neajutorata. Firea ta te va da de gol. In plus, acum, cand nu ai cui te plange si e musai sa le faci pe toate, iti intra in sange acest obicei de a nu cere ajutor. Nu ramane decat sa-ti doresc un partener pe masura, iar ala nu va dori o femeie neajutorata. Fireste, va veti rasfata si voi uneori...si veti parea neajutorati...dar fiecare va sti cu cine are de-a face. Mie mi-e clar, cine lasa pe umerii celuilalt problemele casei, in mod obisnuit (si nu doar din rasfat pasager), nu e om de isprava. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zepellina [pup] de-ai stii ce obosesc si eu cateodata![bang] simt ca nu mai am putere nici sa-mi car picioarele! de dimineata pana noaptea trag si iar trag si nu stiu cum de nu cedez![ups] eu cu casa,eu cu serviciu',eu cu copilu',eu cu piata,eu cu plimbatu',eu cu....toate, ca asa imi doresc sa mai preia cineva din chestiile astea....macar asa pt o saptamana [xx(] dar,uite ca nu se poate..... nu prea ai cum,nu cel putin cat esti singura si mai ales nu cu un partener pe care l-ai invatat prost![alcool] dar,in principiu,intr-o relatie, de la inceput e mai bine sa fii putin "sensibila" si sa nu poti face absolut orice! nu degeaba se spune ca barbatul este asa cum il educi [:D] Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...