Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

E mai bine...neajutorata???


Recommended Posts

quote:
Originally posted by ruxij
quote:
Initial creeata de zepellina
Imi pun in ultimul timp aceasta intrebare. Sunt energica, independenta, "le fac eu pe toate"....ceilalti (inclusiv fostul sot) se "culca pe o ureche", stau linistiti. Eu am cam ajuns la capatul puterilor. Fata de ceilalti, fata de partener, e mai bine sa pari femeia mai neajutorata putin? Chiar daca celalalt nu se simte, sa ma rog pt un ajutor?[bang] "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Da, da, e muult mai bine. Vai, ea nu poate, ea nu stie, ea nu se descurca. Faci pe proasta si iti merge bine. Dar daca nu iti sta in fire sa fii asa, degeaba, ca nu cred ca reusesti sa te prefaci, te urci pe pereti.
Problema intervine atunci ca dupa ce faci o perioada pe proasta lumea chiar te ia de proasta si universul se ingusteaza enorm iar libertatea la fel...Risti sa nu mai poti iesi din parametri. Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by ruxij
Mie imi sunt antipatice neajutoratele, mi se par doar puturoase, asa ca eram nitel sarcastica [:D]
asta vroiam sa scriu si eu da am zis sa nu stric "imaginea" raspunsurilor precedente... [:D] personal imi displac profund pers. incapabile sa se descurce...indiferent ca e vorba de barbati sau de femei... a, ca te bagi sa le faci pe toate si la un moment dat tipi ca din gura de sarpe ca nu mai poti si ca ceilalti nu fac nimic... vina ta.. asa i-ai obisnuit...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, chit ca in ochii vostri o sa par "puturoasa", eu ma declar neajutorata. Si asta nu inseamna ca stau cu mainile incrucisate sau frec vreo lampa sa-mi apara vreun duh vrednic sa ma ajute la treburi, dar asa sunt eu constituita. Daca sunt singura acasa, imi desfac borcanele, daca e si musiu in preajma, ei, atunci il "deranjez" ca doar nu e mare filosofie sa-l desfileteze in timp ce trage cu ochiul la vreun meci de fotbal. O gramada de lucruri le-am impartit de la bun inceput. I-am spus clar ca treaba lui e sa se ocupe cu curatenia. Asa ca aspiratorul e treaba lui exclusiva. Il bag si eu in priza daca e nevoie si nu e el acasa, dar nu exagerez. Curatatul baii iar e treaba lui si o face saptamanal, dar asta nu inseamna ca eu nu-mi spal cada dupa ce fac baie sau nu sunt in stare sa curat wc-ul dupa ce-l folosim. Vasele din chiuveta le spala cine apuca. Doar n-o sa ma astepte pe mine sa vin de la serviciu sa-i spal un blid ca sa-si puna de mancare. Piata nu o facem decat impreuna!!!! Aaaa, ma mai duc si eu singura daca imi mai trebuie vreun morcov sau vreo legatura de patrunjel, dar nu o fac pe-a eroina la carat cumparaturile pe-o saptamana. Cand fac mancare, nu ma jenez deloc sa-i cer ajutorul, ba sa-mi taie o ceapa (ca ma ustura ochii), ba sa-mi aleaga fasolele, ba sa duca resturile la galeata de gunoi in timp ce au fac altceva, dar asta nu inseamna ca daca nu e el acasa, nu pot sa mi le fac singura. Exemplele ar putea continua, ca sunt destule... Si seara, suntem liberi amandoi, pe amandoi ne dor oasele, ne facem cate-o frectie, facem bilantul zilei si planuri pentru a doua zi... Cat despre cautat "meseriasi" pentru a rezolva problemele in casa, pai eu de unde sa-i scot si ce ma pricep eu daca aia sunt chiar buni sau nu??? El e inginer, ar trebui sa se descurce [;)] Asta nu inseamna ca nu pot fi independenta. La oricare din probleme as gasi o rezolvare dar tare este bine sa primesti cate-o mana de ajutor. De ce am ales varianta asta?? Nicidecum din puturosenie ci din cauza mamei mele, care mereu a fost eroina, mereu le-a facut ea pe toate, mereu a fost cea care raspundea prompt la fiecare apel. Cand eram copil, mai aveam initiativa dar ea sarmana imi spunea: "Lasa, mama, ca atunci cand o sa ajungi la casa ta, o sa te saturi de facut de toate! Acum, copilareste, ca esti la mama..." Si eu am plecat la casa mea, iar ea a ramas la fel de neajutorata ca in tinerete doar ca a imbatranit, ca taica-miu nu ridica un pai in casa, nu misca nimic. Si din pacate, frate-miu il mosteneste!!! Ma mai duc eu din cand in cand sa o ajut macar la maruntisuri, dar refuza ajutorul nostru pe motiv ca: "Lasa, mama, ca le-aveti si voi pe-ale voastre!!" Asa ca daca va puteti inchipui, "noroc" ca imi iau sotul din dotare si ii scoatem covoarele la batut. Ca daca ar fi dupa taica-miu, el si-ar face siesta in timp ce maica-mea ar cara singura covoarele la batut, iar frate-miu ar freca tastatura si mouse-ul si ar striga-o de la geam: "Mamaaaaa, cand termini, sa-mi pui si mie ceva sa mananc, ca de 2 ore n-am mai pus nimic in guraaaaa!!!" Deci, eu sunt mai "puturoasa" de felul meu, si zau daca-mi pare rau. Liliana& [comoara] Andra-Maria Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mintea mea, impartitul muncii in gospodarie, batutul covoarelor de catre barbat sau desfacutul capacelor de borcan de catre barbat nu te incadreaza la "neajutorate". Despre alt gen de persoane e vorba si despre alt gen de ajutor(la femei sau barbati). Nu mai continui ca nu se poate sa nu jignesc pe cineva din audienta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Victoria Sa incerci sa creezi un echilibru, caci nu putem trage ca boul la jug forever...Eu, de ex...Mi s-au oferit cateva joburi pe baza a ceea ce faceam eu pe vremuri( area manager pe 10 judete).Si am spus clar ca NU, nu mai pot.Sincer, nu mai pot sa conduc 5000 km pe luna , sa negociez contracte de mil. de euro si sa alerg dupa bani dupa aceea...Uitandu-ma in urma, ma minunez cum am reusit sa fac asta ani de zile.
cam la asta ma refeream si eu... nu ca nu mai pot, ci nu mai vreau, mi s-a cam luat. Daca ii demonstram din start ca sint decorativa si in rest nu-s in stare de nimic, isi misca el fundul, nu mai astepta de la mine nimic. Si ar fi fost tare bine. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu prea inteleg de ce decizi sa faci unele lucruri si dupa aia te superi ca nu a ghicit nush cine sa se ofere sa le faca in locul tau? nu mi-ar placea statutul de neajutorata, nu mi-a placut niciodata. prefer sa rezolv eu multe chestiuni, ma simt stapana pe situatie, nu trebuie sa dau directive sau explicatii atunci cand decid sa rezolv o anumita problema. iar dupa aia chiar nu imi pare rau ca mi-am luat angajamentul sa rezolv ceva sau m-am oferit cu vreo chestiune, chiar daca ar fi fost, traditional, de "competenta" barbatului. regretele de dupa imi suna ciudat, e ca si cum ai oferit un cadou si dupa aia plangi pe la usi sa ti-l dea inapoi, ca a fost ingrata persoana respectiva si nu te-a cadorisit si ea in schimb. cu alte cuvinte, e intelept sa ne asumam consecintele deciziilor. fie vrem sa facem o chestie, fie ca nu vrem, ideea e ca vaicareala sau aruncarea vinii pe altul post-factum nu se justifica. n-a ales nimeni in locul nostru sa facem mai mult decat putem duce, nu? plus ca inveti atatea lucururi noi cand te ocupi de una-alta, cunosti oameni, capeti experiente, stai conectat la lumea inconjuratoare, etc. Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos... ********* Rugati-va pentru [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Diana[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102542"]Sonia[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104972"]Darius[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102368"]Alaptatul Help-Line[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99466"]Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil[/url] ********* mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce am ales varianta asta?? Nicidecum din puturosenie ci din cauza mamei mele, care mereu a fost eroina, mereu le-a facut ea pe toate, mereu a fost cea care raspundea prompt la fiecare apel. Cand eram copil, mai aveam initiativa dar ea sarmana imi spunea: "Lasa, mama, ca atunci cand o sa ajungi la casa ta, o sa te saturi de facut de toate! Acum, copilareste, ca esti la mama..." Si eu am plecat la casa mea, iar ea a ramas la fel de neajutorata ca in tinerete doar ca a imbatranit, ca taica-miu nu ridica un pai in casa, nu misca nimic. Si din pacate, frate-miu il mosteneste!!! Ma mai duc eu din cand in cand sa o ajut macar la maruntisuri, dar refuza ajutorul nostru pe motiv ca: "Lasa, mama, ca le-aveti si voi pe-ale voastre!!" Parca vorbesti despre mama! Si daca e sa raspund la subiect e mai bine...ajutata (de sot), ca doar traim amandoi sub acelasi acoperis! De asta nu vad de ce NUMAI eu sa ma ocup de treburile casnice si el sa citeasca presa online[:D] Mi se pare o chestiune de bun simt sa ne ajutam reciproc, nicidecum o obligatie din partea lui sau semne de "puturosenie" din partea mea! Si sa ne intelegem, ca in Romania ( cel putin in Romania parintilor mei) puturoasa insemna sa nu fii in stare sa mergi la munca, sa te ocupi de copii, casa, masa, etc in timp ce lui domnu' sotz i se falfaie! Eu am trait cu viul exemplu al tatlui meu care nu a ridicat vreodata un pai de jos, toate treburile cazand exclusiv pe umerii maica-mii cu motivatia ca el " e obosit de la munca" ( de parca mama era casnica [bang]) si mi-am jurat sa nu am parte vreodata de un asa specimen! Si m-a ajutat Dumnezeu! Sotul meu ma ajuta la toate (mai putin in bucatarie si la calcatul rufelor) si asa avem amandoi timp unul de celalalt seara sau la sfarsit de saptamana! Fetelor care primiti ajutor, bravo voua, asa e normal! Fetelor care nu primiti ajutor: luati atitudine! [pup] Ileana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
Eu cred ca e normal ca cei din jur sa te perceapa asa cum esti; respectiv vulnerabila. Observ tendinta asta (am avut-o si eu cu multi ani in urma) care le impinge pe femei sa se arate complet independente si nici nu stiu din ce vine, din nesiguranta cred... ...da, bine, poti... Aproape toti oamenii in conditii date pot sa se descurce fara ajutor, da` asta vrei? Independenta totala, afisata, trage a suficienta si singuratate. Gandeste-te la cateva femei absolut independente, pe care le cunosti... Cum te raportezi la ele? Nu vorbesc de femei care n-au incotro si a caror dedicatie atrage, dupa caz, simpatie sau compasiune... Nu cunosc vreo situatie in care o atitudine ``pot sa le fac pe toate`` sa dea aibe ca rezultat grija celor din jur sau sa atraga interesul unui barbat. Depinde de ce ai nevoie reala; nimic, stima/respect, admiratie obiectiva(rece) sau afectiune calda, ajutor, grija. nume
Nume draga [flo], m-ai lovit exact la punctul sensibil. Exact asa incerc si eu sa dovedesc ca le pot face pe toate, dupa divort. Nu le faceam inainte, treburile erau impartite, si ex-ul era convins ca nu ma pot descurca fara el. Probabil ca am vrut sa dovedesc ca pot. Si pot, nu asta e problema. Problema e ca dupa un timp nu mai are nici un farmec, toata bravada asta, ma simt puternica, dar foarte singura. Si intradevar, nu e asta ceea ce-mi doresc. Of, se impun niste schimbari...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...