Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legarea trompelor!


Recommended Posts

Ce parere aveti despre operatiunea asta? Marea majoritate stiti ca am nasc prin cezarianaMa bate gandul sa-mi leg si trompele.Ma gandesc ca 2 copii imi sunt de ajuns.Nu-mi permit mai multi nici material,nici ca varsta.Din cate stiu operatiunea asta este ireversibila. As vrea sa aud si eu pareri pro si contra.Voi ce ma sfatuiti?Credeti ca asta ar putea dauna organismului? Astept raspunsurile voastre! KORINA & BB STEFAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu vreau sa recurg la aceasta metoda, Korina. Deocamdata nu am auzit nimic de rau, o singura persoana mi-a spus ca o sa ma ingras cat China. Presupun ca in anumite conditii, ar fi posibil ...dar nu cunosc, astept si eu parerea cuiva care stie mai multe. Vilma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, eu sunt deja la al treilea copil si la a doua cezariana. Eu am stat de vorba cu doctorul si ma sfatuit sa-mi leg tompele auzinduma ca nu mai vreau sa mai am copii, eu avand probleme nu pot lua anticonceptionale, sterilet nu sunt de acord sa pun si nu-mi convine nici o varianta. Deci ramane legatul trompelor. In ceea ce priveste hormonal nu are nici o legatura. Am o prietana care in luna februarie a facut special operatie pentru legarea trompelor, ea avand 4 nasteri normale. Nu are absolut nimic, nu are dureri de cap cum se aude, nu sa ingrasat, nu ia taiat apetitul sexual. Deci nici o schimbare. Eu dupa mine cred ca este cea mai sigura metoda atata timp cat am facut copii doriti. Va pup si sper ca am fost inteleasa. AMary
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat e de complicata operatiunea asta de legare a trompelor? Adica, daca nu faci cezariana si te opereaza special dupa nastere... cum e? Eu optam pt sterilet, dar de cand am cunoscut 2 mamici ramase insarcinate cu tot sterilet, din care 1 cu gemeni, parca mi-a trecut. Nici nu stiu ce metoda sa adopt, ca pilule nu pot lua, mi-e rau de mor de la ele... Ma mai gandeam la injectiile anticonceptionale dar mai e un subiect in care mamicile respective se plang ca le-au dat total peste cap injectiile astea. Cineva mi-a spus ca la urma urmei si barbatii pot face injectii anticonceptionale valabile 3 luni, si sincera sa fiu imi surade ideea... Mai e vreo metoda in afara de astea? Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat pe forum, de vreo 2 ori subiectul Da o cautare pentru mai multe opinii. Eu mi-am facut dupa a 2 a cezariana si nu am avut nici o pb, de ingrasat nici vorba, am ajuns la greutatea dinainte de prima sarcina, adica am slabit vreo 20 kg.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-a discutat f mult, dar nimeni nu a zis cum e cand nu faci operatiunea asta in cadrul cezarienei.... din pacate. Uite subiectele: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6341&SearchTerms=trompe http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5004 Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deja operatia este reversibila.se efectueaza pensarea trompelor si nu legarea lor.e posibila dar nu inca in Rom.se poate interveni si la nastere dar si nelegat de ea.nu stiu dc in Rom se face si laparoscopioc dar sigur e posibil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by catia
deja operatia este reversibila.se efectueaza pensarea trompelor si nu legarea lor.e posibila dar nu inca in Rom.se poate interveni si la nastere dar si nelegat de ea.nu stiu dc in Rom se face si laparoscopioc dar sigur e posibil
Catia e reversibila?? Esti sigura?? Nu de alta dar uneori ma gindesc cum ar fi cu 3 copii, desi nu indraznesc sa merg prea departe cu gindul....m-as simti mai bine sa stiu ca e reversibila. Poti da mai multe detalii te rog?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...