Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legarea trompelor!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
daca le-ati vedea pe cele doua mamici de pe strada mea, una cu trei , cealalta cu 4 copii mici nu v-ati mai intreba atit ce-i cu reversibilitatea - las ca va mai intreb eu peste un an....; eu atit stiu ca are 99, 9...% garantie, n-am vazut pe cineva gras din cauza asta, se poate face si in afara cezarienei ca operatie micuta, nu sint sigura cum - asa ca GO! iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este un subiect f. controversat.Si eu a trebuit sa ma decid in urma cu citeva luni si am stat de vorba cu medicul ginecolog dar si cu sotul meu si am optat totusi pentru sterilet.Medicul ginecolog mi-a dat de inteles ca este contra si este o operatiune ireversibila. Dar bineinteles depinde si de virsta.Eu am facut al treilea copil la o virsta inaintata. Discuta cu sotul tau si medicul ginecolog.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Korina, vezi ca e un articol mic pe tema asta in revista "Mami" din luna mai, la pagina 22. Ti-l citez aici, pentru ca nu e lung: "Legarea trompelor uterine este o metoda de sterilizare chirurgicala care se face la cerere. Se poate face si in timpul interventiei cezariene. De fapt, la a doua cezariana se propune pacientei sa beneficieze de legarea trompelor, pentru ca nu se mai recomanda o alta sarcina.In afara sarcinii, legarea trompelor uterine se poate face "calsic" sau laparoscopic, metoda de preferat si foarte raspandita. Este cea mai sigura alegere "anticonceptionala". Nu modifica in nici un fel ciclul menstrual ori statusul hormonal, singurul "dezavantaj" fiind, pana nu demult, ireversibilitatea. Mai nou insa au aparut in Occident - si probabil vor fi introiduse si la noi - dispozitive care permit "pensarea" trompelor, dar care pot fi detasate, prin interventia laparoscopica, atunci cand femeia dorerste sa ramana insarcinata". Asta e. daca mai astepti un pic (cine stie cat, de fapt) poate o faci pe cea ireversibila. Doamne ajuta Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost aseara la doctor si am discutat printre altele si problema legarii trompelor.Doctorul a spus ca nu are nici un fel de urmari,decat,desigur acela de a nu mai ramene insarcinata. Am discutat aseara si cu sotul meu si el este de acord.Cred ca in cazul operatiei de cezariana pe care o voi face in maximum 15 zile o sa-mi faca si operatiunea asta le legare a trompelor. Criso,as mai astepta,dar daca tot imi face acum cezariana si ma taie,ma gandesc sa o fac acum.Copii nu cred ca as mai face,v-am mai spus:una ca am anul asta 31 de ani...si nu cred,va spun sincer,nu cred ca as mai putea sa trec inca odata prin toate starile astea de rau,dureri de spate ,emotii si altele... Si in al doilea rand mai am un baietl de 7 ani.Acum iarasi un baietel...cred ca atatia masculi pe metru patrat o sa-mi manance suficient zilele..:) Si ar mai fi si aspectul financiar.cred ca mai mult de atata nu ne putem permite.Ca nu suntem nici patroni,nici directori.....asa ca asta e. Sanatosi sa fie astia de=i avem si sa ne dea Dumnezeu si noua sanatate sa-i crestem! Daca mai aflati ceva legat de subiectul asta..nu ezitati.Doctorul a spus ca e operatiune f simpla.Ba chiar a adaugat ca el i-a facut si sotiei lui. va pupicesc, KORINA & BB STEFAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Korina, si eu am facut acum doua saptamani si ceva, a doua cezariana, am doua fete, una de 8 ani si una de doua saptamani. Inainte de operatie doctorul a venit la mine si m-a pus sa ma gandesc si sa discut si cu sotul, daca nu vreau sa-mi lege trompele. Ma gandisem si eu la posibilitatea asta dar am tot amanat sa discut cu doctorul, iar in ziua respectiva am uitat din cauza emotiilor. Nu eram convinsa de necesitatea luarii acestei masuri (mi se parea mie prea drastica) deoarece eu raman insarcinata foarte greu, (doar de doua ori pana acum). Am intrebat si eu care ar fi reactiile adverse unei astfel de interventii si, cand am aflat ca nu exista nici un fel de alte simptome, am fost de acord cu sterilizarea chirurgicala. Nu stiu exact din ce motiv la mine a doua cezariana a durat mai mult, o ora si 45 de min, fata de 45 min prima, am inteles ca a doua cezariana e mai complicata si se pierde mai mult sange ( se scoate prima cicatrice???), poate si din cauza legarii trompelor??? Cert este ca aceasta cezariana a fost mai grea si m-am si trezit inainte de terminarea operatiei( am facut anestezie generala), in schimb, refacerea a fost mai rapida decat acum 8 ani si mi s-a parut mai usoara, plus ca am iesit din spital dupa trei zile (si cu firele scoase), fata de o saptamana la prima cezariana. Iarta-ma ca am intrat in asemenea amanunte pe care nu le-ai cerut, eu nu am stiut la ce sa ma astept si as fi vrut sa stiu macar ca a doua cezariana e putin mai complicata. Sanatate si curaj, nici nu stii cand trece totul si te gasesti fericita cu bb acasa. Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haida de....ca intru si eu si desi sunt in ipostaza barbatului vreau sa va spun ca: 1. La noi s-a efectuat aceasta legare a trompelor uterine. 2. Suntem ca si in alte cazuri ci 2 copii din care 1 de 7 ani si gagalicea junioara de 1 an. 3. Am vorbit cu sotia si ea cu mine si ne-am sfatuit si am zis ca este suficient deci... 4. Exista avantaje certe din punct de vedere al evitarii sarcinii nedorite, deoarece probabilitatea este asa de mica incat practic ea nu mai exista. 5. In Romania nu numai ca se leaga trompele dar ele sunt sectionate deci...gata cu copiii. 6. Este foarte recomandabila aceasta interventie in cadrul cezarienei 7. Se poate face usor laparoscopic 8. Nu exista nici un fel de repercursiuni fizice sau hormonale. 9. Omul este foarte normal in continuare Dezavantaje: 1. Sansele de a reveni la stare de gravidie normala sunt practic 0 2. Exista uneori repercursiuni de natura psihica prin acceptarea starii de sterilitate sexuala de catre femeie dupa acest tip de interventie daca nu s-a dorit sigur acest lucru. In consecinta: 1. Daca se considera ca s-a ajuns la capat de drum la capitolul conceptie est una dintre cele mai corecte solutii pentru toata lumea, eliminand disconfortul sarcinii nedorite si asigurand astfel linistea cuplului. cam asta ar fi Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AM SI EU O INTREBARE, NU VA FIE CU SUPARARE. DE CE SA SE SUPUNA DOAMNELE LA LEGAREA TROMPELOR, SI SA NU SE SUPUNA DOMNII LA VASECTOMIE?? LE EXCLUDEM PE CELE CU CEZARIANA, CA TOT FAC O OPERATIE, DAR CELELALTE, DUPA 1,2..... X NASTERI, SA SE MAI SUPUNA SI LA OPERATIE.(FIE EA CIT DE SIMPLA). INTREB SI IO CA OMU (FEMEIA), CA SI EU M-AM GINDIT LA ASTA PENTRU VIITOR (MAI INDEPARTAT).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda chestia cu LA NOI nu e buna dar ma gandeam la situatia noastra adica LA NOI ca familie....am zambit si eu acum ...scuzele mele pt inadvertenta exprimarii. Cat despre vasectomie ce sa spun? se practica si vasectomia si legarea trompelor. Nu cred ca e o diferent prea mare fizic discutand insa cred ca e o problema suficient de mare si anume aceea ca orgasmul masculin este legat de momentul ejacularii in mod special ori o parte din masa ejaculata ...hmmmm este reprezentata tocmai de spermatozoizi...care ...nu mai vin deci... O alta problema destul de serioasa este aceea ca aceasta masa de spermatoizi neeliminati prin excitatia sexuala a barbatului sunt ferm convins ca vor provoca neplaceri de ordin fizic manifestata sub forma de dureri la nivelul abdomenului si scrotului. Iata deci ca problema nu e deloc simpla prin insasi natura biologica a functiei sexuale masculine. Ce sa-i faci daca asa a daruit natura pe barbat si pe femeie? Insa nu stiu de ce parca aceasta intrebare imi suna un pic a egoism ca sa nu zic orgoliu ....cu tenta sexuala. Sau ma insel? Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...