Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legarea trompelor!


Recommended Posts

Si mie mi s-au legat trompele la a doua cezariana, acum 1 an. Nu am avut nici un fel de neplaceri de atunci, si chiar am slabit mai mult decat dupa prima sarcina, si mai usor. Acum un an, cand am nascut aveam 79kg, iar azi am 56kg, ca acum 5 ani. De partea psihologica, intr-adevar ma gandesc uneori ca dupa 2 fete as mai fi putut incerca sa am si un baiat, dar ca si majoritatea dintre voi, am 35 de ani si mi-e destul de greu cu doi copii, dar cu trei! Si am considerat ca trebuie sa ma opresc! Nu as fi mai suportat ideea unui avort acum... Asa ca, suntem mai linistiti acum... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 1 luna) si Ramona (1 an)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tocmai asta e..ca nu as suporta ideea unui avort...nu pot face asa ceva.Pur si simplu.Stiu ca sunt persoane care fac 5-7-10....dar eu nu pot as inebuni.E tot asa de adevarat ca eu raman foarte greu.Insa...nu.. Si tot asa..material nu are ce imbunatatire sa-mi vina...de unde???ca in tara asta nu prea ai ce face.Eu am facut tot ce am putut:am facut o facultate,am avut chiar si o mica afacere la un moment dat,insa statul iti ia pielea de pe tine,si plateam si chiria la spatiul respectiv 300$.Nu mai dormeam noaptea de griji. Ce sa fac??Sa emigrez?Nu pot trai departe de ai mei,de mama mea care m-a crescut singura. Sotul meu la fel...a facut facultatea,acum are un job sa zicem bunicel...insa ca salariu...e cel care e cam peste tot...mai mult de 200$ in Galati ...???!!! Asa ca limitata fiind geografic si de "bunii" nostrii guvernanti,trebuie sa fac asta. Ar insemna sa ajung la sapa de lemn.Macar astia doi sa fie sanatosi si sa pot sa-i cresc. Insa ...psihic..normal ca ma marcheaza si pe mine.... E ok ca nu afecteaza organismul si buna sa functionare. KORINA & BB STEFAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Korinna, esti cam pesimista pentru o viitoare mamica. Lucrurile se mai schimba, ai viata inainte osa traiesti si vremuri mai bune. Si guvernantii se mai schimba, o sa intram in UE, vom trai si noi ca Europa civilizata, indiferent de ce vor guvernantii nostri nesatui, nu se vor putea opune. Si noi avem o mica afacere, stiu cum e cand esti cinstit si-ti platesti toate datoriile, ramai cu mai nimic dar, oricum e mai bine decat din salariu. cand ai sa-ti tii puiul in brate s-ar potea sa-ti schimbi parerea si sa- ti doresti sa mai treci o data prin experienta asta minunata. Nici eu nu-mi inchipuiam inainte de nastere ca voi mai vrea un copil dar acum, cand privesc ce copil perfect si dulce am parca imi pare rau ca va creste si nu voi mai avea un bb mic in casa. Nu mi se mai pare exclus sa mai doresc un copil in viitor, doar varsta mi-ar fi pus probleme si cele doua cezariene, dar cand e dorinta trecem peste greutati pentru a ne atinge scopul. Iata cum am devenit militanta impotriva sterilizarii ireversibile dupa ce am facut-o chiar eu!!! Eu incerc doar sa-ti arat si fata cealalta a monedei, asta e defectul sau calitatea mea, sa vad mereu si reversul, in felul asta niciodata nu pot lua o hotarare. Sper ca tu sa o iei pe cea buna. Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa-ti spun ca si eu exclud ideea unui avort din punct de vedere crestinesc stiu ca e un pacat capital, nu as face asa ceva indiferent de situatie. Cu ani in urma, inainte sa am copii, imi doream foarte mult sa raman gravida si nu ramaneam. Dupa ce am vizitat mai multi doctori care nu mi-au gasit rapid un remediu, (eu neavand rabdare nu m-am tinut de investigatii) M-am rugat seara de seara la Dumnezeu sa-mi dea si mie un copil si am promis ca, indiferent de situatie, nu voi face niciodata un avort. Aveam de gand sa ma tin de promisiune chiar daca nu-mi legam trompele. Dar mai sunt si alte metode contraceptive mai ales pentru o femeie care nu e prea prolifica. Te pup, Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dana d
Am uitat sa-ti spun ca si eu exclud ideea unui avort din punct de vedere crestinesc stiu ca e un pacat capital, nu as face asa ceva indiferent de situatie. Cu ani in urma, inainte sa am copii, imi doream foarte mult sa raman gravida si nu ramaneam. Dupa ce am vizitat mai multi doctori care nu mi-au gasit rapid un remediu, (eu neavand rabdare nu m-am tinut de investigatii) M-am rugat seara de seara la Dumnezeu sa-mi dea si mie un copil si am promis ca, indiferent de situatie, nu voi face niciodata un avort. Aveam de gand sa ma tin de promisiune chiar daca nu-mi legam trompele. Dar mai sunt si alte metode contraceptive mai ales pentru o femeie care nu e prea prolifica. Te pup, Dana.
Mi-a placut f. mult ceea ce ai scris. Ai o fetita tare dulce. La noi viata e si mai grea decit va inchipuiti voi cei din Romania. In afara problemelor de zi cu zi, rata somajului este aici extraordinar de ridicata si nu uitati stresul "politic". Numai bine! ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, am citit cu interes ce ati scris voi.Eu deocamdata nu sint in situatia asta,am o fetita si ne mai dorim si alt copil/copii(...ma gindesc si la gemeni,sotul meu are 7 perechi de gemeni in familie). Korinna,mai gindeste-te,poate cit de curind se va face si in tara sterilizarea chirurgicala reversibila,cea ireversibila mi se parea prea radicala.Nastere usoara si fii optimista! Mi-a placut mult ce a scris Dana,are multa dreptate. Soacra mea a nascut al treilea copil la aproape 40 ani,ceilalti doi aveau 13 si 14 ani,erau plecati in alte localitati la scoli,se simtea singura asa ca l-au conceput pe bebe nr.3.Intiimplator sau nu,a iesit un fecior de toata isprava,ascultator,inteligent. Niciodata sa nu spui niciodata... [pup]Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu..nu cred ca mai vreau alt bb....Doi ,zic eu,sunt de ajuns.Cred ca nici nu as mai avea rabdarea sa astept atatea luni...Mie mi-a fost foarte rau de data asta.Numai azi noapte cat de rau mi-a fost.M-a durut ingrozitor splina..si toata partea stanga.Am avut niste dureri infioratoare>imi muscam mainile casanu urlu in gura mare. Deja am luat hotararea cu sotul meu:fac legarea trompelor.E cel mai bine asa.Sa fie cei doi sanatosi...!Restul nu mai conteaza! Poate nu veti fi de acord cu mine,insa mai mult cred ca nici psihic nu mai pot.Si nici nu mai sunt tanara.Ar trebui sa las sa mai treaca vreo 2 ani...casa mai fac unul...iar eu de la capat nu o mai iau! Multumesc pentru suportul vostru! KORINA & BB STEFAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

korinna, imi pare rau sa aud ca esti asa de hotarata sa o iei pe un drum fara intoarcere. Si eu m-am gandit la legarea trompelor insa numai la varianta reversibila, nu la cea definitiva. Si asta doar din comoditatea de a folosi alte metode contraceptive mai mult sau mai putin sigure. Insa daca voi v-ati hotarat, atunci va doresc sa nu va para rau niciodata si sa aveti 2 copii sanatosi si cuminti. Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca legarea trompelor poate fi si reversibila, sau e alt fel de sterilizare? lamuriti-ma si pe mine. Korina, hotararea ta e cea mai buna pentru tine, eu am vorbit din punctul meu de vedere. Sa dea Dumnezeu sa nu regreti niciodata si sa te bucuri de copii tai. ... si sa nu mai ai probleme de sanate, sa nasti cu bine un copil sanatos. Eu i-am spus doctorului inainte de operatie, sa-mi lege trompele numai daca copilul e perfect sanatos. Aveam o boala sa ma gandesc la ce e mai rau, si acum ma uit la ea si ii numar degetele si ma minunez cat e de perfecta. Multa sanatate, Dana!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ella, eu am crezut tot timpul ca romanii care pleaca din tara o fac pentru o viata mai buna, toata adolescenta am visat la o plecare undeva in lumea larga, eventual in SUA sau Germania. De cand cu forumul asta am aflat si eu ca nu e chiar ca in visele mele dar nici nu as fi crezut ca intr-o tara mai dezvoltata, cum cred eu ca e si Israelul, poate fi mai rau ca aici. E adevarat ca lucrurile s-au mai schimbat, la noi in bine la voi in rau din cauza atentatelor. Scuzati ca am deviat de la subiect... Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...