Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ingrijirea sanilor in timpul sarcinii si alaptarii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu cred ca mai ai ce face decat sa folosesti crema speciala ptr gravide anti riduri.Eu am folosit COCA BUTTER dar tot am riduri pe sani si pe fund incearca creme grase cu vitamina A, E SI D....Acum dupa 3 luni de la nastere inca mai folosesc crema si au inceput sa nu se mai vada ridurile ale asa de pronuntat .....Delia si bb-ul Sebastian.[cheers] neamtu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doftorita mea spunea sa incerci sa faci pentru sani putina gimnastica. Nu ceva complicat sau greu. Stii precum copii la inviorare in taberele de prin generala. Intinzi bratele in laterala la nivelul umerilor, apoi indoi coatele si tragi putin spre spate. Sau iti lipesti palmele in fata precum statuile lui Budha si fara a modifica pozitia mainilor indrepti putin spatele ca sa simti cum indrepti si sanii asa ca din interior. In plus tot ea zicea sa incerci sa nu iei mai mult de 500 grame intr-o saptamana si sa nu faci mai deloc baie ci dusuri pe la 37-38 de grade (calduta) si la finalul dusului sa treci progresiv spre rece, masand cu un jet mediu de dus sanii si burtica. Se pare ca apa recisoara dupa cea calduta ajuta tesuturile sa se contracte usor si le pastreaza supletea. Dar trecerea trebuie sa fie progresiva de la caldut la rece ca sa nu racesti. Iar dupa dus da cu un lapte corporal cu vitamina e din belsug si asezata pe un scaunel maseaza incetisor si linistit pana intra-n piele. Poti sa o faci seara si cu ocazia asta sa si mangai bebe-ul in burtica si sa-i povesti tot ce ai mai facut. Incepe cu varfurile sanilor pe care pui ceva lapte corporal sa stea acolo si stergi ce n-a intrat in piele dupa ce ai terminat tot masajul. Miscarile pe sani sa fie circulare, cu toata palma de la baza spre axila. Iar pe burtica pleci de la mijloc circular spre laterale. De asemenea da si pe spate la nivelul soldurilor ca si pe acolo risti sa faci vergeturi. Daca se gaseste in RO si ti-o poti permite exista o crema pe care eu o folosesc si combinata cu sfaturile de mai sus m-a ajutat sa nu am INCA vergeturi nici pe sani si nici pe burtica (de la Biotherm se numeste crema anti- biovergeturi). E drept insa ca-s doar in luna a saptea si jumatate. Deci e doar o speranta. Ah si mai era ceva. Daca sanii si-au marit cu mai mult de tip de cupa volumul (ca la mai toate dintre noi), poarta o brasiera larguta de bumbac si noaptea. Doar cat sa nu-i lase sa se autosustina. [flo] Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu in timpul sarcinii am facut mai mult dusuri alternative si ma dadeam si cu crema grasa inainte de culcare, atat pe piept cat si pe burtica, vorbind de zor cu Danutzul in formare. Si...culmea, vergeturile mi-au aparut chiar la maternitate DUPA nastere. Acum am 4 raulete de toata frumusetea pe burta (cam cate 2 cm fiecare). Dupa 1 an si 8 luni de la nastere s-au mai dat ele, dar tot se observa:(((( Cu drag, Danza, mami fericita a lui [copil] Danuz paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alta problema cu sanii, bebe Rares are 10 luni si 1/2 si inca mai suge. Cand era mai mititel am facut marea prostie ca noaptea sa il alaptez, din comoditate, doar din sanul drept asa incat acesta este cu mult mai mare decat stangul. Degeaba l-am alaptat apoi mai mult din stangul, orice as face parca diferenta se vede din ce in ce mai tare. Sutienele care le aveam inainte la cupa stanga imi stau larg iar sanul drept da afara din cupa. Aveti vro idee despre ce as putea face??????????? [bang][bang][bang][bang][bang] Camelia si bb Rares http://community.webshots.com/user/cameliac ``````````` Just hope ```````````
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camelia, aceeasi chestie am observat-o si eu la mine ieri dimineata: sanul stang e vizibil mai mare decat dreptul. Pentru ca eu alaptez de mai putin de 3 saptamani (si imi doresc sa o mai fac multe luni de aici incolo) sper sa pot corecta in timp asta, oferindu-i de acum la supt mai mult sanul drept. Mai insista si tu asa. Trebuie sa-i echilibrezi pana la urma. Bafta! [pup]ici pe burtici la mamici si [bb]ici Lumi - mamica Denisei aici gasiti pozici: http://community.webshots.com/album/71873746ieirlw
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...