Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Nayel - CF2 (15)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gata, gata, la apel! Dragele mele, dragi[bis] Am fost aseara la Dl. dr. si....... A FOST SUUUUUPERRRR! Mi-a placut tare mult. Am facut un control de rutina. Saptamana viitoare merg din nou pentru recoltarea unui Papanicolau. Acum nu s-a putut face, ca joi vine Billy (CM, la mine asa il cheama)[bonjovi]! Mi-a dat un set complet de analize, pe care trebuie sa le fac. Apropo, se astea, voi unde le-ati facut, si cam la ce pret? Mie mi-a dat un formular de MedLife. Anticonceptionale nu o a mai iau, urmeaza o pauza de 3 luni, si dupa aceea, suntem liberi.... la bebiti! VA multumesc mult pentru toata sustinerea voastra. Va pup pe toate!!![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen,

eu una sunt asa suparata pe toti medicii din sistemul romanesc, incat le-as trage un pumn in fata la majoritatea.

 

si mai suparata sunt, ca noi, ca pacienti mentinem sistemul de spagi.

 

pe cuvantul meu ca mie nu mi-a dat nimeni vreodata vreo spaga ca sa imi fac treaba. chiar atunci canf=d am fost profa, ma simteam ca naiba cand veneau cu flori la inceput de an, pentru ca io nu pup in c@#$@, asa ca, daca elevul era slab, asta e, nu ii puneam note mari, k mi-a dat o floare.

 

in fine. asta este o rabufnire a mea ca urmare a faptului ca nu am dat spaga si am fost tratata cu fundul. cum am pus plicul sub nas, cum a aparut laptele si mierea.

 

acum sa iti raspund si tie, ca doar tu nu esti vinovata cu nimic.

 

eu am dat bani la medic, moasa+ anestezista (pentru ca au cerut... sau, ma rog, a cerut nayel pt ei.)

restul isi fac treaba chiar daca nu le dai nimik

in februarie, parca dadeam 5 ron la asistente, la care aveam chef, dar nu prea am avut de ce sa le dau. aaa. am uitat. le-a dat familia la greu in ziua in care am nascut, pentru ca au intrat in sala de nastere imediat dupa ce a venit bb, k aveau o curiozitate morbida sa ma vada lesinata[:D][:D][:D], glumesc!!!!

subliniez. Asistente, infirmiere, femei de srviciu, isi fac treaba fara sa astepte ceva. nu sunt genul cersetoare, daca le dai, ele iau, dar nu se poarta urat cu cine nu da.

 

 

codruta eu am facut o parte din analize moka, la romgermed, k mi-a dat trimitere med de femile, dar eram gravidoasa deja..... acu' vezi si tu, nu esti nascuta luna asta, sau in octombrie? ca te-ai scos.....

pup fetele

 

cred ca imi schimb semnatura.

 

VREAU O NOAPTE DE 6 ORE ( cel putin)

norocik,codruta, mirela, nu-l vreti pe alex o noapte? nu se trezeste decat de 3-4 ori[bang][bang]

 

 

repere in dezvoltarea bebelusului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de nascare, doctor, spital, personal... Nayel emare om, mare caracter. Am fost super multumita de el. Exact cum m-am asteptat, m-a ajutat enorm si m-a incurajat pe tot parcursul expulziei, pentru ca doar atunci a venit. In timpul travaliului a dat indicatii prin telefon ce si cum sa-mi faca. A venit cand eram gata dilatata si m-a pus direct pe masa. A scos flacaul, placenta, a facut curat la locul de munca si a cusut gaurica... A luat darul si a plecat. E un domn, ce pana lui... Spitalul are conditii excelente. Termopane, aer conditionat, bude dezinfectate zilnic, personal tanar si amabil. Toate astea m-au facut sa nu imi fie asa de greu... Eu sunt genul care nu poate sa doarma decat in patul ei. Nu mai spun de toaleta... NUmai la domiciliu... Dar acolo era curat si a fost ok. Astept intrebari punctuale. Eu am mai povestit la mine la odisee nascarea lui bebeto. Dar banuiesc ca pe voi va intereseaza treaba cu spitalul si cu nenea doctoru... [url="http://b1.lilypie.com/tQCjp3.png"]Bebe Yannis creste mare[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Annisia78"]Pozne[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de mine si bebe... Suntem super ok. Eu m-am refacut din prima ora de dupa nascare... Tati si-a luat concediu doua luni si ne ajuta. E foarte usor, pentru ca Yannis este un copil extraordinar. Manaca fix la trei ore si apoi adoarme. II dau si san, dar si completare, pentru ca nu se satura mancaciosul doar cu san. Nu face scandal decat cand e cu kk-n pantaloane... E zambaret si iubitor. Cand imi aude vocea rade cu gura pana la urechi. E mortal gagiul... Si pe tati il iubareste dragul de el. Il cauta cu privirea si ii urmareste fiecare miscare. O armonie,,,, ceva de speriat!!! Adevarul e ca am fost super norocoasa. Am nascut foarte usor, am un copil frumos si cuminte, iar tati e alaturi de noi super fericit!!! Va doresc si voua sa gustati din aceste sentimente si sa impartiti cu cei dragi aceste momente magice!!! Pupici!!!! [url="http://b1.lilypie.com/tQCjp3.png"]Bebe Yannis creste mare[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Annisia78"]Pozne[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunnn, povestea incepe pe 4 septembrie dimineata. M-am trezit ca (aproape) intotdeauna sa-i prepar sotului micul dejun. Asa ii spun lui, ca eu vroiam sa haleste ieu de fapt si de drept... Si am observat dureri naspa de spate si de ciclu asa. Zic lasa ca se desfac oasele si se pregateste nava spatiala de aterizare. Am luat no-spa si au trecut. A doua zi iar dureri, iar nave spatiale, iar pastile si trecura si aistea. Pe 7 septembrie, ziua cu pricinica, aceeasi poveste inedita, pe care nici nu am mai bagat-o-n seama ca deja aveam experienta. Am luat un no-spa, nu au trecut dar am reusit sa adorm linistita. Nici nu me gandeam ca nava mea chiar ateriza si isi desfacea portile atat de larggg... Asa si m-am culcat... L un moment dat visam ca mi se rupea apa si in secunda aia am si simtit cum mi se umplu pampersii de ceva. Nu era ploaia mult asteptata, ci un siroias scurt si la obiect, de culoare alb-rozalie. Sar din pat si hait, fug la baie. Niscaiva sange ramane pe fundul vasului de wc. Plus dureri naspa de spate, exact ca atunci cand vine ciclosul. Ce sa fac? Imi merg circuitele repede si imi aduc aminte de Gabitza noastra, care a patit idem, identic si la fel. Al meu era de serviciu, slujea Patria... Asta este, il sun si ii spun sa gaseasca pe cineva sa il inlocuiasca la comanda, ca eu nasc... Cele cateva ore petrecute acasa le cunoasteti, caci am ales sa vi le impartasesc inca de atunci. Deci sunt una bucata barbat la 12 si 20, la 16 abia plecat la spital. Ora pusa de voi nu este buna. Caci abia la 16 si 30 eram la maternitate. M-am dus la doctorita de garda, asa cum imi spusese nea Nayel. Ma consulta gagica si imi zice ca am colul aproape sters, dar apa si membranele la locul lor... Na belea, cum vine asta? Cica sangerarile si scursurile fura bucati de dop si usoare desprinderi normale atunci cand oasele bazinului se dilata si se pregatesc de treaba. Il suna pe Nayel si ma trimite la monitorizare. Nu prea mai aveam contractii... Se facuse deja 17... Am stat o jumatate de ora, cred, la aparatul e monitorizare cardiaca fetala si contractii. Aveam niste crampe ciudate, care dadeau contractii haotice si total aiurea. Erau neregulate si ca durata si ca intensitate... Apoi pauza... Toata lumea ramane blocata. Imi spun ca s-ar putea sa nu nasc azi si ca ma interneaza. Fugi d-aici fratica, eu plec la treaba mea!!! Deja va injuram cu patima. Ma gandeam ca iar ati pus nasparliile alea de majorete, sa-mi speriati baiatul. Il suna doctorita de garda pe Nayel, care cere sa mi se faca un litic (amestec de no-spa, scobutil, diazepam). Cica asta face treaba - ori mi se declansa travaliul, daca bebe era pe teava, ori mi se calmau durerile si contractiile incetau, daca matza mea ma lua la misto iar... Era 18:30.... Deci era 18:30... Mi s-au dat doua ore sa stau in sala de travaliu, la monitor si sa vedem ce face neicusorul ala de litic. Nu mai aveam neam contractii si durerile erau banale. M-am apucat de palavre cu moasa. I-am pus la intrebari de stiam deja ce ma asteapta in urmatorii 20 de ani... Tot imi spunea ca sa nu imi fie frica si sa ma linistesc. Radeam... Pai nu imi e frica tani, is tare curioasa sa stiu la ce sa ma stept... Mai ales ca nu apucasem sa citesc istorioara picanta de la nasterea lui Andrei Serban, made by Rox... Iar de linistit, ha-ha, nu avem dureri, de ce trebuia sa sa ma linistesc? Deja ma gandeam ca nu mai nasc... Eram posomorata ca se prelungea treaba la infinit, ca iar dadusem alarma si era una falsa... Insa si bucuroasa ca scapasem, pe moment, de nascarea aia urata. Se face ora 21 si vine doctorita sa ma verifice digital, la gaurica. Verdictul ne socheaza - col complet sters, dilatatie 4. Cum, cand??? Parca nu mai nasteam... Nici contractii nu mai erau... Bai nenica, ne jucam aici sau ce? Abia imi luasem gandul, ca amu iar incepe distractiunea... Ce sa mai zic... Nasc, asta e... Hai la treaba. Ne-am suflecat manecile si ne-am mobilizat... Nayel a fost sunat si dadea indicatii pretioase prin telefon. Vine anestezista si ma intreaba daca vreau epidurala. Imi cumparasem trusa, in cazul ca vreau sa imi omor barbatul de durere. Chiar vorbisem cu farmacista sa o duc inapoi, daca nu o folosesc... Acum eram dezorientata. Nu aveam dureri. Ce sa fac, ce sa fac? Anestezista imi spune ca ea nu ma obliga, dar e convinsa ca in curand nu o sa mai fiu viteaza. Si chiar daca am o mare rezistenta la durere, cand va veni momentul expulziei o sa-mi iasa ochii din cap. Zic ca hai sa o fac si pe asta. Era pacat de machiaj sa-l stric... Nu stiu daca va mai aduceti aminte, dar in sera aia aveam musafiri niste prieteni care isi doresc un bebe baiat (ai au doua fete si vor neaparat si un putos). Ma rugasera sa vina sa puna mana pe burtos, sa se ia si la ei, ca nu mai vor inca o fofo in casa... Ii sunasem sa le spun ca am nitica treaba pe la maternitate si ca poate pierd burta... Gata, se pun pe drum sa vina sa ma vada. Incerc sa le explic unde sunt si tipa incepe sa se rada - nascuse de doua ori la CF2. Norocul meu a fost ca exact cand a venit anestezista sa ma ia la taclale, Diana imi spune ca am mare noroc ca e tipa de garda, ca cica ca e cea mai buna din spital. Si prietena mea nascuse cu epidurala anestezistei mele. Asta mi-a dat curaj si am acceptat injectia in coloana, de care fugisem atata. Vedeam numai ace si tepe care imi sfredeleau sira spinarii. La dracu, ca iar am ratat distractia... NU AM SIMTIT NIMIC!!!!! O singura ciupitura (ia ciupiti-va putin de deget si o sa vedeti ce se simte la o epidurala), atunci cand mi-a facut injectia cu anestezicul local. Apoi a montat trusa si mi-a bagt o doza de control, ca sa urmareasca reactia organismului la substanta. Era 21:40... Trebuia sa stau 10 minutele si sa vedem cum sta trebusoara. Am raspuns pozitiv, la modul ca eram ca noua. Fara ameteli, amorteli si alte a-uri... La 21:50 mi se baga oxitocina, pentru grabirea dilatarii si scurtarea travaliului. Ma conecteaza si la aparatul de monitorizare. La un moment dat au trebuit sa opreasca oxitocina, pentru ca inimioara lui bebe s-a stresat. M-au conectat la masca de oxigen, pentru ca eu am probleme cu nasul si nu ma pot oxigena corect. Am si poze cu tubuletele alea verzi... Credeati ca imi curg mucii???? Nuuuu, erau firele conectate la oxigen. Asaaa, deci cam pe la zece noaptea a inceput si nasterea mea motata... Mi s-a facut epidurala lui peste prajit si m-au lasat sa astept efecte. Ma gandeam la niscaiva paratrasnete, tunete si tzunamiuri... Da, da... Iar vaca nesimtita. Pana la ora 23 am avut doar cateva contractii la misto. Tot neregulate. Nu simteam nimic, doar vedeam cum se face bebe guguloi si aparatul de monitorizare indica niste contractii din alea de travaliu dur nene.... Eu ma hlizeam cu al meu si ne faceam poze... La 23 suna Nayel sa mi se faca un control, ca sa stie cand sa-si mute fizicul la maternitate. Ma pun pe masa si doctorita zice stupefiata - are dilatatie completa, sa speram ca ajunge Nayel la timp... Deci intr-o ora am ajuns de la 4 la dilatatie completa... Marfa, este? M-au tinut pe patul de travaliu doar ca sa ajunga nenea doctoru... Pai sa piarda marafetii? A venit ca o floare la taiatul tortului... La 23:30 apare si dansul... Am stat la palavre nitel si cand era gata costumat hop cu fata pe masa... Imi explica el ca atunci cand vine contractia sa trag aer adanc in pipt sa-l tin in mine si sa imping cu toata forta inspre fund. Si daca trag una sau fac niscaiva treaba pe aici, il intreb eu??? Ma asigura ca nu-i bai si nici rusine si, ete na, ca vine contractia... Trag aerul, imping, fara kk, dau aerul afara. Atunci a inceput distractia... Cand am zis ca e ok, dodtorul nuuuu, ca impinge iar, repede ca-i vad capul... Bineee, iar aer, iar scremut, gata aerul iar... Nayel stai asa ca nu a trecut contractia si mai impinge inca o data... Ma da ma lasi... Pai arat eu ca o balena, dar nu am si plamani la asa dimensiuni... Cer oxigen... Iar vine contractia si o iau de la capat. Nu ma durea nimic si nici nu simteam contractia. P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...