Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre chist ovarian


Recommended Posts

O prietena are nevoie urgenta de un sfat.La o eco de rutina i s-a spus ca are un "chist ovarian de 6 cm, consistenta dura,lichid in fundul sacului"si ca trebuie urgent sa mearga la operatie.ei ii este tare frica de operatie si ar vrea sa incerce si un tratament naturist .Voi stiti o asemenea reteta? Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
din cartea Mariei Treben : comprese cu coada-calului de 3 ori /zi, prima dimineata,dupa micul dejun,se ramane in pat si se tine 2 ore.A 2-a dupa masa de pranza,la fel.Inainte de culcare a 3-a,care se lasa peste noapte.Compresa sa fie calda si sa fie acoperita cu o panza groasa si izolatoare si persoana sa fie bine imbracata,pt ca puterea tamaduitoare a vaporilor sa coada-calului sa nu se iroseasca in zadar. Intre prima si a 2-a compresa de coada-calului se recomanda o compresa cu bitter suedez.Se unge zona mai intai cu alifie de galbenele,pt ca bitterul sa nu usuce pielea.Pt pastrarea caldurii se pune peste compresa un strat de vata uscata sau panza groasa,se acopera cu o folie de plastic pt protejarea imbracamintii si se fixeaza totul cu o panza curata.Nu-i obligatoriu sa se stea la pat.Se scoate compresa dupa 4 ore si se pudreaza pielea pt a evita mancarimile. Odata cu utilizarea compreselor se recomanda ceai de coada-calului,cate o ceasca de ceai dimineata,pe stomacul gol si seara,cu o jumatate de ora inainte de cina. In paralel cu aceste tratamente se beau si 2 l ceai din : 100 g urzica,300 g galbenele,100 g coada-soricelului.Daca e posibilitatea,se pune in fiecare cana bauta 3-5 picaturi de macrisul iepurelui (suc obtinut din macrisul proaspat,stors intr-un storcator de fructe). Deocamdata asta am gasit,stiu ca si apiterapia e foarte buna pt asta,si cu siguranta mai sunt leacuri,cand mai am timp sa mai caut mai revin. Sanatate, Piatra lunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost operata de chist ovarian de 9 cm.L-am depistat cand avea 6 cm,si nu numai ca nu a raspuns la tratamente,ci a crescut cate 1 cm pe luna. Am facut operatia la chirurgie ,nu in maternitate ptr. ca acolo cunosteam doctori.A fost o operatie laparoscop(am scris bine?),o am inregistrata pe caseta.Chistul meu a fost plin cu lichid,dar am auzit ca poate fi si tare format din tesut.L-am facut in urma unei dereglari hormonale puternice.Din cate am auzit eu , medicii spun ca daca trece de 6 cm ,nu se mai resoarbe si trebuie operat. Acum un an am auzit un doctor homeopat laudandu-se ca trateaza chist ovarian. Parerile sant impartite dar daca prietena ta se hotaraste sa se opereze, sa o faca la un doctor cunoscut sau macar la unul bun,neaparat la laparoscop(caci altfel o taie ca la cezariana,aproape)si ce-i cel mai si cel mai important SA NU-I SCOATA SI OVARUL O DATA CU CHISTUL. ESTE PUTIN MAI GRAU ,DAR SE POATE. Dia si bebe Rucsi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva.Trebiue ca prietena ta sa aiba mare grija si atentie la miscari bruste,efort,ridicat greutati si chiar si la [xinpat],caci acel chist se poate misca sau ivarti(este prins cu un piciorus de ovar)si nu numai ca poate fi dureros dar cum a spus si Corneille se pot intampla multe ... Operatia nu e grea si recuperarea usoara. Dia si bebe Rucsi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Buna Am intrat intamplator pe acest site si mi-a placut foarte mult.Am si eu o problema de vreo 2 luni ,umblu prin doctorii si in final mi s-a depistat un chist ovarian de 13 mmmm,adica micut.Eu am niste dureri suportabile in partea dreapta a bazinului de vreo 2 luni....am facut si un control ginecologic si ub examen de secretie si am tinut si tratament cu ovule POLYGYNAX.Pt chist m-i s-a dat DIANE 35 pt 3 luni.Vreau sa stiu daca durerea este de la chist,m-i s-a sput de fapt ca unul s-a spart si s-a imprastiat foliculina,si ca nu ar fii ceva grav.O sa merg sa la control din nou fiindca am terminat recent tratamentul si sa mai fac o ecografie si un examen Babes-Papanicolau VA multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, eu nu inteleg de ce ai postat subiectul asta aici in loc de " Asteptand un ingeras......". Bineinteles ca stim tratamente, dar acum nu stiu totul pe dinafara. Este vorba de bai de plante. Pana una alta spune-i sa cumpere codita soricelului, coada calului, coada calului, urizca moarta, pelin, galbenele, mugur plop, salvie, matase porumb, mesteacac, frunze stejar, cretisoara. Codita soricelului trebuie sa fie in cantitate tripla fata de celelalte. Va fierbe apa intr-o oala mare si dupa aceea pune din plante( cam un pumn din fiecare) la fiert dar nu mai mult de 2,3 minute dupa care pune un capac si lasa asa pana se raceste. Va face baie in lighean, si ceaiul trebuie sa ii acopere rinichii. Sa nu fie nici rece nici fierbinte baia. Va dura 20 de minute, dupa care nu se va sterge cu propospul. Se poate infasura intr-un prosop mai uzat, sau un halat mai vechi si se baga in pat la caldura. Este mai mult decat important sa nu raceasca. De asemenea, poate cumpara bitter suedez si pune comprese pe abdomen, dar inainte sa puna compresa locul trebuie uns cu crema de galbenele. Mai stiu ceva retete dar trebuie sa vin cu cartea ca e destul de complicat. Am uitat sa-ti spun ca tot cu acele plante cu care face baile poate face si irigatii inainte de bai. De asemenea poate bea codita soricelului, urzica moarta si cretisoara. Eu nu o sfatuiesc sa se opereze. Si eu am avut un chist de 46mm care a disparut dupa aceste bai, asa ca.... la treaba pupici Crinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa se sperie. Eu am avut acum 7 ani un chist ovarian spart, adica pe mine m-au operat de apendicita si s-a costatat ca aveam burta plina de sange, un chistul de pe ovarul stang se sparsese. Operatia a durat tin minte o ora si 15 minute, avand in vedere ca nu se asteptau la asa ceva. Eu de atunci fac tratament cu Microgynon, dar asta pentru ca am ovare polichistice si cum intrerup pastilele ovarele mele produc chisturi... Am citit si eu ca exista tratamente naturite, inca nu am incercat nici unul. Oricum daca e de operat asa cum spune doctorul sa nu ii fie teama, e o operatie usoara, iar daca are rabdare si timp ca sa urmeze sfatul crinutei sa nu mai astepte. Numai bine, Katink
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt noua pe aici si chear imi place ca v-am gasit.In legatura cu acest chist ovarian, intampin si eu aceasta problema .In luna marie am facut un eco si mi s-a depistat acest chist de 3cm, mi s-a spus sa stau linistita ca se reasoarbe singur, fiind un exces de foliculita.L-am lasat in pace.Acum cateva zile am facut iar un eco, ptr ca eu il simt acolo cand stau in pat si ma intorc de pe o parte pe alta se misca.Nu a crescut dar nici inapoi nu a dat.Problema e ca mi s-a declansat glanda tiroida si mi-a intarziat si ciclul aproape 2 luni(nefiind insarcinata), am consultat un medic endocrinolog care mi-a prescris duphaston si acum s-a declansat ciclul(chear azi), cu niste dureri ingrozitoare de cap si burta, ceea ce nu mi s-a intamplt niciodata.O sa incerc si eu tratamentul cu bitter, ca operatie nu mai vreau, am deja 2 la activ, ultima chear acum un an si nu stiu daca as mai suporta.As vrea un tratament naturist, dar care la facut sigur cineva. Multumesc, Calimero carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...