Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

"PAMINTUL SFINT"... si rele si bune


Recommended Posts

quote:
Originally posted by lilach
Joi s-au intilnit prim ministrii intre ei. Se pare ca au ajuns la niste puncte comune. Poate se vor linisti putin spiritele pe aici?! ella& laura,andrei,andra
Nu ma pricep la politica si nici nu prea sunt la curent cu ce se intampla acolo la nivel inalt, dar va urez sa fie cat mai curand pace, sa stati so voi in sfarsit linistiti. Doamne ajuta! Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 2 months later...
bebi Membru senior Romania 329 Posts Posted - 26/03/2003 : 12:56:00 -------------------------------------------------------------------------------- E cineva din Israel? ce-mi puteti spune despre viata de acolo... Ce sansa are o mama singura cu un copil Florys Membru senior 416 Mesaje Trimise - 26/03/2003 : 13:07:41 -------------------------------------------------------------------------------- CristianaL locuieste in Israel dar acuma e in Ro... ptr. o perioada de timp...Sper sa-ti scrie ea despre ce ai nevoie. Numai bine, Florentina "Sanatate ca-i mai buna decit toate! Albumul: "http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473 piatra lunii Membru matur Denmark 234 Mesaje Trimise - 26/03/2003 : 14:32:10 -------------------------------------------------------------------------------- Daca tot e vorba de Israel si se apropie si Pastele,ma bag si eu cu o intrebare- cum e Invierea la Ierusalim,a fost cineva acolo in perioada aia? bebi Membru senior Romania 329 Mesaje Trimise - 28/03/2003 : 14:27:30 -------------------------------------------------------------------------------- Eu am fost in Jerusalem in perioada Pastelui. Din pacate, aveam doar 13ani - in 1990-( da, nu aveam buletin, dar aveam pasaport individual) si nu am pretuit la adevarata valoare... Am sa mai plec anul asta in septembrie.... Sper sa am destui bani... Ce pot sa va spun este ca oamenii de acolo merg mai departe chiar daca la fiecare colt de strada sta cate un politist inarmat cu de toate. Duc o viata linistita,dar totusi sunt constienti ca pot pleca dimineata si poate nu se mai reintorc acasa. Mi-a placut mult viata lor... acolo mi-ar placea sa traiesc. "Don't look back in anger!" iulia grosman Membru junior Israel 75 Mesaje Trimise - 05/04/2003 : 23:48:07 -------------------------------------------------------------------------------- fetelor eu sint din israel.am 34 de ani,3copii(caci asa e obiceiul pe aici)si daca vreti sa va povestesc spuneti tot ce va intereseaza. va pup pe toate. tinatache Membru de baza Germany 1232 Mesaje Trimise - 06/04/2003 : 14:56:33 -------------------------------------------------------------------------------- Iulia, pai spune tu tot ce-ti trece prin minte ca suntem multe care nu stim mai nimic despre Israel, dar ne intereseaza lumea asta noua (pt mine). Cum e asistenta medicala, cum e sa cresti 3 copii in Israel, cum e atmosfera la servici si cum sunt relatiile intre colegi? Uite doar cateva intrebari. Desigur, ceva despre turism, cultura ebraica, Ierusalim ... ma rog, stii tu mai multe. Asteptam!! Te pup. pa.pa. Cristina -------------------------------------------------------------------------------- Editat de - tinatache on 06/04/2003 14:57:26 iulia grosman Membru junior Israel 75 Mesaje Trimise - 16/04/2003 : 19:07:50 -------------------------------------------------------------------------------- cristina,israelul era o tara care inainte de intifada o ducea bine veneau foarte multi straini, hotelurile erau pline,economia in floare, nu-ti era frica sa te plimbi pe strada.in ultimi ani cu atitia teroristi nu mai ai chef de nimic.lumea isi face treburile cu ochii in 14.dar nu ne plingem.ca peste tot si aici daca lucrezi ai tot ce vrei.noi sintem casatoriti de 13ani,sotul meu lucreaza intr-un institut de plasma biologica eu sint asistenta avem 3 copii ,12ani,9 ani si bebe de 5 luni.pe aici majoritatea au de la 3 copii in sus.conditii sint,soare,mare,tot ce vrei cresc ca din apa.la servici merg de 4-5 ori pe saptamina .schimbul e de 6 ore,in rest copii imi iau timpulliber.lectii,ore particulare,etc.in israel toti sintem o <familie mare>.nu e ca in germania unde oamenii sint reci.noi avem rude in offenbach asa ca stiu cum e.la policlinica avem multi doctori romani care au invatat in romania iar cind incepem sa vorbim toti romaneste facem o mafie romana.in general israelul e frumos,iti trebuie timp sa-l vizitezi insa merita. "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lilach Membru senior Israel 381 Posts Posted - 15/05/2003 : 15:57:22 -------------------------------------------------------------------------------- Cred ca nu exista oameni care nu trec prin clipe de stres insa e altceva cind le ai din cind in cind sau le ai tot timpul.Pe meleagurile unde traim avem din belsug "action".Pe undeva pot spune ca ne-am acomodat insa sint momente cind ne vine sa ne facem bagajele si sa plecam. Unde??!!Din cite puteti intelege traim pe "pamintul sfint". Sa-ti trimiti copii la scoala este o aventura nu stii niciodata... -------------------------------------------------------------------------------- Editat de - Veve on 19/05/2003 17:37:20 lilach Membru senior Israel 381 Mesaje Trimise - 18/05/2003 : 17:26:15 -------------------------------------------------------------------------------- Se pare ca este un subiect f.plictisitor. Din pacate azi dimineata cind ne-am trezit primul lucru a fost ca am deschis radioul... atentat terorist intr-un autobuz in Ierusalim. Inceput de saptamina placut tuturor... vilma Moderator Romania 1079 Mesaje Trimise - 19/05/2003 : 09:35:26 -------------------------------------------------------------------------------- Nu cred ca este un subiect neinteresant sau plictisitor, insa poate ca ar fi mai bine daca l-ai muta la forumul "Calatoriile sufletului". Oricum, banuiesc ca trebuie sa fii un fel de super-mama, nici nu-mi pot imagina prin ce treci zilnic. Numai bine. jade Membru junior Romania 82 Mesaje Trimise - 19/05/2003 : 10:27:43 -------------------------------------------------------------------------------- sigur ca nu este un subiect plictisitor! cum spune si Vilma, nici eu nu-mi pot imagina prin ce treci in fiecare zi, eu una chiar cred ca mi-as face bagajele si as pleca ... esti o curajoasa! cu drag, mada iris Membru de baza Germany 724 Mesaje Trimise - 19/05/2003 : 13:47:48 -------------------------------------------------------------------------------- eu una te inteleg putin; in vara lui 2001 sotul meu a petrecut 3 luni in tel-aviv; eu eram in ro, insarcinata si avind grija de fetita cea mare, pe atunci avea aproape 2 ani; in fiecare dimineata si dupa- masa la 16 ma uitam pe cnn , la stiri; am avut "parte" de atentatul de la discoteca din tel-aviv si de cel de linga ministerul apararii; m-am intrebat atunci ce as simti daca...dar mi-am alungat gidnurile rele, si nu as fi refuzat o calatorie in israel daca eram mai in 'forma'; in vara asta s-ar putea sa ma ocup iar de urmarirea stirilor din israel...asa ca iti doresc multa rabdare si tarie si mult mult noroc iris lilach Membru senior Israel 381 Mesaje Trimise - 19/05/2003 : 16:03:53 -------------------------------------------------------------------------------- quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by vilma Nu cred ca este un subiect neinteresant sau plictisitor, insa poate ca ar fi mai bine daca l-ai muta la forumul "Calatoriile sufletului". Oricum, banuiesc ca trebuie sa fii un fel de super-mama, nici nu-mi pot imagina prin ce treci zilnic. Numai bine. -------------------------------------------------------------------------------- Mersi pentru idee si pentru ca sinteti alaturi de mine. Cum pot sa mut la forumul "CALATORIILE SUFLETULUI" ella& laura,andrei,andra lilach Membru senior Israel 381 Mesaje Trimise - 19/05/2003 : 17:16:19 -------------------------------------------------------------------------------- quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by jade sigur ca nu este un subiect plictisitor! cum spune si Vilma, nici eu nu-mi pot imagina prin ce treci in fiecare zi, eu una chiar cred ca mi-as face bagajele si as pleca ... esti o curajoasa! cu drag, mada -------------------------------------------------------------------------------- este unde sa plecamCine ne primeste Nu mai sintem chiar asa de tineri. ella& laura,andrei,andra descintec Moderator Romania 264 Mesaje Trimise - 20/05/2003 : 10:32:40 -------------------------------------------------------------------------------- Draga lilach, eu am vazut subiectul tau de la inceput, cind era la sugestii, si de atunci, in fiecare zi, il caut sa vad ce scrii sau ce se raspunde. Si in fiecare zi ma gindesc cum trebuie sa fie sa cresti copii in plina "actiune". Nu am raspuns fiindca nu gaseam cuvinte. Am incercat chiar exercitii de imaginatie: sa inchid ochii, sa ma transpun in mama care esti tu si isi asteapta copilul de la scoala. Habar nu am daca trebuie sa fii tare sau nu, daca ar trebui sa pleci sau sa ramai. Mie imi plac oamenii care isi implinesc destinul, care incearca sa ramina in locul pe care simt al lor, oricit de greu ar fi. Spune mai multe despre viata ta acolo, sint sigura ca nu doar eu as vrea sa aflu. Cu drag, D. -------------------------------------------------------------------------------- Editat de - descintec on 21/05/2003 16:53:04 tinatache Membru de baza Germany 1232 Mesaje Trimise - 20/05/2003 : 10:48:47 -------------------------------------------------------------------------------- Of,of, nici eu nu prea am cuvinte. Nici nu-mi vine sa ma gandesc prin ce trebuie sa treci zilnic. Ai 3 copii din care aia mica, cel putin, e o dulceata. Si cu siguranta si cei mari. Sa-ti traiasca si sa va dea Domnul numai bucurii! Cristina, mamica cu burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
A-ti fi interesati sa stiti mai multe despre aceste locuri?(poate ca nu),obiceiuri,sarbatori,,cum sint oamenii de pe aici,ce se poate vizita(nu recomand cel putin deocamdata)[poc][zid][bang],poate chiar si fotografii. "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lilach
A-ti fi interesati sa stiti mai multe despre aceste locuri?(poate ca nu),obiceiuri,sarbatori,,cum sint oamenii de pe aici,ce se poate vizita(nu recomand cel putin deocamdata)[poc][zid][bang],poate chiar si fotografii. "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
O, da, da, da! Eu una sunt foarte interesata, nu cunosc pe nimeni de acolo dar intotdeauna m-a atras tot ce e legat de Israel. Nu imi explic de ce, dar nu e doar o simpla curiozitate! Am cautat multe pe o enciclopedie multimedia, dar din pacate nu pot pune intrebari ca intr-un oracol, trebuie sa ma multumesc cu cateva informatii.Oricum m-am pus un picut la punct cu istoria statului Israel. Dar oamenii cum sunt? Si obiceiurile? Si sarbatorile? Asadar daca poti sa ne povestesti, eu una sunt numai ochi si urechi (vorba vine urechi). Am urmarit la TV cateva reportaje despre ce se intampla acolo! Sper ca lucrurile se vor schimba in bine! Dar cand? Atata durere, atatea spaime, nesiguranta....pana cand??! Mihaela & Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-au inghesuit prea multi ...dar totusi imi permit sa incep cu putin pentru a nu va ingreuna prea mult. Se apropie sarbatorile de anul nou "Ros hasana" anul religios la evrei si eu personal nu stiu in ce an sintem dar o clipa...intreb copiii ...sper ca au invatat la scoala...din pacate imi spun ca nu au habar [:D],numai la scolile religioase se invata...in orice caz ceva pe la 5700.Anul asta chiar vor cadea de ziua lui Laura pe 26.09.2003 dar sint si ani in care cade cind e ziua lui Andra. Anul nou tine 3 zile si se maninca mancaruri dulci nu e voie sa se manince mancaruri acre. Se maninca la masa intinsa cu tot tacimul si fiecare isi pune in gind o dorinta care doreste sa i se indeplineasca. Pe masa trebuie sa fie neaparat "hala"(este ca un fel de cozonac)mere si miere de albine.Toata lumea ureaza sa fie un "an nou bun si dulce" dupa care se maninca mar care a fost indulcit cu miere. Se maninca sfecla pentru a alunga pe toti care ne urasc, cap de peste...semnifica sa fi la frunte si nu la urma, mar de granada. Aici mancarurile se impart pe diferite categorii, ma refer ca depinde foarte mult de unde sint veniti fiecare. Dupa cum probabil a-ti auzit aici sint cam de prin toate colturile lumii.Asa ca fiecare a venit cu "bucataria" de acasa. In afara de asta exista cultura askenazimilor si cultura sfaradimilor. La general se spune ca cei care provin din cultura askenazita sint mai culti fiind defapt proveniti din [EU] si ei sfarad sint proveniti din tarile arabe si din Africa... Adevarul este ca au o mancare tare buna... La citeva zile dupa Ros Hasana se sarbatoreste Iom Kippur cind se iarta toata pacatele si se tine post de 24 de ore...fara nimic...nici chiar apa...cei religiosi sint tot timpul acesta in sinagoga...cei ce numai respecta religia la iesirea din post se duc la sinagoga si se roaga dupa care vin acasa si maninca...maninca. "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spre rusineam mea eu habar nu aveam de acest lucru [8)], ca in Israel este anul 5700... Iti multumesc frumos ca asa ma mai culturalizez si eu[:D] De ce ai scris ca "Anul asta chiar vor cadea de ziua lui Laura pe 26.09.2003 dar sint si ani in care cade cind e ziua lui Andra", adica anul are mai putine zile?! Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Katink
Spre rusineam mea eu habar nu aveam de acest lucru [8)], ca in Israel este anul 5700... Iti multumesc frumos ca asa ma mai culturalizez si eu[:D] De ce ai scris ca "Anul asta chiar vor cadea de ziua lui Laura pe 26.09.2003 dar sint si ani in care cade cind e ziua lui Andra", adica anul are mai putine zile?! Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Sint ani in care sint mai multe zile si atunci se baga o luna in plus. Fetele mele de exemplu dupa data religioasa sint nascute pe aceeasi data adica de Iom Kipur, cu toate ca in mod normal este diferenta de zile dupa calendarul normal. Totusi fiti linistiti toate sint considerate aici dupa calendarul normal deci sintem in 2003. "Un sfirsit e un inceput..." ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...