Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viitoarele mamici au voie la mare?


Recommended Posts

Tot ma gandesc daca anul asta o sa vad marea sau nu. Voi o sa plecati chiar daca sunteti insarcinate pentru ca parerile sunt impartite. Unii recomanda sa inoti dar sa nu stai la soare si mi se pare imposibil decat daca o faci noaptea , alti sa nu mergi deloc voi ce ziceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Depinde de luna in care vei fi cand mergi la mare. Pana in luna a 4-a inclusiv nu e voie cu burtica direct la soare. Adica stai sub umbrela si/sau cu un prosop pe burtica. Baie poti face doar ai grija sa nu fie apa prea rece. Cat despre o burtica mai marisoara, tocmai am vazut un reportaj in care spuneau ca s-a constatat ca bebeii din burtica nu sunt afectati de temperatura la care e expusa burtica, intrucat temp in int. ramane de 37 C. Numai ca tb ca pielea sa fie unsa bine cu uleiuri de protectie sau sa ai costum de baie dintr-o bucata. Eu am fost la mare in a 4-a luna si am stat sub umbrela si cu un tricou pe mine, dar tot m-am simtit bine. Distractie placuta. Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost in Grecia cand bebele avea 5 saptamani in burtica si am stat 3 saptamani. Direct la soare nu am stat, pentru nici nu se putea, dar acolo umbrelele de soare lasa sa treaca putin soare, deci nu sunt total opace, iar la plaja (sub umbrela) am stat numai cu slip, bineinteles cu cremele de rigoare. Daca te simti bine cu sarcina, eu zic ca este foarte sanatos putin soare, baita in mare, mancarica buna... Bebelicul meu este sanatos si creste frumos! [pup]Diana si[copil]Patric
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu recomand sa mergeti la mare in primele 3 luni. Si nu doar din auzite, eu chiar am avut probleme foarte grave la prima sarcina (oprita in evolutie la 15/16 saptamani), una dintre principalele cauze fiind faptul ca am fost la mare si am facut plaja, in prima luna, fara sa stiu ca eram insarcinata. Deci parerea mea e ca mai bine fara plaja la inceputul sarcinii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prietenele mele cele mai bune au facut fie gym speciala in apa(in Italia), una din ele, fie innot in mare, cealalta. Cea care mergea la mare este din Constanta si mergea in fiecare seara pe la 16.30-17 cind apa e calda, soarele nu arde si se mai si rarea populatia pe plaja. E adevarat ca era cam in luna 4-5 cind facea asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut in octombrie si m-am dus la mare gravida in sase luni, dar numai dupa ce doctorul mi-a dat voie. Mi-a spus doar atat: nu la soare, numai sub umbrela si nu intri in apa decat cu spatele la valuri. Am stat cinci zile si a fost super. Despre piscina, si eu am facut gimnastica acvatica pana in saptamana 37 si ma simteam super, mai ales la coloana. Parerea mea este ca daca doctorul iti da voie, sa te duci linistita. Multa sanatate si concediu placut! Delia si [copil]Codrin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost la mare cand aveam bebe in burtica, in 45 luni de sarcina, am avut costum dintr-o bucata, oricum nu am stat la soare ca nu-mi place in schimb m-am balacit cat am vrut in apa. pupici Roxana Lilea,mama Mariei 2 ani si ceva
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...