Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Giulesti


Recommended Posts

Stiu ca am promis acum ceva timp ca o sa revin cu amanunte privind nasterea mea la maternitatea Giulesti dar dupa cum bine stiti , la inceput esti prea fascinat si prea ocupata cu mica minune din viata ta ca sa mai poti face si altceva... Pot sa spun ca acum m-am mai linistit si ca am mai multa incredere in mine dar la inceput cand am venit acasa eram atat de speriata...mai ales ca eu am scos-o pe Delia pe semnatura deoarece doctorul ei tinea neaparat sa ne mai tina in spital fara nici un motiv bine intemeiat ci doar fiindca "asa vreau eu". Asta a fost raspunsul lui dat unei asistente care l-a intrebat de ce mai trebuie sa mai stam din moment ce fetita era ok iar doctorul a dat drumul si copiilor cu greutatea de 1,900gr iar Delia avea 2,000 gr. Asaca eu cand am auzit am decis sa o scot pe propria mea raspundere.Bineinteles ca discutia asta a fost picatura care a umplut paharul.Cu o zi inainte una din asistente a "uitat" ca i-a dat de mancare mai tarziu din cauza vizitei facute de doctori si i-a dat prea mult lapte prin gavaj (adica ii introducea o sonda subtire in stomac si ii injectau laptele direct in stomacel)iar Delia a dat afara laptele si pe gurita si pe nasuc si s-a inecat cu laptele de s-a invinetit.Asistenat a luat=o in brate si a piscat-o de picior ca sa planga si sa isi revina.Cand a inceput sa respire am simtit ca lesin.Era Delia mea vanata...Am crezut ca inebunesc iar in noaptea aia am dormit in fata salonului pe patul care era acolo. Deci pana la urma m-am hotarat sa o scot fiindca am simtit ca eu pot avea mai bine grija de ea decat aveau ei in spital.L aurma urmei asistentele alea au in grija 30 de copii si in concluzie oricat de bune ar fii nu se pot ocupa de fiecare cum s-ar ocupa o mama. Precizez ca nu as fi luat-o daca nu as fi stiut ca ea este perfect sanatoasa si ca stiu sa am grija de ea ...fiindca stiam ca va avea nevoie de mai multa atentie decat un copil nascut la termen. Astea fiind spuse sa va povestesc cum am nascut... Durerile m-au apucat pe data de 17 deci joi dar nu erau regulate asa ca nu m-am alarmat. Vineri am decis cu prietenul meu Mihai sa mergem la Carefour sa facem niste cumparaturi... Cand ne-am intors de la cumparaturi aveam deja contractii regulate la interval de 5 min..Asa ca mi-amluat bagajul si ne-am dus la maternitate.Asta se intampla vineri pe la ora 14.M-au internat imediar si m-au dus la sala de nasteri unde mi-au dat niste injectii pentru a-mi opri contractiile fiindca sarcina avea dosr 34 de saptamani. Eu eram la dr Puia si eram programata pe data de 15 mai la cezariana si stiin ca voi naste prin cezariana eram foarte linistita chiar daca le vedeam pe fetele din sala de nasteri urland de durere la contractii. Contractiile mele nu erau inca asa de puternice. Doctorul care era de servici l-a sunat pe Puia care era plecat la o distanta destul de mare de Bucuresti si care i-a spus sa nu ma opereze fiindca o va face el dimineata la ora 8 cand ajunge. Pe la ora aia nu aveam inca dureri foarte mari dar cand au inceput am crezut ca ma urc pe pereti si nu exagerez deloc..am fost in travaliu 17 ore iar pana dimineata eram terminata si fizic si psihic. Dimineata am aflat ca voi naste normal cu totul ca eu am avut o ruptura de bazin....atunci am intrat in panica si m-am rugat de toti doctorii de pe-acolo sa-mi faca cezariana dar nu se putea fiindca eu aveam deja dilatatie foarte mare(8 cm). Atunci i-am rugat sa-mi faca anestezie epidurala dar nici aia nu se mai putea face din cauza dilatatiei. Pe la ora 10 a venit dr Cristescu si mi-a spus ca voi naste intr-o ora. Sincera sa fiu nu l-am crezut fiindca toti doctorii care se perindasera pe acolo in timpul noptii ma urcasera pe masa si imi spusesera acelasi lucru iar eu am apucat dimineata fara sa nasc. La ora 10.20 dr s-a intors si m-a urcat pe masa...a urmat un scimb de replici foarte usturatoare (avanin vedere ca eu aveam dureri de atata timp iar la prima contractie dupa ce m-am urcat pe masa am vrut sa cobor iar dr m-a legat de masa:( Am nascut usor, la a doua contractie dupa ce m-am suit sus dar coaserea a fost foarte dureroasa. Delia a iesit foarte usor avand in vedere ca avea 2kg si eu eram si taiata.... S-a nascut la 10.40:))))) si e o minunatie de fata. Ieri a implinit o luna si are 2,400 si e frumoasa foc!!!!!!!!! O sa postez o poza cu ea la "felicitari si anunturi" Vreau sa va mai spun ca in spital am cunoscut-o si eu pe Tamara care e o fata extraordinara si care are doi copilasi minunati! Multa sanatate tuturor si nastere usoara, Sper ca nu v-am plictisit foarte tare:))))))))))))) Va pup pe toate fetele si pe toti bebeii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Isabela, Inainte de toate iti urez sa te bucuri de minunea care a aparut in viata ta si sa aiba parte de mult noroc. Doamne, ce ai patit! Mi se pare ca te-au lasat sa te chinui pre mult. Nu-i asa? La ce doctor erai tu? Ce rau e sa nu il ai pe doctorul tau la nastere. Bine ca ai trecut de aceasta incercare. Doamne ajuta! Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt noua pe aici si putin ingrozita. Imi doresc foarte mult sa am un bebe[grasa] care sa fie sanatos. Peste 2 sapt ma duc la un control la dna. Cezara Bucur-Giulesti. Ce stiti despre ea? Va rog frumos un raspuns sunt tare speriata![ups]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din inima pentru urari si va doresc si voua sa fiti fericite cu minunile voastre asa cum sunt si eu. Astazi a venit dr Deliei si a cantarit-o iarasi( o cantarise si saptamana trecuta si avea doar 2,260[q]) si am avut o surpriza foarte placuta.Delia avea 2,600.[cool] Asta inseamna ca maine pot sa-i fac vaccinul BCG.[olala] Nu vreau sa speri pe nimeni si imi pare rau daca am facut-o fiindca nu a fost cu intentie dar ce v-am povestit este adevarat. Nu mai tin minte dar cineva m-a intrebat cu cine am nascut.Am nascut cu dr Cristescu dar de Delia a avut grija dr Toma.[hot] Deci el este cel care face ce vrea el si nu ce ar trebui...[V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by issabbella
Nu mai tin minte dar cineva m-a intrebat cu cine am nascut.Am nascut cu dr Cristescu dar de Delia a avut grija dr Toma.[hot] Deci el este cel care face ce vrea el si nu ce ar trebui...[V]
Si noi am nascut cu dl. dr. Ciprian Cristescu: pentru noi a fost un profesionist si nu avem nimic sa-i reprosam. Din ce am auzit pana acum, acesta este singurul mesaj care-l pune oarecum intr-o lumina nefavorabila. Oricum, daca o sa fie si a doua oara, fara discutie tot la dansul am apela. Multa sanatate Deliei... se pare ca recupereaza bine in greutate... DeDe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am spus doamne fereste ca nu ar fi un medic bun.Din potriva...avand in vedere ca nu eram pacienta lui si ca totusi nu eram intr-o stare in care s-ar mai fi putut discuta ceva cu mine eu zic ca a fost curajos si foarte capabil din moment ce eu aveam o istorie cu complicatii. Si eu daca as mai naste odata as naste tot cu el...nu am nimic sa-i reprosez.Si ma bucur ca mai sunt si alte persoane care cred acelasi lucru despre el. Multa sanatate si tie si te pup dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...