Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Avem vechime neintrerupta ?


ErikaM

Recommended Posts

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc foarte mult pentru raspuns!Imi poti spune, te rog, numarul actului normativ in care se specifica acest lucru?De el depinde daca mai stau un an acasa! Seful meu mi-a spus ca nu-mi vor fi trecuti la vechime acesti 2 ani! Erika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... seful tau e foarte vivace, numai ca nu depinde de el pt ca nu seful tau face calculatia ci casa de asigurari. Cum ar fi daca drepturile sociale ar fi stabilite de un sef sau altul. Dar sa-ti raspund la intrebare nu inainte de a te intreba: Ce iti pasa tie de ce crede sau zice seful tau? Este vorba de legea 19/2000 art. 38 redat mai jos mia exact punctul (1) lit. a. respectiv punctul (4). ART. 38 (1) In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul: a) a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale, cu exceptia celor prevazute la art. 40 lit. a), b), c) si e); b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului superior, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora; c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat. (2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere. (3) Persoanele prevazute la alin. (1) lit. b) beneficiaza de perioade asimilate, daca in aceste perioade nu se regasesc in situatiile prevazute la art. 5. (4) Perioadele asimilate, prevazute la alin. (1), se valorifica numai pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta, de invaliditate si de urmas. Acuma adevarul e ca s-a modificat un pic pe aici dar nu in ceea ce ai intrebat tu. Pentru tine sau mai ales pt seful tau desi cred ca se va uita la tine ca ....asa.....e perfect valabil raspunsul de mai sus. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Notiunea de "vechime (neintrerupta) in munca" este perimata. Nu mai au nici o importanta "intreruperile", iar expresia a fost inlocuita cu "stagiu de cotizare in sistemul asigurarilor sociale de stat". Perioadele in care esti in concediu medical sau de crestere a copilului se considera stagiu asimilat cu "vechimea in munca". Deci ai dreptul la pensie si la alte asigurari sociale si pentru aceste perioade.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Rozi ai perfecta dreptate insa am preferat sa mentin forma de exprimare veche pt ca in esenta este aceeasi dar asa este mai usor perceputa de oameni. Cu timpul se vor obisnui cu noua formulare. Oricum este foarte buna remarca ta. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...