Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tot asigurarea


GabrielaG

Recommended Posts

Eu sunt una din fericitele care incaseaza asigurarea din decembrie anul trecut, dar am o cunostinta aflata in urmatoarea situatie: - a incheiat asigurare suplimentara in ianuarie 2003 in timp ce era in somaj, a bifat plata la 6 luni -in martie a incheiat somajul si in iulie ar trebui sa nasca. A primit de la casa de pensii o tidula cum ca ar trebui sa vina sa plateasca in fiecare luna, dar ca cele 2 luni (ian si febr) trebuie sa plateasca asigurarea, dar nu ii vor lua in calcul decat ultimele 4, pe primele doua considerandu-se contributia de la somaj sau ma rog, nu stiu daca m-am exprimat corect. O avantajeaza sa plateasca asa? Va primi banii in per celor doi ani ptr. cresterea copilului? Acesta e al treilea copil si va dat seama ca ar avea nevoie de inca un venit. Multumesc anticipat, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Marius, problema sta in felul urmaator: -se afla in somaj din martie 2002 pana in martie 2003 , iar inainte de somaj a fost in concediu pt. ingrijirea copilului. Va naste la inceputul lui iunie, nu iulie cum am inteles eu prima data, deci ar avea cam 3 luni platite efectiv inainte de nastere. Multumesc Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda probabil adica mai mult ca sigur vor impinge catre Somaj cele doua luni cotizate ce se suprapun cu indemnizatia pt somaj, deci calculativ probabil le vor impinge agentiei pt formare si ocupare a fortei de munca. Eu insa pot sa concluzionez urmatoarele ca sa fiu usor de inteles. Sa le luam sistematic. 1. Cunostinta ta are si va beneficia de toate drepturile de asigurare deoarece a fost asigurata sub o forma sau alta 10 luni in ultimul an anterior datei prezumate a nasterii. Somaj urmat de somaj si asigurare individuala si apoi continuat doar cu asigurare individuala. Deci conditiile solicitate de legea asigurarii sunt indeplinite atat pentru stabilirea dreptului la maternitate cat si pt ingrijirea copilului. 2. Pentru maternitate se vor lua 6 luni (ultimele luate pe de-a-ndoaselea) cu toate sumele care au format asigurarea adica suma asigurata individual pt fiecare luna in parte si unde se suprapune cu somajul se vor adauga si indemnizatiile sau ajutorul de somaj aferente acelor perioade. procedura de calcul va fi aceeasi respectiv 85% din media acestor venituri raportata la total nr de zile lucratoare cuprinse in intervalul celor ultime 6 luni si apoi inmultit acest rezultat cu nr de zile lucratoare din fiecare luna in care va beneficia de indemnizatie, rezultand astfel indemnizatia bruta. 3. Pentru ingrijirea copilului se vor considera ultimele 6 luni anterioare momentului nasterii copilului procedura fiind identica asemeni maternitatii cu observatia ca se vor lua in considerare in determinarea cuantumului indemnizatiei si sumele primite cu titlu de indemnizatie de maternitate sau prenatal. Din acest motiv eu ii recomand un interval cat mai mare de prenatal deoarece acesta este mult mai mare matematic discutand decat indemnizatia de somaj si va duce la cresterea substantiala a valorii indemnizatie pt inghrijirea copilului deoarece fiecare luna de prenatal va inlocui o luna de somaj diferenta valorica dintre acestea fiind certa. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...