Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

S.O.S - Camera de munca....


bendis

Recommended Posts

Vreau sa ma ajutati intr-o problema… Matusa mea locuieste acum in Suedia dar are “ceva” vechime in campul muncii in Romania. Ea doreste sa-si plateasca “darile” catre stat pentru a-i “merge” vechimea. 1. Cum trebuie sa procedeze? 2. Care sunt procentele si din ce suma se calculeaza acestea? 3. Poate sa faca altcineva plata? Multumesc! Bendis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mda am inteles. Poate sa-si faca asigurare conform legii 19 cu modificarile de rigoare. Dar cum nu cred ca te intereseaza prea mult aceasta latura am sa concluzionez urmatoarele proceduri posibile: 1. Daca vine in Romania se poate prezenta la casa de asigurari in nume personal pt a semna un contract de asigurare individual pt o suma pe care o considera eligibila in a fi platita dar fara sa depaseasca valoare maxima admisa de legea romana a asigurarilor sociale. 2. Daca nu vine in Romania sau daca vine si nu dispune de timpul necesar este necesara intocmirea unei procuri notariale (imputernicire) redactata obligatoriu in limba romana prin care sa fie reprezentata in raport cu autoritatile romane de catre o persoana (mandatar) privind toate raporturile de asigurare, si care persoana sa aiba dreptul legal sa o reprezinte juridic si economic in toate aspectele. In cazul in care nu vine chiar deloc in Romania poate redacta si autentifica aceasta procura in alta limba de preferabil una de circulatie internationala care act original sa fie trimis in Romania unde sa fie tradus autorizat si autentificat din respectiva limba in limba romana deci se ajunge la acelasi efect. Cat despre plata in prezent procentul este de 34% din suma asigurata prin contract (acest procent poate sa se schimbe prin lege) suma astfel obtinuta fiind platibila fie cash la caseria casei de asigurari fie prin virament bancar (deci din cont personal de banca) in fiecare luna atata timp cat se doreste. Toate aceste sume vor forma un fond din care se va stabili in timp valoarea pensiei. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...