Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Ma simt ingrozitor de singura,e tarziu,fetita mea doarme,sunt departe de mama,de prieteni,de tara...In disperarea mea m-am gandit ca doar aici imi pot descarca sufletul,sper sa ma intelegeti(am atat de multa nevoie de un sfat...)!!! Dupa luni de certuri interminabile,scandaluri si lacrimi am ajuns la concluzia ca e mai bine sa divortez. Problema e ca am doar 23 de ani,o fetita de 17 luni de crescut,ma aflu intr-o tara straina,nu am servici...ce mai,viata mea e un fiasco total!SUNT DISPERATA! El are 47 de ani,a mai fost insurat mai are 2 copii...si prima lui intrebare atunci cand i-am spus ca vreau sa divortez a fost"cum impartim bunurile?",ca deh domnul are experienta in divorturi. Nu pot sa inteleg cum s-a ales praful din dragostea noastra,ne iubeam,aveam atatea planuri de viitor...avem o fetita atat de dulce,atat de iubitoare...el era atat de atent cu mine,ii citeam dragostea in ochi...acum totul sa naruit,nu il mai suport,uneori il urasc... In seara asta m-a intrebat cand ma mut,imaginati-va vrea sa ne vada duse din casa...in loc sa lupte sa incerce sa mai salveze ceva! Nu stiu incotro sa o apuc,nu stiu ce e mai bine pentru fetita mea...ceea ce stiu e ca nu il mai suport!Vreau sa dispara din viata mea si in acelasi timp ma doare sufletul ca fetita mea va ramane fara tata si eu fara sot!!!! Ajutati-ma va rog cu un sfat sau cu o parere.[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adina, intrebare practica: ai cetatenie? daca nu, si divortezi, stii ca exista riscul sa nu poti pleca cu fetita ta din tara, daca nu vrea si tatal? nu te speria de amenintarile lui cu bunurile si mutatul. te muti cind vrei tu. contacteaza o organizatie pe net pentru femei abuzate sau emigrante in divort, vei afla ce drepturi ai. nicidecum sa nu te lasi doborita de deprimare si slabiciune! esti puternica. totul este trecator. vei reusi sa iesi din marasmul asta!! totusi, nu mai e nimic de facut?? oamenii se mai si cearta, dar se mai si impaca. ia vorbiti voi doi calm, serios, fara resentimente. afla ce se intimpla cu el, de ce te cearta, lasa-l si pe el sa afle cum te simti si ce gindesti. sa stii ca toti trecem prin halta asta unde esti tu acum. ai doua optiuni: sa repari sau sa renunti. nici intr=un caz, nici in altul, nu lua hotarirea la nervi sau la suparare. da-ti un timp de reflectie, cere-i si lui sa faceti o pace temporara, ca sa va linistiti si sa luati decizia asa cum trebuie, socotit si cu mintea limpede. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, E f. trist ce tzi se intampla, dar vei iesi din asta in timp, vei vedea. Ai doar 23 de ani, ai timp. Ti-e foarte greu, stiu. Da-ne te rog mai multe informatzii. Cum a spus maudi, care e situatzia ta in Belgia? Cum te vei putea intretzine pe tine si pe fetitza, dupa divortz? Ruxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau prin tot ce treci acum,de despartit si eu m-am despartit dar eram in Romania,mi-am luat jucariile,in tren si acasa,dar la tine e foarte greu ca esti intr-o tara straina. Ce nu pot eu sa inteleg este,MOTIVUL DESPARTIRII,ca de certuri,slava domnului toata lumea are parte,ma gandesc ca trebuie sa aveti un motiv foarte intemeiat de ai ajuns sa te gandesti la divort iar el la impartirea bunurilor.Parerea mea e sa te gandesti bine inainte sa pleci,incerca sa mai vorbiti,poate,poate mai este ceva de salvat.Stii vorba aia:"orice poti sa judeci, numai casa omului nu",asa ca singura solutie e sa stati de vorba,fara ton ridicat, fara reprosurisi mai ales fara jignirii. Sper sa rezolvi cumva,si sa fiti din nou fericiti. Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Nu am cetatenie,am doar resedinta in Belgia.In caz de divort statul imi va acorda(in cazul in care nu lucrez)un ajutor social de 780 de euro pe luna,bani din care trebuie sa platesc si chiria! Ce sa intamplat intre noi?Care sunt adevaratele motive? S-au intamplat prea multe... In primul rand de cand suntem impreuna m-a sufocat cu prezenta fostei si a copiilor in casa noastra.La inceput nu m-a deranjat,cand nu ai copii gandesti altfel.Vreau sa va spun ca dupa divortul de fosta, ei i-a ramas totul-apartament la mare,casa si in plus o pensie alimentara de 1000euro pe luna pentru copii.Sotul meu a plecat cu fundul gol si i s-a parut normal sa lase totul copiilor. Atunci lucrurile stateau altfel,avea doua companii de hardware,nu era o problema sa-si revina financiar...insa lucrurile au luat o alta turnura.A dat faliment si am ramas cu ochii in soare... Mi-am spus la vremea ceea ca nu e nimic,impreuna vom reusi sa o luam de la inceput sa construim un viitor fetitei. Problemele au inceput dupa ce am nascut.Imaginati-va ca a doua zi dupa ce am venit acasa cu fetita de la maternitate mi-a adus copiii pe cap pentru o saptamana(doamna pleca la ski).Eu eram taiata,mi se desfacuse cusatura,fata avea crampe,urla de dimineata pana a doua zi dimineata si cand mai adormea si ea urlau ei.erau amandoi gripati si ca rezultat dupa 3 zile de stat acasa am aterizat din nou la spital-bebita avea gripa!Imi venea sa dau cu ei de pamant,imi imbolnavisera copilasul.Am stat cu ea 2 saptamani in spital. Fetelor,revin mai tarziu,trebuie sa plec ASAP.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, imi pare rau ca treci prin asta! Inainte de a actiona incearca sa ai o discutie cu sotul tau. Incercati sa vedeti ce a generat aceasta stare si sentimentele pe care le mai aveti unul pentru altul. Poate nu este totul asa de negru precum pare. Poate este o furtuna intr-un pahar cu apa! Nu cred ca exista casnicie fara certuri sau discutii contradictorii. Totul este sa fi tolerant, sa sti cand trebuie sa cedezi si cand nu. Treceti si printr-o dificultate financiara si asta va afecteaza relatia. Incearcati sa va salvati casnicia, mai ales ca aveti si un copil. Daca nu mai aveti sentimente unul pentru celalat, despartiti-va, dar vezi ce drepturi ai, mai ales pentru fetita. Daca se opune sa iei fetita, daca trebuie sa te intorci in tara, ce faci? Asa cum a spus si maudi, ia legatura cu societatile respective si vezi ce ai de facut. Iti doresc numai bine si multa putere si intelepciune! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adina e trista situatia in care esti.....eu nu am trecut prin asta..au fost doar momente cand nu mai stiam de mine si ce o sa fie dar dragostea,in cazul meu a invins. ..nu stiu cum sunt legile in belgia dar poate sunt asemanatoare cu cele din DE. tu fii fata desteapta si stai 3 ani cu el pana ai drept de sedere pe viata,rezolva.ti cu dreptul de lucru si daca el tot vrea sa divorteze tu spune mereu ca iti iubesti sotul si nu vrei sa divortezi,chiar daca nu mai locuiti impreuna-pana se implinesc cei 3 ani si te aranjezi.Oricum cu copilul nu poti pleca din tara fara acordul lui si aici in germania este obligat sa iti plateasca TIE si Copilului bani si nu te poate da afara din apartament,deci el tre sa.si faca bagajul,tu esti MAMA si ai un porcoi de drepturi.!!!!daca nu ma insel trebuie sa plateasca si o parte din chirie,oricum nu esti tu cea care trebuie sa se mute! tine.te tare si macar acum,daca nu se poate rezolva criza prin care treceti ai grija sa.ti fie tie bine si implicit copilului. nu stiu cum ai rabdat sa.ti stea pe cap fosta nevasta.brr.. eu am tot 23 de ani si sotul 40,de asemenea o dragoste minunata si dupa 2 ani ,timp in care mi.am terminat studiile ne.,am casatorit si e fain. Oricum e bine mereu sa stii in ce ape plutesti.E posibil ..Doamne fereste ca el sa creada ca nu cunosti toate dedesubturile legilor si astfel sa iesi in pierdere,ai mare grija,informeaza.te. daca vrei putem sa mai vorbim pe mail. fii tare si nu uita ca linistea ta si a fetitei e cea mai importanta din lume. te pup cu drag si capul sus,esti puternica!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva..am spus cu cei 3 ani(nu stiu cati sunt in belgia dar ma gandesc ca la fel,doar tot UE este)pt ca nu e asa mare bataie de cap.Bineinteles sca poti divorta si acum dar apoi nu ai atat de multe drepturi si o sa fie mai complicat cu divortul,custodia etc etc tu totusi de cat timp esti casatorita????asta era prima intrebare pe care ar fi trebuit sa o pun[bang] multa putere,intelepciune si rabdare,greul abia incepe. dar sa nu.ti fie teama de nou,tu cu fetita ta sunteti cele mai puternice si daca pierdeti ceva..el pierde de mii de ori mai mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am doar 2 ani de casnicie si cu toate ca am o facultate e foarte greu de gasit ceva decent de lucru.Pun foarte mult accent pe cunoasterea limbii(ce folos ca vorbesc fluent 4 limbi cand nu stapanesc olandeza?),si mai mult pana acum nu am dat decat peste rasisti! Si nu sunt cu nasul pe sus,chiar am incercat un job de jos(am spalat vase la un restaurant de lux)adevarat doar pentru 2 saptamani mai mult nu am rezistat;si cu durere in suflet va spun ca colegele mele,poloneze,aveau si ele facultati si lucrau pentru acel restaurant de ani de zile. Cu toate certurile astea fetita mea a ajuns sa tresara la cel mai mic zgomot...se sperie atat de usor... Sunt intr-o mare dilema si anume aceea de A DIVORTA SAU A NU DIVORTA?This is the question! Va pupam,Adina si Alessia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, dar cu franceza nu merge? Si eu care ma gandeam ca uite pe cineva care o sa vorbeasca franceza si nu se mai chinuie cu limba... Poate primul pas pe care al trebui sa-l faci acuma este sa urmezi niste cursuri de limba, sa te linistesti mai intai, sa-ti gasesti o ocupatie mai ... intelectuala. Poate ai sa te superi pe mine dar eu tot iti spun parerea mea. Nu mi se pare ca esti dreapta cu sotul tau. Ceilalti 2 copii sunt la fel de mult ai lui cat si fetita voastra, ei nu au nici o vina ca parintii sunt despartiti si vin la tati la fel ca si inainte. E drept ca asta nu inseamna ca tb sa-i cresti pe toti, insa daca discutati calm poate gasiti o cale de mijloc. Atunci cand v-ati casatorit l-ai luat cu tot cu trecut, si la varsta lui asta nu inseamna cateva prietene pupate prin parc si gata. Sa nu intelegi ca numai tu tb sa faci concesii, dar niste discutii calme cu "cu capul pe umeri" poate va scot din starea asta. Divortul nu va rezolva lucrurile, pe tine te va pune intr-o situatia f ciudata: din tara nu poti pleca cu fata, acolo nu ai job, limba nu o stii la nivelul cerut de un interviu... ce faci singura? Si apoi, daca v-ati iubit la inceput, nu pot sa cred ca in 2 ani totul a disparut in ceata. Poate sunteti nervosi, suparati, aveti multe sa va reprosati, dar asta nu inseamna ca nu va mai iubiti. Eu sper sa auzim vesti bune de la voi, gandeste-te bine inainte de a lua o hotarare, fii tu cea inteleapta daca el a luat-o razna. Mult succes! PS: pt a imbunatati situatia referitor la ceilalti 2 copii eu as construi o relatie cu fosta nevasta, doar ea hotaraste cand pleaca si ii lasa la voi, nu? Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...