Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

quote:
Originally posted by Iris2002
Nu stiu daca poti sa spui ca e o lenesa cit timp creste trei copii...
Dar nici harnica nu este [:D] (ma refer in general la femeia Hausfrau). E si normal ca noi, cele din Ro, sa comparam mereu femeile de aici cu femeile din Ro. Pai sa ne gandim putin: in Romania o mama poate creste 2 copii (sau 3), poate face si gospodarie si servici (ba chiar cariera daca se straduieste un pic). Si nu are conditiile de aici: nu are masina de spalat vase, nu toata lumea isi pemite o masina automata de spalat rufe, nu tu pampers si multe alte facilitati (aspiratoare bune...), borcanele cu mancare HiPp pentru bebe.... Unde mai pui ca femeia de aici merge la cumparaturi cu masina.[bonjovi] (nu cara cu sacosa din piata ca doamna profesoara sau doctorita din Romania). Si apoi aici daca iti gasesti un servici tot e mai usor ca in Ro (pentru tine ca mama). De ce spun asta? De exemplu iti poti lua un servici mai aproape de casa si vii la pranz sa incalzesti mancarea la copii (pauza de pranz in Elvetia e respectata cu sfintenie). Ma si gandesc la noi cum umbla bietii copii cu cheia la gat si mananca paine cu gem pana vine mama de la servici.[:(] E drept ca aici gradinita e scumpa si deja la 2 (3) copii se cam duc banii (in Elvetia gradinita e platita in functie de venituri. Ca sa intelegeti: cel bogat plateste mai mult iar saracul mai putin). Un alt dezavantaj aici este ca nu poti lasa copilul la mama (ca mama are viata ei de pensionara, merge in statiuni, vizite.... La mama se merge cu nepotii doar in vizita). Eu le inteleg pe femei pana a da copilul la scoala apoi de ce mai stau acasa??... Nu stiu! Aici, joia este ziua femeilor. Tatii stau cu copiii acasa (bineinteles cand se intorc de la servici) si ele merg "la o bere".... Plus ca in timpul saptamanii se intalnesc destul de des la o terasa (asa cu tot cu copii) Cam asta ar fi... pe scurt. Stiu ca nu v-am zis o noutate dar parerea mea e ca femeile in Ro sunt harnice iar cele de aici aaaa..ups! [ups] Adela&Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
poate te ajuta cu ceva. Comunitatea Romana din Belgia (C-R-B.org) este o organizatie non-profit ce desfasoara activitati pentru sustinerea romanilor din Belgia. Organizatia este inscrisa la Monitorul Oficial al Belgiei. www.c-r-b.org Titus Aurash.. Marin e numele de familie, presedintele asoc. Cu respect, Florin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela,m-ai uns la inima...si tu Adina. Si aici situatia e aceeasi ca cea din Elvetia,fiecare plateste dupa buzunar iar femeile cu copii au 1001 de facilitati.Dar ce pretentii sa avem la ingrijirea acordata copiilor in crese atata timp cat mamele insele sunt delasatoare si indiferente. La asta ma refeream cand ziceam ca acest gen de dragoste de mama eu nu-l inteleg. Ma doare inima pe mine,o straina, cand vad acesti copii plini de bube pe tot corpul,cand (asa cum spunea Adina) stau cu mucii curgand,cu temperatura si gripati,cand se scarpina in fund de nu mai pot,cand unul din ei are conjunctivita de cateva luni si nimanui nu-i pasa.Iar eu n-am cum sa-mi fac pomana sa-i duc la doctor din mai multe motive:am venit eu aici sa-i invat cum se cresc copii!habar-n-am unde este doctorul lor si cum pot ajunge acolo.O singura data am indraznit sa dau un sfat si mi-a sarit toata lumea in cap.Nu pot decat sa-i fac sa se simta bine atata timp cat sunt cu noi, si am reusit cu caldura. Of,si-ar fii atatea de spus... Si am cunoscut si olandeze (putine la numar,desigur) care aveau 3-4 copii dar si o slujba. Adina,sper din tot sufletul sa vina soarele pe strada ta si poate-i deschide Dzeu ochii sotului tau astfel incat sa poata vedea prin ce treci tu si fetita ta.Stiu cat iti e de greu cu toate problemele...Daca vrei vorbim mai mult pe email. Numai bine, Fleur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adina,am citit ceea ce ai scris si mi-au dat lacrimile cu privire la situatia voastra.Vreau sa spun citeva cuvinte si sper sa nu fie cu suparare. Si eu am terminat Facultatea de Relatii Economice Internationale dar in Timisoara si as fi facut orice ca sa profesez in acest domeniu (dar in Timisoara nu se prea gasesc astfel de joburi)Noi din Timisoara nici nu am avut posibilitatea de a face practica la ambasade. Ai scris despre faptul ca situatia ta din Romania este una buna chiar ft buna din moment ce s-a ajuns la situatia ca parintii tai sa va trimita bani pt copil,in plus spuneai ca poate vei avea si un job mai ales in domeniul in care te-ai pregatit atitia ani.Acum am si eu o intrebare.De ce nu iti iei copilul (daca se poate –nu cunosc ce prevede legea in astfel de cazuri) si sa va intoarceti in tara?Mai bine speli vase pe aici si chinui acest copil cu un venit pe luna de 800 euro cind in tara poate ai mai mari posibilitati?Da ,sunt de acord sa incepi si sa speli vase(daca nu iti poti gasi alt job)dar in cazul in care exista intelegere si armonie in familie,in care ai o sustinere din partea sotului .Dar din ce ai scris lui ii este indiferent ca aveti un copil de crescut si un venit de doar 800.Fosta de ce nu merge la spalat vasele? De ce ai facut acesti ani de facultate in care poate te-ai chinuit an de an sa iei o bursa sau in care s-au chinuit acei parinti sa te tina la facultate?Sunt de acord sa plateasca si celor doi copii dar sa imparta banii intr-um mod in care sa va ajunga si voua.Adica fosta cu 2 copii traiesc din 2000 euro si voi tot 3 persoane cu 800.El nu vede situatia in care va aflati.?Ar trebui sa ii fie rusine ca accepta bani de la parintii tai.Noi suntem veniti in Germania de un an de zile cu green card si doar sotul lucreaza ca eu inca nu am drept de lucru si am si o fetita de crescut.Avem un venit net pe luna de 3000 euro si tot ma gindesc ca nu sunt asa de multi bani.Dar daca as fi in situatia voastra cu 800?Ca sa fiu mai pe scurt eu as purta o discutie cu el ca sa reimpartiti cum trebuie banii sa va ajunga si voua iar daca el nu ar vrea si ii este indiferent ca si voi aveti un copil care trebuie crescut mi-as lua copilul si m-as intoarce in tara.Repet inca o data nu stiu ce prevede legea.Si eu cred ca din cele descrise de tine in tara te-ai descurca mult mai bine ca aici fara sa chinui acest copil.Doar de dragul ca stati in Belgia? Aceasta este doar o parere de a mea si sper sa nu te superi. Fii tare pe pozitie mai ales pt copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adina1
Dragele mele, Va multumesc din suflet pentru sfaturile si parerile voastre. Draga Ancuta iti doresc multa putere si rabdare sa iti cresti puiul in armonie.Te inteleg si te admir pentru sacrificiile pe care le faci in numele iubirii.Si eu m-am maritat din dragoste si nu m-am gandit niciodata la consecinte. Acasa am fost o rasfatata,nu mi-a lipsit niciodata nimic chiar poate am avut prea mult.Parintii mei sunt medici si sufera enorm din cauza problemelor pe care le am.Cat despre pretendenti de cand ma stiu au roit in jurul meu,m-am jucam mereu cu sentimentele lor si uite ca acum se joaca soarta cu ale mele. Am terminat Stiinte Politice,specializarea Relatii Internationale SI nu Limbi Sraine.Am facut practica la AMBASADA Republicii Moldova acreditata la Brussel si sunt oricand binevenita sa lucrez pentru Statul moldovean.Problema e ca salariile sunt platite de M.A.E. a Moldovei si sunt derizorii.In tara dupa terminarea facultatii stiam cu siguranta ca urma sa lucrez la M.A.E.Insa am ascultat glasul iubirii si am venit in Belgia.Asa cum spunea si Fleur ma simt frustrata ca trebuie sa o iau de la zero pe plan profesional(sunt o fire mandra). ATunci cand m-am maritat sotul meu avea doua companii in I.T.si nu era o problema sa plateasca 1000€ pensie alimentara. Odata cu falimentul s-au schimbat datele problemei.A devenit un simplu bugetar cu un salar de 1800€ pe luna.Ceea ce ma revolta pe mine e ca se incapataneaza sa plateasca aceeiasi banii pe care ii platea ca independent in conditiile in care el are statut de angajat. Orice judecator din Belgia ar intelege situatia si ar schimba acel contract facut la divort(normal la asa salar se plateste pentru 2 copii 300€).Insa sotul meu nu vrea sa o dea in judecata.Argumenteaza ca procesul poate dura mai multi ani si el nu vrea sa stea prin tribunale. Acum referitor la mail-ul tau Iris 2002.Imi place felul in care gandesti si imi pLace ca lupti pentru independenta ta.Asa eram si eu inainte sa ma casatoresc.O luptatoare cu o avida sete de cunoastere. Insa pentru a face ceea ce spui tu ai nevoie de timp(pentru studiu si pentru tine) si mai ai nevoie de bani.Ei bine eu nu am nici timp nici banii necesari sa urmez cursuri sau specializari. Nu ai idee cat iti schimba viata un copil.Cat timp trebuie sa-i dedici si cat devotament implica.Aici sunt singura ,nu ma ajutat si nu ma ajuta nimeni cu nimic.Parintii sotului mei au decedat de mult si familia lui e prea departe de noi.Alessia are nevoie de atentie,de dragoste ca sa creasca armonios.Daca eram o denaturata ca belgiencele(poate nu toate),o lasam(abandonam) si eu la o cresa sau la onthaalmoeder de dimineata pana seara si imi vedeam de independenta mea.Pe langa faptul ca te costa cam 15€pe zi,ii mai gasesti si cu muci la nas si cu caca in pampers. Am dus-o si eu pe Alessia la o moeder timp de 3 luni si in timpul asta a fost mai mult bolnava decat sanatoasa(slabise si 2 kilograme). Si la capitolul resurse financiare stam foarte prost,in Romania aveam mai mult decat am acum.Uneori parintii mei imi trimit bani pentru fata!!!Nu e hilaric? VA PUP DULCE
Adina, ti-am citat tot postul pentru ca sunt mult mai multe puncte pe care as vrea sa le subliniez. În primul rând, tu trebuie sa-ti canalizezi energiile pentru tine, pentru bb si pentru sotul tau. Dracul nu e asa de negru precum pare si chiar daca, ajungem la un punct în care nu mai vedem scaparea, divortul nu e o gluma, si nici o joaca. Tu trebuie sa-i fii alaturi, sigur ca el se închide în el, si e de acord cu orice, pentru ca a suferit, si nu poate întelege ca dragostea ta si tu + bb, în apartineti, pentru ca barbatii gândesc altfel ca noi, femeile. Eu nu-ti spun nici sa divortezi nici sa nu divortezi, tu trebuie sa stii calea pe care vrei s-o urmezi, dar gândeste-te ca banii tot de la el vin, mai bine ati face o întelegere ca banii pentru casa sa-i administrezi tu, sau sa faceti cumva sa nu te mai simti chiar asa in inferioritate. Cât despre copii lui, mai zicea cineva, sunt tot ai lui, asa cum e si fetita voastra. Nu poti sa-i interzici sa-si vada copii, gândeste-te sa fii pusa tu în situatia de a nu-ti mai putea vedea copii! Un barbat e mult mai atins de un divort decât ne place noua sa credem, chit ca se încapatâneaza sa nu-si arate sentimentele, trebuie sa-l întelegi, si el trebuie sa înteleaga ca asa nu se poate continua, dar pentru asta trebuie sa va asezati la un pahar de vorba, si foarte serios. în rest cu lucrul, vei gasii tu ceva de facut. Pe mine ma batea gândul, mai demult, sa merg chelneritza la o pizzerie, pentru ceva bani în plus, si daca stai sa te gândesti, orice ai face faci pentru familia ta. Si vei vedea ca vei avea sentimentul ca esti si tu folositoare. Nu-ti va mai fii asa de greu. Eu zic sa te linistesti, sa pui capat certurilor si sa încerci sa vb cu el la obiect: asta nu-ti place tie, asta nu-.mi place mie, hai sa gasim solutia împreuna! Daca nu vrea atunci încearca sa te dezlipesti putin de sub aripa lui protectoare si sa-ti iai putin zborul, iesi cu bb afara, mergeti la baie, oriunde numai sa-ti iesi din starea de neputinta în care esti! Daca vrei sa vb mai pe larg trimite-mi mail cu nr tau de telefon! Pupici si capul sus, nu e chiar asa de greu cum pare! Tot ce-ti doresti se poate realiza, atunci când vrei cu adevarat! http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=117&cid=16
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, Nici gind sa te ironizez cu bloemetje... mie imi place cuvintul mult, normal cand esti in tara florilor, si nici nu m-am gindit la eventuale conotatii ale traducerii in romaneste. Referitor la olandeza: daca ai putea, ar fi bine sa iti dai NT2-ul, programma II, diploma cam impresioneaza la interviuri... Adina draga, imi dau seama (sau in cerc sa imi imaginez) ca un copil iti transforma viata...si stiu ca e usor sa vorbesti cit timp inca nu ai experienta respectiva. Nu stiu cum e in Belgia la crese, eu am aici multe prietene olandeze care isi duc copilasii 2-3 zile pe saptamina la cresa (cind ele lucreaza) si sunt in general multumite de ingrijire. Poate depinde de cresa. Un sfat ar fi sa iei legatura cu alte romance (sau belgience) din zona, sa incepi sa intrebi despre calitatea creselor, cind iesi cu fetita in parc, sau la supermarket, sau la un loc de joaca... Pentru Adela... iti inteleg punctul de vedere, dar nu uita ca aici nivelul de viata e altul... Mamele noastre au reusit sa supravietuiasca (nici nu stiu cum) cu servici, 6 zile pe saptamina pina in 1989, copilasi, fara masini de spalat haine si vase, fara magnetron, si fara soti care gateau(la noi pentru ca tata lucra cam 14-16 ore pe zi, si simbetele si duminicile). Aici esti de mic obisnuit cu viata de lux (comparata cu cea din Romania). Nu trebuie sa uitam ca si copiii de aici (de acum?) au alt program, pentru mame (vad la prietenele mele olandeze) e o fuga continua de la scoala la ora de inot, dupa care alt copilas trebuie sa mearga la calarie si al treilea are concurs la tenis de masa... e drept ca prietenele mele au si job parttime (2-3 zile pe saptamina) dar ma intreb uneori cum reusesc sa le faca pe toate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adina, Imi pare rau de tine ca treci prin ce treci si eu nu stiu cum as putea sa te ajut ca nu am experienta in asa ceva (eu am sot roman crescut cu mentalitate romaneasca "patriarhala" [:D]). Stiu insa ca barbatii prin partile astea de Europa sint foarte intimidati. Aici este de vreo 50 de ani "matriarhatul" la putere, iar ei de obicei prefera sa bage capul in pamint decit sa se contrazica cu o femeie. Parerea mea e ca tu te certi cu el degeaba (banuiesc ca tu tipi si el mai mult se apara - iarta-ma daca gresesc). Certurile nu rezolva niciodata nimic. O discutie pe un ton impaciuitor (sau chiar neutru) poate ar rezolva mai multe... Mai am o remarca de facut: eu nu ma consider o mama "denaturata" ca mi-am dus copiii la cresa de la 5, respectiv 7 luni. Si da, este adevarat ca in primele luni (pentru baietelul meu asta a durat pina pe la un an si aproape jumate) toti sint bolnavi si "mucosi" la cresa. Si asta nu neaparat pentru ca nu sint bine ingrijiti (nici doamnele de acolo nu stau doar ca sa ii stearga pe toti la nas toata ziua) ci pentru ca intra in contact cu toti virusii. Vrei-nu-vrei aceasta imunitate trebuie sa se formeze mai devreme sau mai tirziu. Daca o tii acasa izolata de colectivitate nu se imbolnaveste acum cit e mica, dar cind va merge la gradinita sau la scoala... va face aceste boli, si va fi mult mai afectata de ele (copiii mici suporta mai usor febra de 39 de grade decit copiii mai mari). Stiu ca e greu sa ii vezi asa de micuti suferind, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii protejam excesiv. Si in afara de asta, un pic de independenta a copilului de mama si a mamei de copil este benefica dupa parerea mea. Sa intentezi actiunea de divort e probabil cel mai usor lucru de facut, dar urmarile vor fi foarte dureroase. Am niste prieteni care trec acum prin asa ceva, si crede-ma nu e deloc placut sa ii vezi cum se chinuie, pentru ca undeva acolo se vede ca se mai iubesc inca, dar... Parerea mea este ca daca a fost dragoste nu are cum sa fi disparut asa dintr-o data si eu cred ca merita sa lupti pentru ea. Si inca ceva, mai am un prieten flamand divortat de o tipa din asta (dupa ce ca lucreaza la banca si are un salariu destul de mare il mai si fura - ii facea si contabilitatea la firma chiar si dupa ce au divortat - si il mai si santaja ca vezi Doamne daca nu ii da bani vor suferi copiii) si acum dupa mai bine de 5 ani de la divort este foarte marcat si atunci cind o relatie are sanse sa devina mai serioasa in viata lui o rupe imediat. Ii este frica de inca o casatorie... si mai mult de un eventual esec. Eu sper sa gasiti o modalitate de comunicare si sa va regasiti pe voi cei de la inceput. Toate bune, Nik http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=nik
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adina ...nu poti sti cat de bine te inteleg,daca erai aseara pe chat ma gaseai total daramata,nu mai zic nimic decat ceva haios[:D]cum ca tie iti trimit ai tai bani pt fata,ai mei nici nu banuiesc situatia mea de aici[bang]nici nu vreau sa afle pt ca eu tot ma impac cu sotul meu si ne iubim dar ai mei cu siguranta l.ar detesta (putin spus..) si apoi situatia ar fi prea delicata. ce voiam eu sa spun acum e ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu sotul tau ...cum Dumnezeu traiti voi din 800 de euro pe luna(mancare ,facturi,chirie poate,copil etc?) si cel mai bine ar fi sa.ti gasesti un ragaz sa consulti un avocat al poporului[:D] de ala care nu costa ,pt straini si atunci ai sa stii ce decizie sa iei,cu mintea limpede si stapana pe ascunzisurile legilor. multa bafta si sa auzim numai de bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva...cum au spus toate fetele pana acum...divortul e o chestie cu prea multe taisuri si vorba ceea..rau cu rau dar mai rau fara rau nu e chiar gluma,a stiut ce spune ala care a inventat.o. tu ai ramane singura tot cu putini bani (ca din 1880 de euro trebuie sa plateasca 3 copii si 2 neveste[bang][bang][bang]si sa manance si el ceva-chit ca pizza congelata pana ii pocnesc falcile[:D][:D][:D] eu acum incerc sa fac haz de necaz ca si eu sunt cu moralul la 2 m sub pamant ...nu te supara pe mine ca nu ai de ce[flo] cat priveste un job ...eu am gasit de doua ori ceva fain tare,chelnerita la 2 baruri selecte ,numai in weekend sa pot sta cu bebe,bineinteles..ei oricum sotul meu s.a gadilat tare la orgoliu si nu m.a lasat ca poate se uita cineva mai lung la frumusetea lui de nevestica. Acum incerc sa fac ceva cu tages.mutter ,poate poti si tu sa faci asta,dai anunt prin supermarketuri,la gradinita si poate gasesti vreo 2-3 copilasi si astfel faci un ban si stai si cu fetita pana cand o sa o poti da la cresa. m.am gandit si eu la cresa-si nu ma consider denaturata[:D][:D]dar faza e ca eu sunt prea in cap dupa zmeul meu,mi.e frica daca il ia cineva in brate in fata mea si mi.e dor de el cat fac un dus rapid,poate sunt exagerata dar nu pot controla asta deocamdata. si la urma.urmei in cateva luni fetita creste si poti s.o dai fara griji la cresa,totusi nici eu nu am de gand sa stau 3 ani acasa pana il dau la gradi si cu rabdare si intelepciune si rabdare se pot face multe. mult a fost putin a ramas si la cat de repede trece vremea nici nu stii cum o sa vina ziua ! eu incerc si reusesc!! mereu sa gandesc pozitiv si ma bucur ca pot face asta,eu am credinta ca o sa fie bine cu toate si daca am o suparare mare zic ca trece cu noaptea si sunt mandra de mine! te pup acum ca ocup tot spatiul vital pe forum [:D] ai mare grija si sa ne scrii sau imi scrii pe mail te pup , ancuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...