Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

legalitate sau lovitura de gratie?


Recommended Posts

Sunt o cititoare fidela a forumului, am si postat din cand in cand, dar in cadrul acestei rubrici m-am abtinut mai mult sau mai putin in a da sfaturi. Si eu ma aflu intr-o situatie dificila si cat timp nu ma ajut pe mine, n-o pot face pentru altcineva. O sa incerc sa ma fac inteleasa fara sa va rapesc prea mult timp. Sunt divortata de 2 ani si am o fetita de 7 ani, sensibila, frumoasa si desteapta (doar e a mea!). Dupa luni de neliniste am hotarat ca eu si ex s-o luam de la capat, sa ne mai dam o sansa, de dragul iubirii ce ne leaga si a fiicei noastre, care are nevoie de noi impreuna. Planuiam sa ne luam o casa si sa incercam sa reparam greselile trecutului. In urma cu cateva luni el ma anunta ca a deschis proces pentru recalcularea pensiei de intretinere pentru ca functionarele de la noi de la firma (lucram in aceeasi unitate) includ in calculul acesteia si sporuri nepermanente, care legal n-ar trebui luate in considerare. Astfel, pensia fluctua de la o luna la alta cu pana la 2 mil. lei in plus. Bun... apoi pleaca din tara pentru 3 luni, iar eu astept citatia care nu mai ajunge. Am crezut ca s-a gandit mai bine la ceea ce urma sa faca si a renuntat, doar urma sa ne mutam impreuna si sa formam din nou o familie. In urma cu o luna sunt anuntata de catre biroul salarizare ca a sosit hotararea judecatoreasca prin care se admite recalcularea pensiei si returnarea sumelor calculate in plus. Am citit aceasta hotarare si nu mica mi-a fost mirarea sa descopar ca citatia a fost trimisa la vechea adresa (la care nu mai stau de 2 ani) si pe vechiul nume, dupa divort revenind la numele de fata. M-am revoltat, in primul rand pentru ca n-am putut fi acolo sa reprezint interesele fiicei mele si, nu in ultimul rand, pentru ca omul pe care il iubeam a putut recurge la asemenea mirsavie pentru a castiga procesul. Si am facut recurs, fapt care pe el l-a deranjat foarte mult. Intrebarea mea este: am gresit cu ceva? Trebuia sa fi lasat hotararea aceea sa-si urmeze cursul? Vreau sa va spun ca pentru mine banii aceia nu au o foarte mare importanta, chiar daca am putut realiza cu ei, pentru fata mea, ceea ce n-as fi putut face doar din salariul meu. M-a deranjat insa atitudinea lui. Vrea sa fim impreuna, dar deschide proces impotriva mea, cand cele care au gresit sunt salariatele care calculeaza pensia. Motiveaza aceasta actiune prin faptul ca nu poate da firma in judecata, doar de acolo mananca o paine. Asa ca prefera sa loveasca in persoana care ii este cel mai la indemana si care, crede el, suporta si asta, ca nu e prima oara cand iarta si uita... El spune ca sunt prea sentimentala, dar aici nu e loc de sentimente. Isi cere drepturile si-atat. E munca lui si are tot dreptul sa intervina cand ii sunt incalcate. Sunt dezorientata, nu stiu la ce ma pot astepta in viitor din partea lui. Ma adresez si barbatilor care intra pe acest forum, poate punctul lor de vedere difera, stiut fiind faptul ca femeile apreciaza lucrurile de cele multe ori prin prisma sentimentelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu inteleg de ce a mai facut actiune pentru recalcularea pensiei de intretinere, de vreme ce hotarasati sa o luati de la capat. Oricum, din cele expuse de tine se simte o lipsa de comunicare intre voi. Chestia cu citatia la vechiul domiciliu, pe vechiul nume, este o magarie facuta in scopul de a nu te prezenta la proces. Asa ca ai facut foarte bine ca ai introdus recursul. Chestia cu "E munca lui si are tot dreptul sa intervina cand ii sunt incalcate" este relativa, de vreme ce banii respectivi erau folositi spre binele fiicei lui. Nu pot sa-ti dau nici un sfat referitor la viitorul relatiei voastre, dar eu m-as feri de astfel de oameni. Cel care este capabil de astfel de lucruri, poate face si altele mai rele. Numai bine, Liviu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de TATA este? Daca v-ar iubi, nu ar calcula fiecare banut care-l da pentru COPILUL LUI! Eu nu m-as mai incurca cu el pentru nimic in lume. Ii place sa atace pe la spate! Desigur, tu vei face cum crezi tu de cuviinta. Iti doresc multa intelepciune. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare grija ce faci in viitor cu un astfel de om. Eu nu stiu care sunt motivele pentru care ati divortat, dar mi se pare ca situatia nu a evoluat deloc in bine. Pare ca nu s-a indreptat deloc acest om, din contra, e si mai rau. Chiar asa, ceri copilului tau sa iti dea inapoi banii pe care i-ai dat pentru mancarea ei? Ce fel de om este asta? Sa fi inteleapta, draga mea. Arhistefy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trecind peste celelalte aspecte ale problemei - pentru ca abia ma abtin sa nu fac remarci rautacioase la adresa acestui personaj,pentru ca din nefericire nu-l pot numi tata - da-mi mai multe amanunte referitoare la sporurile pe care spui ca le-au luat in calcul eronat. Apoi vreau sa-ti spun ca daca instanta respinge recursul tau si va admite ca definitiva sentinta poti ajunge la o intelegere cu el sa nu-ti ia banii din salariu ,ci sa renunte pentru o perioada de "n"luni la a trimite pensia,astfel incit sa se stinga suma datorata de tine,urmind ca apoi sa intre din nou la plata cu noua suma stabilita de instanta.Sper ca m-am facut inteleasa!!!MULTA SANATE SI PUTERE!!!SI AI GRIJA IN PRIMUL RIND DE FETITA TA SI SUFLETUL TAU !!!Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, asa se si intampla. Am de dat inapoi vreo 3 mil. calculate de la data introducerii actiunii. Acesti bani mi se opresc din pensie, nu din salariul meu lunar. Eu stiu ca legea e interpretabila si ar trebui sa se "muleze" dupa specificul fiecarui sector de activitate. Noi lucram in sectorul productiv si avem mai multe sporuri decat in alt domeniu. Cel putin, el lucreaza in ture, prinde si nopti, sambete si duminici pentru care ia spor. Avem si niste adaosuri stabilite prin contractul colectiv de munca, dar, sincera sa fiu, nu stiu daca e legal sa se opreasca si din ele. In hotararea de acum se specifica faptul ca se va calcula pensia numai din orele de regie, sporul de vechime si cel de fidelitate. Eu nu ma lupt pentru pensie, daca se va dovedi ca s-a calculat incorect, e firesc sa dau banii inapoi, problema e felul in care a facut-o, dupa atatea promisiuni si sperante pentru viitor. A! A mai spus ceva de genul: "Daca nu mi se va da dreptate, ajung pana la Curtea Suprema!"[:(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu-ti mai complici viata cu un asemenea individ, caci este evident ca tata nu poate fi numit. Nu-mi vine sa cred ca se mai gandeste la 3 milioane de lei, bani care de fapt revin propriului copil. E de necrezut ceea ce ti-a facut. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...