Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rupere perineu/epiziotomie


Recommended Posts

[hopsieu] Cum sa fac sa nu cumva sa patesc ce au patit multe altele in spital in momentul in care au nascut, sa nu ma taie.Am auzit si stiu din surse sigure ca unele asistente taie aiurea cu pretextul ca schimba tura si ca vai draga sa termine mai repede odata cu tine.Mi-e una nu mi se pare normal si s-ar putea sa fac foarte urat pe faza asta.[blabla] Sincer fetelor imi e frica cum ca daca aud ca au bagat bisturiul (am inteles ca nu mai simti nimic atunci si de aia zic "aud")ma supar si sa nu fac urat cum am mai facut de multe ori cand m-am simtit amenintata.Sincer eu ma vad apta de a naste normal si cred in zicala:"altele au nascut in fan si nu au mai avut nimic"....si prefer sa ma rup decat sa bage ei aiurea bisturiul ...pur si simplu nu suport nici ideea si mai usor suport faptul ca este un accidemt decat sa ma taie . Nu stiu de m-ati inteles dar cel putin sper ca pot sa vb. cu doctorul sau cu cineva ....cine stie cate ceva ...dati-mi si mie va rog un sfat... Cu drag va astept [gravi](30 sapt)[ups] Marina6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
SALUTARE! Mi-ar placea sa-ti dau un sfat inteligent [ilp], dar din pacate nu pot. Cred ca cel mai bine e sa vorbesti cu dr. care te va asista la nastere, care daca e un dr. bun n-o sa te lase sa te chinui si probabil o sa te "ciupeasca" putin. Dar din ceea ce spui tu reiese ca mai bine te chinui decat sa te taie...Nu inteleg de ce, dar in fine este si optiunea ta. Mai gandeste-te [huta], mai ai timp pana atunci, nu mult ce-i drept... Te pupic [pup] si toate cele bune.[bis] Unde nasti? Spre din tot sufletul sa ai o nastere usoara si un [copil] sanatos. PS. Sa revii si sa ne povestesti cu a fost! [gravi]14 sapt. Meisha & BB
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu accepti ideea sa te taie umpicut? Ca apoi e mai nasol sa te rupi ca nu mai poate sa te coasa asa perfect ca dupa taietura. Rupe o coala de hartie si vezi daca o poti lipi la loc. Cam asa e si cand nasti. Iar pe viitor, daca o sa te rupi, la urmatoarele [xinpat] o sa stai cu frica ca se rupe operatia si se duce naibii seara. Mai gandestete,[ilp] sper sa alegi calea cea mai buna pt tine. Nastere usoara si un bebe sanatos! Mamica lui Raducu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine la prima nastere m-a taiat un pic (medicul care m-a asistat0, iar la a doua nu a mai fost nevoie. Nu cred ca e mai bine sa te rupi: am intalnit la dispensar o tipa care se rupsese urat de tot, de a coborat cumva pe picior ruptura. Mai bine 1 cm de taietura decat ruptura in zig/zag. Asta e parerea mea. Intreaba medicul care te va asista, pt. ca el te-a urmarit si pe parcursul sarcinii, iti stie si conformatia si pozitia celui mic, etc. Nastere usoara si fara dureri, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai e o problema, nu te chinui numai tu, dar e chinuit si copilul, iar daca sta prea mult poate chiar muri. Asa ca tot taietura e solutia cea mai buna. Anuca si mami http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=167&cid=122
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, trebuie sa te pregatesti de pe acum. Sa faci exercitii de perineu, sa faci masaj cu ulei de migdale dulci, hidroterapie, mult mers pe jos. In felul asta, perineul e mai fortificat si poate nu se rupe (eu n-am avut nici taietura, nici desirare la nici una din cele 2 nasteri. Si apoi trebuie sa insisti sa nu te taie (daca asta e optiunea ta). Le ameninti pe asistente ca le dai in judecata daca te taie fara acordul tau :). Sau si mai sigur, nasti ca si mine... acasa (dar nu te sfatuiesc) Pupici, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marina, Eu am nascut normal anul trecut. Inainte de a naste am incercat sa-l conving pe medicul meu sa fie de acord sa nasc cu cezariana, dar n-a fost chip.I-am spus ca am auzit ca la nasterea normala femeile sunt taiate ca <<puii de avicola >> si pe viu pe deasupra. Iata ce mi-a spus: la nastere cu toata dilatatia, daca bebelusul este cam marisor, in special capusorul, atunci este necesara aceasta taietura (epiziotomie). Daca nu te-ar taia [bruta]atunci te-ai rupe din zig-zag-uri, franjuri, s.a. si suturarea zonei ar fi dificila. O taiere dreapta se sutureaza fara probleme. Eu am fost suturata de medic destul de bine si nu am avut probleme dupa (exista cazuri cand nu se face o sutura de calitate si ai dureri si usturimi la urinat). De taiat te taie pe viu, eu personal nu am simtit cand s-a intamplat asta. Cand m-a cusut mi-a facut un anestezic local. Dar am auzit cazuri , cand din lipsa de anestezic, te mai coase si pe viu[neand] , ceea ce cu singuranta vei simti din plin. Am auzit ca exista si nasteri cu perineul intact, dar mai rar. Medicii ca sa fie siguri ca nu te rupi te taie preventiv. Iti doresc o nastere usoara si un[copil]sanatos! [recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inclin sa ii dau dreptate Mihaelei.Eu am trecut prin trei nasteri si la nici una nu am fost taiata .Toti [bb]au avut peste trei kg. deci nici chestia cu grutatea nu cred ca spune multe.Tin sa precizez ca aici nu prea se practica taietura. Deci cit mai multe exercitii de perineu si mers pe jos. Succes, ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceva interesant din Feng shui: Un exercitiu simplu, pe care puteti sa-l faceti oriunde, este cel de contractare a muschiului perineu. Acest muschi este deosebit de important, fiind cel care controleaza sfincterul anal si pe cel uro-genital. Antrenarea lui prin contractii dese (ca atunci cand dorim sa oprim urinarea sau defecatia) va crea o presiune interna in zona uro-genitala, ceea ce va forta energia din corp sa urce catre centrii superiori. Acest lucru va duce la o revigorare a organelor si glandelor pe masura ce acestea primesc tot mai multa energie, iar dupa cum spun taoistii "acolo unde vine energia vine si sangele" deci organele si glandele noastre vor primi mai mult oxigen si elemente nutritive prin intermediul sangelui. Acest muschi, prin contractii, fortifica si vindeca organele genitale, in special uterul la femei si prostata la barbati. Din pacate, medicii nu acorda o importanta prea mare acestui muschi, iar cand o femeie naste un copil, sectioneaza acest muschi din dorinta de a o ajuta. Rezultatul este o slabire, in prima faza, a intregii zone, ce cuprinde diafragma uro-genitala, organele genitale, dupa care sunt slabite, in timp, diafragma pelviana, intestinele, rinichii s.a.m.d. Iata de ce, dupa nastere, metabolismul multor femei se modifica. Medicii ar trebui sa recomande femeilor care au nascut, multe exercitii cu acest muschi, pentru ca intregul organism al femeii sa revina la starea de dinainte de nastere. ella& laura,andrei,andra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...