Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 14


Recommended Posts

Poze cu vacanta http://www.flickr.com/photos/9183494@N03/sets/72157602020529520/ Luminita mami de [zana]Daria si gemenutii[copil][copil] Andrei si Stefan http://www.flickr.com/photos/9183494@N03/ [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=3612283"]poze noi [/url] "Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns
FirstCarmen cat m-am mai gandit la tine! Noi doua am nascut in aceeasi zi. Ti-am trimis un PM. Fetelor eu innebunesc!!! am senzatia ca e din ce in ce mai greu! fetele mele de ce cresc de ce se fac mai solicitante si mai rele. Plang ca din gura de sarpe doar ca sa le iei in brate, dupa care tac instantaneu. Eu nu cred ca au colici ca prea dureaza putin. Au cate o repriza de plans de 2-3 ore pe seara dupa masa de dupa baita, de nu stiu ce sa le mai fac. Plang cu lacrimi, deci cred ca le doare ceva. Karina e asa de grea ca nu o pot tine in brate cat vrea ea. Sunt dulci si frumoase amandoua dar ma fac cu nervii. Mie mi-e frica sa nu innebunesc. Cand am senzatia ca mi-am mai revenit urmeaza o zi sau o noapte ingrozitoare de ma baga iar in depresie. Sunt ingrijoarata ca Iris are o pata violacee in cap (asa am scos-o din spital) despre care mi s-a spus ca nu e nimic grav si ca trece pana la varsta de un an, pata pe care daca o apesi se face alba iar apoi revine la culoarea visinie. Ei, acum aceasta pata a inceput sa prolifereze, parca a crescut asa in exterior, se si simte la mana ca e mai in relief. Nu stiu ce e si sunt foarte ingrijaorata. O s-o duc la un dermatolog pediatru. Carmen si eu sunt mai mult in brate cu Iris care-i mai dependenta de mine si mai mamoasa dar nu am senzatia ca o neglijez pe Karina. O mai iau si pe Karina in brate, o pup, o dragalesc dar mai rar... Iris parca-i caine de vanatoare daca-i pun perna mea in patutul ei sta linistita ca miroase a mama [:D], daca o pun in patul meu e in culmea fericirii si doarme linistita. Cred eu ca ea mai vroia sa stea la mama in burtica, caci Karina a fost cea care a rupt apa... Iris e dependenta si de suzeta, pe cand Karina se infurie daca-i pun suzeta...ea vrea papa sau nimic! Va pup ca fug acasa la teroristele mele dragi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lachione- lasa,mama, ca trece perioada asta,probabil acum sunt ele mai agitate...tu gandeste-te cat le-ai dorit si cat te-ai chinuit sa le ai.Probabil ca peste cateva luni si eu voi avea aceleasi probleme dar cred ca merita...asta este cea mai frumoasa (si obositoare) perioada din viata unei mame [pup] cat despre pata lui Iris...sa stii ca si eu dupa ce m-am nascut am avut cam pana pe la 1 an o pata violacee pe cap de forma unui trandafir.A trecut de la sine fara nici un tratament.Ti-as spune mai multe dar nu mai am pe cine sa intreb din pacate... [gravi]+22 [baietel] [baietel] sufletelele mele [url="http://bd.lilypie.com/Xr8Mp2.png"]Atat mai avem[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutiiiiiiii, noi am fost la dr.( dureri de burtica fara contractii) si fetele sunt bine: Ana are 917 gr., Elena 1.170 gr. Colul lung si inchis... o sa mai merg odata saptamana asta si in principiu sambata-duminica fac injectiile de maturare a plamanilor! S-a reconfirmat data nasterii .. 1-2 noiembrie!
PUSSI [gravi] 27+ [fetita]SABINA ELENA & [fetita] ANA NICOLETA [url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev346pp___.png"] BURTICA ROZ [/url] MAI AVEM 10 SAPTAMANI DE STAT IN BURTICA! DOAMNE AJUTA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici sunt aici! Imi pare rau dar nu am mai avut timp sa va scriu. V-am citit mesajele si am vazut o diversificare mare in grup. Foarte bine! Sunt mamici sau viitoare bi-mamici sau tri-mamici. Bine ati venit! O sa fiti incantate de altruismul si sfaturile mamicilor cu experienta in educo- gemeni!!! [flo] Pussi si eu am luat tot ce se putea pentru mentinerea sarcinii ( supozitoare, No-spa, utrogestan, injectii de Gravibinon si , in ultima perioada Gynipral) Stiu ca in spital se mai faceau si perfuzii cu gynipral. Recunosc ca eu nu am fost prea ascultatoare si cuminte si nu am stat in pat. Dar nu am facut bine. Ar fi fost bine s afiu mai prudenta. LACHIONE si eu m-am simtit in unele perioade cam ca tine. Nu cred ca e ceva anormal, dar ieseam cu ei afara. Ne mai intalneam si cu altii si parca mai trecea. Stiu ca pe la 7-8 luni am plans si parca m-am racorit. Stiu ca atunci nu ma ajuta nimeni si trebuia sa ma descurc singura cu toate si imi era greu. DUpa o perioada am avut o bona si era mai usor. Ma duceam uneori din casa numai ca sa ies undeva sa nu mai aud nimic. Eu am mai gasit sprijin in mersul la Biserica. Am fost mereu si i-am impartasit foarte des (adica in fiecare DUminica). SI acolo mai vin familii cu copii si ma mai ajutau sau mai vorbeam cu ei. O sa vezi ca va fi mult mai usor. MAMA ANA multumim pentru intrebare. SUntem bine, am facut vaccnul pentru nu stiu ce varsta(ca l-am tot amanat vreo 2 luni) si ma bucur ca am scapat pentru o vreme. EU am fost prinsa la niste examene si nu am avut timp de ei. SI ei au fost in vacanta la bunici ( cate o saptamna la fiecare). In timpul asta eu am fost la servici si am cautat intens bone. Acum am o bona, sper sa fie buna. LEVI si noi am fost candva in Grecia si ne-a placut mult. Cred ca a fost super. GINGER mie mi-au facut-o cand m-am internat pe la 7 luni, parca. Mi-a fost rau si atunci mi-au facut injectia. AM mai facut ceva un fel de vaccin pentru ceva antitetanos pentru copil. Nu stiu cum se cheama. Parca pe la 6 luni am facut la dr de familie. Spor in tot ce faceti, Otilia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lachione,si eu te inteleg perfect.Iti spun sincer ca daca eram cu gemeniii la prima sarcina,as fi reactionat la fel ca tine.Asa am avantajul experientei primului copil,pe care l-am alintat mult mai tare ,cu care am facut mai multe greseli ,iar acum ne straduim sa nu le mai repetam. Si ai mei mai plang uneori,mai ales seara,dupa ora 20,nu stiu de ce,(eu dau vina pe dinti).Aseara,spre exemplu,imi venea sa-mi iau lumea in cap. Curaj!Vor trece toate,iar dupa ploaie vine intotdeauna soarele. Pussi,ne bucuram ca esti bine.Tin pumnii sa rezisti pana la data propusa.Eu am nascut la 36 sapt si 5 zile,ca mi s-a rupt apa.Altfel mai stateam.Dar nu am facut nici un fel de tratament .Doar statul in pat l-am practicat la greu. Nanaoti, bine ai revenit! Luminita mami de [zana]Daria si gemenutii[copil][copil] Andrei si Stefan http://www.flickr.com/photos/9183494@N03/ [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=3612283"]poze noi [/url] "Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am si eu o problema cu fetele: au racit amandoua. Prima care a dat semne a fost Ana care a sforait pe nas si s-a tot trezit acum 2 nopti. Dimineata avea 37.8 . Am sunat-o pe doctora care mi-a zis sa ii bag un supozitor de paracetaol si pe la pranz a venit sa le vada. Ana avea rosu in gat, iar la Moni a zis ca nu are nimic. Pentru Ana mi-a dat Amoxicilina suspensie si Panadol. Mi-a fost cam teama sa ii dau antibiotic si nu i-am dat , in schimb i-am facut o frectie si nu a mai avut temperatura insa inca fornaie pe nas. Astazi dimineata Moni avea si ea 37.9 si ma musca de mana foarte tare. Nu stiu daca este posibil sa ii dea dintii, dar musca foarte tare. Stiti ceva de amoxicilina? Am inteles ca este un antibiotic slab dar totusi daca nu are temperatura mai are sens sa il dau? Am vazut ca are cam multe efecte adverse. Va rog daca v-ati intalnit cu o astfel de situatie sa ma sfatuit ce as putea sa fac? Multumesc mult. Va pupam pe toate mamicile si viitoarele mamici. Mady [mamica] de [zana] Ana & [zana] Monica (17.04.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mady, eu ma lupt cu 3 zile de febra (peste 38 cu 5) la Ioan. Nu scade decat cu antitermic la 6 ore. Am fost la spital si mi-au zis ca e rosu in gat, ca e cel mai probabil virala dar, daca febra tine peste 3 zile sa incep sa ii dau augmentin (amoxicilina si acid clavulanic). Am inceput sa ii dau de ieri si azi parca e mai bine. Stai linistita in privinta toxicitatii antibioticelor. Mai rau pentru ficat sunt paracetamolul sau nurofenul decat amoxicilina, adica mai bine incepi cu antibioticul decat sa ii dai prea multe zile antitermice ca sa controlezi febra. Oricum eu nu i-am dat mai frecvent de 4 ori pe zi si numai cand temperatura era peste 38 cu 5. In rest, va pup cu drag pe toate, tin pumnii gravidutelor sa ajunga la termen si va citesc constincios sa stiti! Doar ca nu prea apuc sa scriu tot ce as vrea sa va spun! Am reusit sa pun cateva poze de la mare [url="http://www.flickr.com/photos/10210461@N02/"]AICI[/url] [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Va citesc ,sa stiti, insa , chiar de am timp, mi se pare ca ar dura sa astern cateva randuri si tot zic "lasa, voi scrie mai tarziu!" si...tot aman... Noi suntem bine, gemenii fac strengarii, Andrei a inceput caminul(e tare fericit!), iar eu ma pregatesc sa ma duc la facultate din octombrie...nu mult...un an doar..Gemeneiilor le-au crescut maselute , Tea are 4 si Rares 3(in schimb lui inca nu i-a iesit ultimul incisiv lateral de jos...), sunt tot mai amuzanti. Raspund la o multime de comenzi(adu-mi soseta, pantoful, telecomanda, papusa, prosopul) sau cand le zic "hai la baie" sa-i fi vazut ce se inghesuie amandoi in fata usii de la baie care sa intre primul , inca Tea isi trage si prosopul dupa ea; sau "hai sa mancam" si se duc la bucatarie zicand "papa".....Sunt tare dulci cand dau pupicuri, Tea zici ca-i o pisicuta, asa se gudura, iar Rares vine spre mine cu gurita deschisa, asa da el pupicul... Vorbesc "mama, tata, papa, pa,Eea, Ade , inci(cu i de la insa, inseamna caine), bau, baba(inseamna bravo), au" si in rest pe limba lor. In general sunt cuminti, se joaca amamdoi, rad amandoi cu pofta, le place cand Andrei se joaca cu ei, sunt sociabili si rad la oricine . Mancam bucatele (de ex. cartoful sau morcovul taiat cubulete), muscam din banana, bem cu canita cu supapa apa, insa tot la biberon laptele(lapte Dorna 3,5%grasime) si beau singuri. Cam atat.... Mamaana la multi ani si sa fii sanatoasa si fericita!(scuze pt urarile tarzii, insa am vrut sa-ti urez, chiar asa, tarziu[il]) Corina imi pare tare rau sa aud ca ati fost bolnaviori! Cum sunteti acum? Sinteti mai bine? Sanatate multa la toti si pupici de la noi! Anna si Mady sanatate multa! Cand copiii mei au fost raciti cu mucisori am folosit BATISTA BEBELUSULUI si a fost tare minunata! Ultima oara cand am folosit-o imi aduc aminte ca le fornaiau mucisorii!!!! Si am scapat doar cu solutii marine , batista bebelusului si panadol de 2 ori pe zi! Sanatate! Laura gata copiii, i-ai dus la gradinita??? Si???? Cum a fost? ??? pussipup fetele![pup] Oti[pup] Lachione incearca sa le pui pe burtica si sa le mangai usor ..... La mine functionat chestia cu pusul pe burtica si se linisteau. Fata cumnatei mele s-a nascut cu o umflatura vinetie in spatele urechii, insa s-a retras destul de repede, asa i s-a spus si ei, ca se retrage si ca-i ok. Acum are 9 ani si nu-i nici o urma. Linisteste-te, intreaba insa si un medic. Si, incearca sa pui fetele pe burtica si sa nu le mai iei in bratica, poate merge...[pup] Bine ati venit noilor mamici si copilasi! Nu mai stiu exact cine a intrebat, si eu am luat no-spa, ginipral (o jumatate la 6 ore), utrogestan(6pe zi intravaginal), la inceput am facut si gravibinon, iar la 22 saptamani si cerglaj. Va pup pe toate ! Lavinia [url="http://picasaweb.google.com/lavigemeni/August"]pozele mele[/url] Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95471"]franturi din viata[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...