Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tigara...


Recommended Posts

[ups]cine fumeaza [hot]si a fumat pe parcursul unei sarcini si cu ce dauneaza aceasta noului nascut???.... Vreau si eu sa imi spune-ti parerea voastra si mai ales as vrea sa stiu cine a fumat [jamaica]pe parcursul sarcinii cu ce probleme s-a ales sau nu... Va rog sa nu ma evitati pentru ca eu una nu fumez mult dar vad ca mi-am pierdut vointa [:(]si stresul[:(!][bang] sau nu stiu ce draqu m-a determinat sa ajung sa fumez iar.M-am lasat in primele 4 luni de sarcina dupa care o prostie.[:I]..NU! nici nu vreau sa imi gasesc vreo scuza pentru ca sincer nimeni nu imi va da dreptate m-am apucat iar ....ajung poate chiar la 6 tigari pe zi si vreau sa stiu ce parere aveti voi de asta ca mama vrea sa ma stranga de gat sau [duel]si mereu ma intreaba daca n-am altceva de facut...dar sunt si zile in care nu pun tigara in gura deloc... Nu stiu ce sa mai zic ajutati-ma cu un sfat... Am prietene care au fumat si n-au avut nici o treaba,au cate 2 su chiar 3 copii si sanatosi tun fara nici cea mai mica problema si nu mint cand va spun asta...dar...pe mine una ori cat imi spun nu tot nu pot ... Hugs Marina6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fumatul, în special din cea de-a patra lunã de sarcinã poate ridica factorul de risc în aparitia nenumãratelor complicatii. Tutunul este unul dintre principalele cauze în problemele survenite în timpul sarcinii. Unele dintre acestea sunt sângerãrile la nivelul vaginului, avorturile, dezvoltarea anormalã a placentei si dezlipirea prematurã a acesteia, membre rupte, nastere prematurã. Copiii nãscuti din mame fumãtoare suferã mai des de apnee (discontinuitate în respiratie) si suferã de douã ori mai des de sindromul mortii subite infantile. Acesti copii pot avea afectiuni fizice si psihice de duratã sau pot fi hiperactivi. Ei sunt mult mai supusi afectiunilor respiratorii, nu cresc în înãltime ca ceilalti copii si pot avea probleme la scoalã. Când mama fumeazã copilul este închis într-un uter plin de fum. Bãtãile inimii se accelereazã din cauza lipsei de oxigen, neavând posibilitatea sã se dezvolte normal. Studiile demonstreazã cã femeile care renuntã la fumat înainte sau în primele stadii ale sarcinii pot reduce riscul afectãrii fãtului. Consumul acestu "drog" cu actiune lenta reduce fertilitatea si pune in pericol sarcina. Si gandeste-te cate farduri noi si haine ti-ai putea cumpara cu suma cheltuita pe tigari in ultimile 6 luni... Tigara poate parea un simplu tub de hartie ce contine tutun rafinat, dar in momentul in care o aprinzi se elibereaza 4000 de chimicale prin fumul de tigara. Daca femeile nu ar fuma pe perioada sarcinii, mortalitatea infantila ar fi mult mai scazuta. Nicotina - si alte substante prezente in tigari - reduce debitul de singe placental, deci implicit cantitatea de oxigen si nutrienti ce ajunge la copilul nenascut. Rezultatele negative ale fumatului pe perioada pot fi: - Fumatul pasiv (expunerea intr-un mediu unde se fumeaza) pe perioada sarcinii dubleaza riscul ca nou-nascutul sa aiba greutate mica la nastere; - Riscul avorturilor spontane si nasterea unui copil mort este de doua ori mai mare in cazul mamelor fumatoare. Fumatul este raspunzator pentru 14% din nasterile premature. - Exista riscul aparitiei unor complicatii pe perioada sarcinii, ce pot pune in pericol viata mamei si a copilului: hipertensiune, toxemie, placenta previa, dezlipirea de placenta - in cazul femeilor fumatoare. - Copiii mamelor fumatoare sint de doua ori mai mult supusi riscului de a avea probleme de comportament, incluzind ADHD (attention deficit/hyperactivity disorder). - Fumatul pe perioada sarcinii poate afecta caile respiratorii ale copilului (care pot fi cu mult mai strimte decit in mod normal) - aceasta poate duce la astm sau probleme de respiratie. - Fumatul pe perioada sarcinii dubleaza riscul aparitie sindromului mortii infantile subite (SIDS). Tu alegi! --- Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne,.....Marina.....[biz] crede-ma pe cuvant ca aman de 2-3 saptamani momentul asta...ma gandeam sa deschid eu un subiect in care sa cer pareri despre fumat eu sunt fumatoare de 10 ani INRAITA...nici acum nu m-am lasat si sunt in luna a 4-a de sarcina... constat ca nu am vointa nici macar in cel mai important moment al vietii mele, pt. cea mai importanta fiinta- COPILUL MEU cred ca nu are rost sa ma vaicaresc acum si sa va spun cat de vinovata ma simt !!!!!!!!!![bang][bang][bang][bang][bang] nu am reusit , din pacate, decat sa le raresc si sa le schimb(acum m-am "dat" pe ultra-slabe) mai este cineva in situatia asta? Kokolina[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor.. am recitit explicatiile scrise de catre ENDER, sunt interesante.... insa chestia asta cum ca, atunci cand fumezi, UTERUL SE UMPLE CU FUM mi se pare (sorry)total falsa!!!! in uter nu intra ce consumi(fie ca este fum, mancare sau apa)..din cate stiu eu...[jamaica] nu zic ca nu afecteaza, NORMAL ca afecteaza starea copilului...dar din cate stiu eu, singurul care se umple cu fum e plamanul... Kokolina [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da..fetelor...ma gandeam ca poate citeste subiectul asta o mamica de bb care a fumat cand a fost cu bb in burtica......[hot] sa ne zica si noua cam ce crede ea, daca a pus pe seama fumatului o problema de-a copilului... adica vreau sa spun ca de scris, s-au scris multe:ba ca nu conteaza decat nr. tigarilor(ca daca sunt 5-6 nu afecteaza), ba ca daca le fumezi 5 slabe rau e ca si cum ai fuma 2 tigari "adevarate"...etc doctorul meu(care e fumator !!![jamaica])mi-a zis ca e bine sa le reduc la 5-6 pe zi(chiar si ultra lights), dar ca ceea ce se zice de malformatii era valabil pe vremuri, cand erau tigari mult mai "scarboase":fara filtre si netratate... Kokolina[gravi] [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, surorile mele de suferinta acuta Voua va este "pofta" sa fumati o tigara? ca mie da. Nu mai stiu de cati ani fumez, ceea ce nu este bine, pentru ca inseamna ca de destui. La 1 aprilie m-am lasat de fumat. M-a tinut 10 zile fix. Daca ma mai tinea un pic, eram ne fumatoare la momentul x. Dar nu m-a tinut, iar acum constat ca nu am acea vointa pe care credeam ca o am[bang]. Ideea este ca nu fumez mult, nici nu stiu daca ajung la o tigara: ii aprind tigara sotului, mai fur un fum.... Dar se intampla sa mai fumez si o tigara intreaga. Acum, daca nu mai fumez, evident nu mai beau cafea. Si nu este suficient faptul ca sarcina constipa, acum nu mai am nici un fel de stimulent[q]. Incerc sa nu ma mai gandesc tigari. Dar ma apuca o poftaaa... Ah, si mai este o chestie: starea de nervozitate este accentuata. Asa ca incerc sa nu profit de moment ci daca tot mai fu cate un fum sa o fac in alta situatie. Ce pot sa va spun este urmatorul lucru: nasha nepotelului meu cel mic, era insarcinata odata cu sora mea. A fumat toata sarcina (nu stiu exact cat, dar nu 3 sau 5 tigari pe zi). A nascut prematur un prunc de 1,800. Nepotelul meu si cu baietelul ei au aceiasi varsta. Nu pareau de aceiasi varsta. Mai mult: mama facea pauze de o tigara in timpul alaptarii. Nu stiu ce parere aveti voi, dar eu nu sunt de acord cu aceasta femeie. Copilul trebuie sa se obisnuiasca cu faptul ca ea fumeaza, in nici un caz ea cu faptul ca are un copil. Mama mea a fumat, dar de fiecare data cand a fost insarcinata, din momentul in care a aflat, nu a mai pus tigara in gura. Mai ales pe peioada alaptarii. Acuma ... ce sa va mai spun. Eu incerc sa nu mai existe nici macar picul ala. La carte scrie:"foarte important este ca mama sa fie linistita". Daca asta inseamna ... Pupici la burtici si bb-i Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Marina6
[ups] Va rog sa nu ma evitati Am prietene care au fumat si n-au avut nici o treaba,au cate 2 su chiar 3 copii si sanatosi tun fara nici cea mai mica problema si nu mint cand va spun asta...dar...pe mine una ori cat imi spun nu tot nu pot ... Hugs Marina6
No vad ca te incurajezi singur a. [disco] O tigara?[hot] Creca esti inconstienta tu.[jamaica][jamaica][jamaica][jamaica][jamaica][jamaica] Adela Julia http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gasiti scuze peste scuze ca sa va pacaliti, ca sa va mintzitzi, ca sa ascundeti adevarul: TIGARA E TOXICA si pentru mama si pentru copil, iar cine incearca sa nege aceasta este jalnic. Stau sa am gandesc ca peste cativa ani o sa se afirme ca tigara e inofensiva, ca cafeaua e medicament, alcoolul aliment nutritiv, iar drogurile energizante. E treaba voastra sa hotarati cine e mai important: copilul sau viciul... viciu care va face rau amandurora. --- Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...