Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tigara...


Recommended Posts

heiiii...... fata a cerut sfatul acelor femei care au fumat pe perioada sarcinii... daca voi nu sunteti fumatoare BRAVO !!! dar nu cred ca voi o puteti ajuta...sincer... este clar ca tigarile, alcoolul si "ca cafeaua" sunt toxice ca si multe alte alimente aparent inofensive....[bang] Kokolina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mda... recunosc ca ma aflu cam in aceeasi situatie... Adica maxim 5 tigari ultra lights pe zi. de la un pachet pe zi. deci le-am rarit considerabil. Insa mai mult nu pot. Nu va imaginati ca nu ma mustra constiinta. Insa as lua-o razna daca nu as avea acele tigari. Cafea nu beau, cate un pahar de pepsi din cand in cand. stiu ca nu e ok, dar asta e. si nu vad de ce voi, cele nefumatoare, va enervati asa tare. pana la urma e vorba de noi si copiii nostri, nu de voi si copiii vostri. si eu vroiam sa deschid un astfel de subiect, insa vad ca mi-a luat-o altcineva inainte. nu am postat ca sa cer sau sa dau vreun sfat, cu pus si simplu am vrut sa stie fetele fumatoare ca nu sunt singure in aceasta situatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hi hi cine se enerveaza? Voi asteptati un raspuns de genul: ia draga si fumeaza ca-i ok! [jamaica] Na! Ca l-am zis! e ok acum?[:D] Sanatate! Adela da de unde reiese ca nu-s fumatoare?[hop] ca n-am fumat in timpul sarcinii? he he he Julia http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, prietena mea a fumat in timpul ambelor sarcini si amandoi copii au probleme respiratorii, racesc foarte usor (aproape tot timpul sunt raciti) si sunt extrem de sensibili. Asa ca... mai ganditi-va. Iar eu am pipat una-doua tigari in primele 3 luni si fetita mea s-a nascut cu o malformatie grava, care din fericire a fost operabila. Dar a avut noroc. Nu stiu daca fumatul a fost de vina, dar m-as fi invinuit tot restul vietii daca s-ar fi intamplat ceva tragic. Eu m-am jurat ca nu mai pun gura pe tigara daca Maria va trai, si imi tin juramantul. Nici macar nu mai poftesc. Mult curaj&vointa maxima! Cu drag, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi plac mesajele de genul asta, nu cred in terapia de grup; in plus, subiectul este delicat, greu poti sa-ti spui parerea fara sa dai impresia ca judeci. Am fumat 11 ani inainte de a ramane insarcinata, si desi in ultima vreme rarisem tigarile (in medie cam 10/zi, dar se intampla sa fie si mai putine) si trecusem la cele foarte slabe, nu pot sa spun ca eram mai putin dependenta de ele. Vorbesc de dependenta psihica, cea mai pacatoasa. In momentul cand am aflat ca sunt insarcinata, m-am gandit: "am sa le raresc si mai tare, dar n-am sa ma pot lasa de tot". N-a trecut o saptamana si au inceput greturile... nu m-au tinut mult, ca le-am descoperit remediul, dar mi-au fost de ajuns ca sa incerc sa ma las de fumat. Timp de vreo doua luni n-am mai simtit nevoia sa fumez, pe urma am inceput sa poftesc. Si vorbesc de pofta in toata regula, imi ploua in gura cateodata, aproape ca-mi vine sa-mi musc limba numa' sa nu cedez. Stiu ca daca as fuma o tigara n-ar fi sfarsitul lumii, am citit destul de mult despre asta pe net, bebe este afectat dar nu la nivel de malformatii (nicotina si nici gudronul nu sunt substante teratogene), dar ma tem ca dupa prima tigara ar urma o alta, si apoi a treia, si deja riscurile sunt prea mari, cine se prosteste cu argumente "si X a fumat si copilul e ok" se cam imbata cu apa rece. In sfarsit, ca o fumatoare ce sunt (nu te poti declara nefumator dupa doar cateva luni de abstinenta), inteleg foarte bine neputinta de a te sustrage de la nemernicul de viciu, e vorba de o obisnuita devenita a doua natura, trebuie sa ai o motivatie puternica sa schimbi ceva... ce nu pricep este un anumit mod de a privi lucrurile "a, fumez un pachet pe zi, nu ma gandesc la copil, ca nu vreau sa-mi fac griji si sa-l stresez, stiu ca va fi ok". Repet, se cheama a te imbata cu apa rece. Singurul meu sfat este sa rariti cat puteti tigarile, incercati sa mancati seminte, sticksuri, fructe, sa mestecati guma, orice, numai sa va distraga atentia de la ele. Si incercati sa stati mai mult in preajma prietenilor nefumatori, si sa-i trimiteti pe cei fumatori "olecuta mai incolo". Si, cand va vine pofta de-o tigara... amanati momentul aprinderii: "nu acum, o fumez peste 5 minute". Hai, ca dintr-un sfat s-au facut 3. Sanatate si bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa dau sfaturi ca nu e genul meu, dar ce pot sa spun e ca in primele 4-5 luni de sarcina am fumat pentru ca inca nu realizam faptul ca in interiorul meu creste o fiinta pentru care sunt responsabila, credeam ca totul e ca inainte: toata lumea zice sa nu fumez, dar eu imi vad de ale mele si fac cum ma taie capul. Prin 4-5 luni am rarit tigarile,dar nu pentru ca m-am gandit la bb ci pentru ca aveam greturi, dar dupa asta am citit un articol intr-o carte care zicea ca in momentul in care fumez bb nu mai primeste oxigen si pentru o secunda nu mai respira si se invineteste. Nu stiu daca am reprodus exact sau daca este adevarat, dar cert este ca nu am mi putut fuma: de fiecare data cand imi aprindeam o tigara ma simteam asa de vinovata, ca m-am lasat. Am mai avut zile cand am mai fumat cate o tigara, dar zilele acelea le pot numara pe degetele de la mana. Acum am o bebelita de 7 luni sanatoasa,frumoasa si grasuta, si m-am apucat din nou de fumat[:(!] Pupici si [bb] sanatosi, Annie si Bebelita[cri]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si sunt o fumatoare. In prima luna de sarcina am fumat cam 5 tigari in total pina am reusit sa ma las de tot. Stiam ca nu e bine pentru bebe si iata ce am facut: am umblat prin toate librariile si am luat la citit toate cartile despre nastere care tratau si subiectul cu fumatul femeii gravide. Dupa cum s-a mai spus mai sus (si nu am de gind sa repet toate efectele negative) fumatul are repercursiuni grave asupra fatului. Chiar daca la ecograf iti spune ca fatul e dezvoltat normal asta nu inseamna ca este si sanatos. Ce m-a inspaimintat cel mai mult pe mine a fost faptul ca poate sa aiba intirziere mentala din cauza fumatului meu, asta a fost factorul determinant pentru mine sa ma las de fumat. Asta nu se poate detecta la ecograf si nici chiar in prima perioada de viata, efectele se pot vedea odata cu inceperea scolii cind vei vedea ca puiutul tau e mult in urma fata de colegii lui/ei si te intrebi de ce.Toti parintii isi doresc copii destepti si faptul ca prin fumat poti sa ii afectezi intelectul asta e ceva groaznic. Gindeste-te si tu la asta si poate ca asa vei reusi sa te lasi de fumat, chiar daca nu complet redu cit poti din tigari.Daca nu te lasi complet pina se naste sa nu fumezi niciodata linga copilul tau dupa ce se naste, si asta e foarte periculos. Eu nu am fumat cit am alaptat(6 luni si ceva) dar apoi am revenit in forta insa niciodata nu am fumat in preajma fetitei, intotdeauna ies afara sau chiar daca mergem la o cofetarie sau cafenea, restaurant etc. intotdeauna stau cu ea la sectia de nefumatori oricit mi-ar sta in git cafeaua fara tigara.... Un "tip" ce m-a ajutat pe mine: cind am crezut ca si innebunesc fara tigara mi-am cumparat un pachet intreg (pe mine ma costa aproape 6 euro pachetul!!!) am luat o tigara , am tras citeva fumuri si apoi am aruncat intreg pachetul la gunoi pe strada!!! zicindu-mi ca asta a fost ultima tigara (si a si fost pina am terminat cu alaptatul) Am vazut ca unele fete nu cred in "imaginea" uterului umplut de fum , din ceea ce am citit eu se pare ca e adevarat, gudroanele trec bariera placentara!!! iti tin pumnii pentru tine si puiutul tau cristina73
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost o fumatoare inraita.Dar cand am aflat ca sunt insarcinata, am renuntat la fumat!Am gandit asa: daca, Doamne fereste, pateste ceva copilul, nu neaparat la nastere, ci mult mai tarziu din cauza ca eu am fost DE CARPA!!!! si n-am fost in stare sa las tigara 9 luni???? O sa mi-o pot ierta vreodata??? NU! Asa ca am lasat tigarile! Si nu m-am apucat nici dupa ce-am nascut si uite ca sunt deja 2 ani de cand nu mai fumez! [cool] Pe de alta parte, sunt si o multime de bani salvati pe care , in loc sa-i dau pe tigari, ii dau pe lucruri dragute pentru mine sau pentru copil [hop] Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamicilor, cu cit timp inainte de a ramane gravida este indicat sa renunti la fumat? stie cineva cit ii trebuie organismului sa se dezintoxifice? mie doctora mi-a zis ca si 3 luni e putin. are efecte negative, adica, daca ai fumat pina la 3 luni inainte de a ramane insarcinata e ca si cum ai fuma in continuare, graviduta fiind [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maudi draga tu deja vorbeshti de lucruri sfinte!! Aici fetele se plang ca nu au avut taria sa se lase de fumat cand au aflat ca in ele creste o noua fiinta....iar tu intrebi de fumatul preventiv??? Parca am citit undeva ca 6 luni.....probabil ca vei gasi multe opinii si pe tema asta!! Oricum sunt impotriva fumatului pe perioada sarcinii/alaptatului. Nu exista NU POT ! Daca nu suntem in stare sa facem un rahat de sacrificiu (acela de a renuntza la o "placere" nici macar benefica sanatatii noastre) pentru copilul nostru...inseamna ca nu suntem inca pregatiti sa fim cu adevarat parinti. Si sa nu-mi sariti in cap deoarece am dreptul sa afirm asta......am fumat 12 ani, aproape un paket pe zi pana in momentul cand am aflat ca sunt insarcinata. In momentul ala mi-am spus ca nu am dreptul sa-mi bat joc de viata si sanatatea copilului meu! Ce fac cu organizmul meu e treaba mea....dar 9 luni de zile organismul meu e shi al copilului meu si nu am dreptul sa-l supun la nici un risc! Bafta si spor la dezintoxicare!! Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...