Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tigara...


Recommended Posts

Fumatoare din toate tarile, uniti-va !![jamaica][jamaica][jamaica] Nimeni nu va va condamna mai mult decit va veti condamna singure in cazul in care veti avea un copil bolnav... Poate ca nu va fi bolnav din cauza nicotinii inhalate, insa subconstientul va va aduce mereu aminte ca pe timpul sarcinii ati fumat... Si pe timpul alaptarii ? [alcool] [alcool] Coooool [:D][:D][:D] Multa vointa !!! Si sanatate la bebei !!! [foto] http://community.webshots.com/user/luminitafeodorov Lumy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu una chiar ca nu va inteleg. Ce vina are sufletul ala nevinovat. Nu va ganditi ca nu se poate apara? Si inca ceva. Vad ca tot cereti sa-si spuna parerea mamele care au fumat in perioada sarcinii si daca au avut copii cu probleme. Ce importanta are? Va consoleaza cu ceva daca vine una si spune ca ea a fumat si ca nu a avut probleme cu copiii? Ok... ele nu au avut probleme. Si ce-i cu asta? Daca sunteti voi primele? La asta nu v-ati gandit? Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mi-a rusine de mor , dar ... intr-adevar, eu sunt (asa cum zice Mirela) o mamica care a fumat pe timpul sarcinii si al carei copil este perfect sanatos. Dar, daca nu era asa? Nu caut sa dau vina pe nimeni, toti in jurul meu fumau (sotul meu, mama, sora, toata familia). Nici eu n-am avut destula vointa. Am incercat si eram vesnic un car de nervi. Mi-e rusine de mine! Ma amageam ca fumez mai putin, ca nu trag in piept (plimbam fumul prin gura), bla-bla. Ma simteam vinovata si totusi... nu ma puteam abtine. E rusinos dar, please, nu aruncati cu oua! Cristina&Sanziana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anne Marie sa iti traiasca puiutul si sa stii ca eu una te invidiez total. Cristina73 te felicit ca ai reusit ...si eu asta fac acum: caut!!!sa stiu cat mai multe ca sa am cu ce sa ma invinuiesc in momentul in care aprind aceea tigara pe care o divinizam noi(fumatorii)si sa ma las ca nu am timp de mers prin librarii si ai dreptate eu una vreau sa fie macar de doua ori mai destept ca mine [bis][bis].Eu una nu sunt si nu voi fi niciodata de acord cu fumatul in casa si mai ales cand vine vorba de dormitor Nu!! niciodata feriti-va ca nici un sprei ...parfum sau stiu eu ce nu scoate javra aia de miros.. Mersic de urare si iti doresc un puiut sanatos in continuare cristina73. Camelia ai fost prea tare cu mesajul tau ...m-ai impresionat. Adeladraga sa stii ca eu nu vreau sa imi gasesc scuze si i dreptate sa fii rautacioasa dar nu exagera.Eu una am vrut sa vad de sunt singura nebuna din univers care intra pe acest site destinat copiilor sanatosi ...Si vroiam sa aflu cat mai multe de la voi... cat despre Kokolina ...nu te mai enerva cu Adela are tot dreptul sa ne sacaie, hai sa fie o ambianta draguta nu sa ne certam, caci tratam un subiect si poate ca reusim sa ne convingem intre noi sa nu mai fim fumatori...niciodata nu stii!!! Roisin,Enderau dreptate desi nici eu una nu cred faza cu malfolmatiile si nu vreau sa zic nici decum ca tigarile sunt inofensive pentru ca toti fumatorii sunt constienti ca nu.... ina nz si Lumy sunteti tare hotarate si e foarte bine asa. Mirelam nu caut scuza si am mai zis-o traiesc intr-un mediu tare "afumat" (si la propriu si la figurat)....la mine la munca toti sunt fumatori si nu doresc nimanui sa stie cum e situatia asta. Cristina stai calma pentru ca stiu cuym este si poate mai sunt si altii care totusi inca nu vor sa ne spuna nimic celor ce suntem "blestemati de acest viciu" ... Sper sa nu va fi uitat pe nici unele si ca in continuare sa vorbiti pe subiect pentru ca eu zic ca se merita ..... Va pupic pe toate si mersic mult a-ti mai redus doua tigari....[bis][bis][bis]. Hugs doar eu [gravi] Marina6
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut!Eu la prima sarcina nu am fumat cu 3 luni inainte de conceptie.Bb nu a avut nimic chiar daca inainte fumam 7 tigari/zi.Eu m-am lasat pt ca imi era rau de la ele.Totusi in carti scriu ca se poate fuma in timpul sarcinii dar nu mai mult de 5 tigari/zi.A te lasa brusc de fumat face rau lui bb.Deci...ori te lasi inainte ori cand simti nevoia fumezi o tigara.Acum vreau sa raman insarcinata dinnou si m-am lasat de fumat de 7 luni.Stiti ce este cel mai ingrozitor!!!!Sa fumezi o tigara si apoi duhnind a tigara sa vii sa-l pupi pe bb.V-ati gandit la asta?Eu din aceasta cauza m-am lasat de fumat.Dupa fiecare tigara ma spalam pe dinti!M-am ingrasat 10 kg si acum o sa le dau jos(mai am 5 kg in plus)dar numai fumez. va urez succes! Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa isc polemici dar spune-mi si mie Gabid in ce carte scrie ca ai voie sa fumezi 5 tigari pe zi? Ca eu nu cred asa ceva. Eu peste tot pe unde am citit scrie clar ca fumatul si alcoolul este INTERZIS cu desavarsire in perioada sarcinii. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina draga, incearca sa gasesti un substitut, orice de mancare care-ti face placere si nu-ti dauneaza tie sau bb-ului. Ai spus ca nu fumezi in casa, nu? Atunci cand iesi la plimbare in loc sa fumezi, rontaie ceva. Eu mananc ce gasesc: caramele, alune, nuci, pufuleti, mere, ce sa mai, ce apuc si de ce am bani in momentul respectiv. La noi in casa se fuma. Acum sotul meu nu mai fumeaza decat cand nu sunt acasa si are de lucru la calculator (in dormitor in nici un caz) si lasa geamaul deschis toata ziua sa se aeriseasca. Daca sunt acasa, fumeaza la geam. Tentaita este mare, mai ales seara la un film. Dar mancam floricele sau seminte si ne trece la amandoi. Trebuie sa existe ceva care-ti place mult. Eu deja incep sa expectorez tot tutunul bagat de-a lungul anilor. Iti doresc succes si tine-ne la curent Eu ieri am "tras" 2 fumuri. Pupici la burtici si mamici Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut gravidutelor [hot][jamaica]! Inainte de sarcina aveam 6 ani de experienta de fumator in spate. Cand mi-am facut testul de sarcina (2 saptamani) mi-am luat un pachet de tigari din astea ff slabe si mici cat chibritul (Vogue) si le-am lasat la o colega de servici ce era intr-un alt birou. De fiecare data cand imi venea sa fumez, amanam cat puteam, desi am continuat sa beau cafea fara cofeina. Am redus din start pana la 4-5 tigari si in 2 saptamani m-am lasat complet. S-a mai intamplat sa mai trag cate un fum ocazional de la sotul meu, dar...problema cea mai grava era ca stateam intr-un birou unde era "interzis sa nu fumezi" - vorbele sefului meu, aerul conditionat stricat si el care fuma cateva trabucuri pe zi. Oricum, am rezistat, gandindu-ma in permanenta la puiutu meu, pe perioada alaptarii (1 an 7 luni si 10 zile) nu am fumat, desi imi mai venea cateodatata sa-mi aprind tigara din cauza stress-ului de la servici. Am intarcat pe 30 aprilie si de vreo 2 saptamani am revenit in forta in clubul [jamaica], dar nu fumez mai mult de 4/5 tigari pe zi. Niciodata acasa, nici macar la balcon nici in pezenta lui daca sunt in oras undeva. Fumez numai si numai la servici. Va doresc din suflet sa gasiti acel argument care sa va faca sa lasati fumatul macar pe perioda care v-a mai ramas sin sarcina si cea a alaptarii. Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danuz - 1 an si 8 luni pe 20 mai Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc ca daca tot nu mai fumez atata amar de timp, de ce m-as apuca dupa aia? Nu este aiurea? Daca mai vreau inca un copil sa trec din nou prin toate astea? Sper sa si pot, tinand cont de faptul ca sotul este fumator. Pupici la burtici si mamici Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate si eu am fumat in timpul sarcinii. Nu am fumat primele 4 luni (nu ca as avea vointa, dar imi era rau) si apoi [bang] m-am apucat iar. Am fumat cam 5/zi in timpul sarcinii si al alaptarii. Dupa aia am revenit la "normalul" meu - 10-15/zi. Momentan bb e ok, nu stiu ce va fi mai incolo. Nu se fumeaza in casa (doar pe balcon) desi toti suntem fumatori, nu s-a fumat in casa cat am fost gravida, asa ca cel putin am redus "fumatul pasiv". Nu cred ca exista scuze, dar nu dati cu pietre - e f. greu pentru fumatoare sa se lase brusc cand au aflat ca sunt [gravi]. As zice mai ales pentru cele care au ramas "din greseala" si nu se gandisera inainte ca si-ar dori un bb. Asta cel putin a fost situatia mea - nu mi-am dorit niciodata bb, am ramas din greseala si acum "greseala" dulce doarme in patutul ei. Da-ti o cautare ca s-a mai discutat subiectul. Sanatate multa, fumatoare sau nu. Spor la redus nr. de tigari. bb Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...