Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tigara...


Recommended Posts

Fetelor, eu vä spun cu mina pe inimä...am fost fumätoare inräitä si incä mai sint, cu toate cä am incercat de vreo 2 ori sä mä las!!! Am doi copii, care au acum 12 si 14 ani...adevärul este cä in primele 3 luni de sarcinä, nu am putut fuma, cä-mi värsam matele!!![vom] La prima sarcinä, dupä ce a trecut perioada rea, am inceput sä fumez, dar numai 5-6 tigäri pe zi si am bäut si cafele!!! Chestia curioasä este cä aveam "poftä" sä fumez, dar numai Kent!!!...cind trecea cineva pe stradä si fuma Kent, imi ploua in gurä!!! Asa cä m-am dotat cu Kent si mi-am fäcut pofta!!! La a 2-a sarcinä eram aici si tot asa am fumat, dar de data asta nu mai era Kent, ci R6. Copiii, s-au näscut sänätosi si voinici si pinä acum nu dau semne de vreo boalä care s-ar putea trage de la fumat!!! Stiam f bine cä este toxic...si pt mine, si pt copil, dar nu am avut puterea sä mä las!!!!... si mi-e rusine pt asta!!! In prezent, ascult mereu predicile lor, cum cä ei sint fumätori pasivi si ar trebui sä mä las, iar eu "säraca"[mariaj], fumez pe la bucätärie, pe balcon, pe la geam...pe unde pot si eu!!! Bäiatul, la 14 ani este un antitabac fan, si imi explicä cit de mult imi scurtez viata cu fiecare tigarä cu care imi afum pläminii, nu uterul, ascult, ii dau dreptate si mai bat un cui la cosciug... Fata, m-a intrebat alaltäieri, ce as face, dacä s-ar apuca de fumat, iar eu i-am zis cä ce sä fac?..de omorit nu o omor, dar as fi tare tristä dacä ar face si ea aceeasi gresealä ca si mine!!! Cam asta e totul.... Nu vreau sä dau nici un sfat, asta a fost realitatea la mine si...fiecare riscä pe pielea ei!!!...cä e un risc. Vä pup pe toate,[pup] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fumatul este un important factor de RISC. Atat. Dar e suficient. Pentru mine a fost. Am fumat aproape un an inainte de primul bebe. Cum am aflat ca sunt insarcinata m-am lasat. Pur si simplu. Nu am mai vrut si nu am suportat gandul ca VOIT i-as face rau lui bebe din mine. Acum sunt din nou insarcinata si m-am lasat din nou. Fara probleme - ca de la sine. Faptul ca voi fuma sau nu din nou e problema mea, faptul ca as fuma cu bebe inauntrul meu - nu e pentru mine. Si asa, pana a se naste primul copil mi-am facut griji daca nu cumva fumatul de dinainte va afecta sanatatea lui si stiam ca nu mi-o pot ierta. Ne-am rugat sa fie totul bine si a fost. Ca orice om , am trecut pe langa tentatie. Eram vara, in concediu, in masina unei cunostinte care si-a aprins o Davidoff tragand din ea cu mare voluptate - mi-a lasat gura apa!! Am fost invitata sa trag un fum, de pofta, dar NU AM PUTUT sa fac CONSTIENT ceva daunator lui bebe. Va urez tuturor numai bine, evitati fumatul, este un factor de risc pentru bebe pe care nici un parinte din lume nu trebuie sa-l permita pentru copilul sau. Marina6, nu te condamn, incerc sa te inteleg,dar cred ca solutia este sa te lasi de fumat. Micsoreaza numarul de tigari de la o zi la alta si recompenseaza-te pentru fiecare tigara lasata nefumata! Inlocuieste fumatul cu tricotatul sau cu o alta activitate placuta care te face sa scapi de stres si nu dauneaza lui bebe. Cumpara-ti fructele/legumele preferate si cand iti vine sa fumezi papa ceva bun si sanatos in loc! Iti urez succes inca o data si lasa-te acum cat mai ai timp. SANATATE! Lala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...