Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Daca vi din est nu uita:Trieste, Venezia, Rimini, Ancona, dupa aceea toata Toscana (nu uita Firenze [ care dupa parerea mea este cel mai frumos oras), cobori la Roma si dupa aceea mergi spre sud sau poti lua bacul si merge in Sardegna care este minunata. Toata afacerea, daca nu sunteti foarte pretentiosi, va va costa, in afara transportului, in jur de 2000 euro. Va doresc o vacanta placuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Noi am fost acum 3 ani la Sabbiadoro si a fost minunat. Este o peninsulä micä, cam la 60 Km de Venetia. Foarte curat, magazinele erau toate gen Boutique, iar turistii erau f civilizati. Mincarea era enorm de ierftinä. Cit despre cazare, noi am stat la o cunostintä, care ne-a dat apartamentul ei ( minunat!!!)...avea o terasä de 20 m, iar pinä la apä, mergeam cam 10 minute... Noi am plätit pentru 2 säptämini, pt bucätärie, 3 camere si baie, cam 2.300 DM ( in total 2.300.000 lire ). Ce mai stiu, este cä pt 2 camere, vroia 1.000.000 lire pe säptäminä, deci cam 1.000 DM Dupä o perioadä, am aflat cä la hoteluri din localitate, era mult mai ieftin, cam in jur de 800.000 lire pe säptäminä. Dacä vrei, pot sä-ti trimit brosura prin fax, sä suni la sectia turisticä localä si iti spun ei, unde este mai ieftin...sper sä stiti italiana. De acolo, poti vizita Venezia, Monfalcone, Trieste ( f frumos ), Aquillea ( al doilea sediu al lui Cezar, dupä Roma ) si Chiar Slovenia, Istria ( care am auzit este f frumoasä ). In privinta masinii, sä nu-ti faci griji, cä nu se intimplä nimic! Noi am prins 15 august acolo, care este o särbätoare fff importantä pt italieni...la miezul noptii, am avut o jumätate de orä spectacol de artificii!!! Am prins si särbätoarea aviatorilor, unde au fäcut "tricolorii" un spectacol deosebit pe plajä. A fost si Miss Italia atunci, mamma mia, ce de gagici misto!!! Eu am väzut toatä partea Rivierei ( si aia e frumoasä ), nordul Italiei, Modena, Toscana, Rimini, dar dacä vreau sä fac din nou concediu, mä duc tot acolo!!! In apropiere este si un parc mare de distractii si o grädinä zoologicä deosebitä...in orice caz, nu te plictisesti in 2 säptämini!! Incä un tip!!! In directia Triestului, prin localitätile din zonä, särbätoresc italienii, recolta...mi-a spus un italian anul trecut...päcat cä atunci nu am stiut!!! Se pun pancarde pe sosele, de diferite culori, unde are loc petrecerea si...frumos este cä oricine este binevenit!!!...deci, poti minca pe säturate, si nu plätesti nimic! Ei se bucurä numai, cä särbätoresti cu ei acest eveniment simbolic. Aaaa...fiecare culoare, reprezintä o anumitä familie..deci, ca sä ajungi la destinatie, urmäresti numai culoarea respectivä, nu te iei dupä altä culoare, cä altfel te incurci! Imi place sä si vizitez, dar relaxul de acolo a fost formidabil. Nu as alege agitatia Romei, de exemplu...dar aici e si chestie de interes, fiecare intelege altceva prin concediu. Eu vä urez un concediu de vis si sä vä bronzati ca ciorile!!![:D] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ne-am intors saptamana trecuta de la Venezia. Noi am stat in Lido Venezia(se ajunge cu vaporasul si nu este departe de Piazza San Marco), la HOTEL RIGEL, unde am platit 60 euro/noapte. Poti face rezervarea la nr. de tel: +39-041-5268810. Poti vizita si site-ul hotelului la adresa: www.hotelrigel.it Pentru deplasarile cu vaporasul iti faci fie abonament de 72 de ore, fie pe 24 de ore(noi am preferat pe cel de cate o zi, care a costat 10,50 euro/pers); dar, este mai avantajos cel de de 72 de ore!!! La Venezia, iti faci MUSEUM PASS si intri in toate muzeele(PALAZZO DUCALE, Muzeul CORRER, cel de Arheologie, Salile Bibliotecii, CA' REZZONICO, Casa lui Carlo Goldoni, Muzeele din insulele Murano, Burano . Te costa ca sa le vezi pe toate, cu acest tip de abonament, doar 15,50 de euro. Si se merita!!! De mancat, mananci oriunde. Nu sunt mai scumpe in Piazza San Marco decat la Lido. Doar apa minerala sau plata cumparati-o de la alimentara(exista in Lido un magazin BILLA), pentru ca in Piazza San Marco, o sticla de jumatate de litru de apa plata este 1,50-2 euro! Daca vrei sa vezi Venezia, axeaza-te, de data asta pe Nord. Daca vrei sa vezi Roma, atunci du-te la Roma, si asa cum a mai spus cineva, TOSCANA(Florenta, Arezzo, Siena<oras universitar superb!!!>, Pisa) Daca tot calatoresti pe cont propriu(nici eu nu sunt adepta calatoriilor cu turma care sa depinda de un ghid sau de toanele a 2-3 mojici din grup), organizeaza-te si va iesi ceva frumos. Concediu placut! Angi si gemenii "Cu cat zbori mai sus, cu atat vezi mai departe" Richard Bach-<Pescarusul Jonathan Livingston>
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Angi, delatii super(merg la sigur), chiar imi vor fi de folos, si fiindca spuneau si fetele ca Roma este infernala vara, o s-o las pe alta data, nici nu vreau sa vin super obosita din concediu. Sa ma plimb cu vaporasul in Venetia este visul meu dintodeauna.Mi se pare ceva fascinant , poate ca nu este cam asa cum imi inchipui dar este un vis al meu pe care sper sa mi-l indeplinesc vara asta.Dar te rog spune-mi ai fost cu copilasii? eu una nu merg cu Bianca, e prea mica si nu intelege nimic , chinul este mai mare pentru noi.Si daca tot v-ati intors recent cati euroi???? Margot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Margot, am fost singuri, fara copii. Dar, pe langa dorul care m-a macinat tot timpul acolo, mi-era ciuda pentru ca vedeam o sumedenie de natii care erau cu copiii. Noi, punem problema ca avem copii mici si ca nu inteleg, dar, in realitate, nu avem banii necesari sa-i luam si pe ei. Ar fi mult mai chinuitor decat este cu ei, aici? Nicidecum!!! Si noi la fel am spus: sunt prea mici si nu inteleg nimic. Dar, daca am fi dispus de mai multi bani, am fi fost , in mod sigur cu ei!!! Am uitat sa-ti spun, o plimbare cu gondola, costa 80 de euro. Noi nu ne-am plimbat pentru ca mie mi sa- parut sinistra gondola aia neagra cu floricele rosii si alte porcarii vopsite cu auriu! Cat despre bani, fiecare cheltuie dupa posibilitati... Oricum, Venezia este un oras foarte scump! Sa ai la tine destui bani! Asta nu ca sa cheltui in prostie, ci doar ca sa nu-ti refuzi ceva ce-ai vrea si sa-ti para rau ca nu au reusit sa-ti indeplinesti dorintele. Cumpara-ti rolfilme(daca nu ai aparat digital)de acasa, nu de acolo, ca sunt scumpe! De la Venezia, faci , cu trenul, jumatate de ora pana la Treviso. Poti sa mergi o zi si acolo. Este un oras dragut, linistit. Cam atat... Daca mai ai ceva sa ma intrebi... sunt aici! Angi si gemenii "Cu cat zbori mai sus, cu atat vezi mai departe" Richard Bach-<Pescarusul Jonathan Livingston>
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...