Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sarcina si serviciul


Recommended Posts

Dragi mamici a doua oara, Trec prin niste momente grele la servici. Acasa ma protejeaza toti, sotul ma rasfata si toata ziu imi mangaie burtica si mi se imple sufletul de bucurie cand ii citesc fericirea din ochi. La servici, directorul meu a innebunit de tot. Mi-a facut un scandal maonstru cand a auzit ca sunt insarcintata. Mi-a zis ca "sunt adventista de fac copii cu nemiluita?". Ma persecuta si ma face sa sufart, ba chiar am plans de vreo trei ori din cauza lui. Acum pe caldurile acestea mi-e foarte greu sa ma trezesc dimineata si mai intarzii la servici. Vin pe la ora noua. Azi dimineata imi zice" Intra mai repede in prenatal ca altfel te dau afara ca intarzii si nu-ti faci treaba!". Eu lucrez intr-un minister si vreau sa va spun ca ministrul cunoaste situatia mea si a acceptat sa vin la servici cand pot si mi-a apreciat munca mea, mai ales ca atunci cand a fost nevoie am stat si noaptea si in weckeend, dar acum pur si simplu nu pot sa mai fac gesturi din acestea. Nu msai suport sa se ia de mine si mai ales fara sa aiba motive fiindca chiar daca intarzii eu imi fac ceea ce am de facut. Oare de ce sunt privita asa fiindca fac al doilea copil ? Oare traim intr-o societate chiar asa de bolnava? L.Popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
salut, lucia !! din pacate, eu cred ca da cred ca traim intr-o societate de tot rahatul, in care daca faci un copil nu inseamna neaparat ca trebuie sa te protejeze cineva sau sa te inteleaga ! seful tau e un idiot, ca si al meu de altfel...insa cel putin eu lucrez intr-o firma privata si sunt platita din buzunarul lor la tine situatia e alta...asa ca tipu' e un cretin ! parerea mea e sa iti iei toate concediile posibile (odihna, medical+cele 126 maternitate) si sa stai acasa unde spui ca e liniste si bine [dual]Kokolina si bb mic din burtika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In SUA (de pilda) seful tau ar fi fost dat in judecata pentru hartuire. In Ro... Poti sa te gandesti la asta (nu stiu cat de realista e solutia propusa si de altfel zic asa pe baza celor scrise de tine). In orice caz eu as incerca, pe de alta parte, sa nu intarzii la serviciu sub nici o forma, ca sa nu dau nici un "carlig" sefilor binevoitori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zis sa doara-n......cot de sefi. unii sunt atit de idioti incit orice ai face tot nu e bine. daca intirzii te vede imediat, dar daca-ti faci treaba bine si mai stai si peste program nu se pune. pentru faptul ca sunt sefi profita si-si descarca nervii pe tine, pe noi. eu cred ca nu merita sa te enervezi pentru toti timpitii. si eu am de gind sa fac al doilea copil, si m-am decis sa ma doara-n.....cot de ce zic ceilalti. ca pina la urma individu (seful tau) nu da nimic de la el si tu iti faci treaba corect. asa ca cel mai important lucru pentru tine si bebe este sa te linistesti si sa-l IGNORI.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai zis ca esti acuzata ca faci copii cu nemiluita am crezut ca esti cel putin la al cincilea [:D] Dar sa iti faca asa ceva la a doua sarcina... Din pacate sunt multi cretini pe lume. Nu pune la suflet si, asa cum zice Kokolina, ia-ti toate concediile posibile. Ai grija de bebe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, poti sa- i spui sefului tau ca, pe langa ce au spus Kokolina si celelalte (ca este cretin, etc.), mai este si prost informat. Eu sunt adventista si sunt la primul copil (asta la 33 de ani). Dar nu asta e important. In ministerul ala in care lucrezi chiar sunt angajati tot felul de...nici nu stiu cum sa- i zic. Si unde le sunt manierele, domnule? La mine la serviciu, de cand au aflat ca sunt insarcinata, seful meu ma intreaba in fiecare zi daca ma simt bine, colegii ma cearta cand lucrez prea mult si au grija de mine, sunt toti cu ochii pe mine sa nu fac ceva ce nu ar trebui, pentru ca eu sunt tentata sa fac miscare intr- una, ca stiu ca e bine, daca nu exagerez. Asa ca du- te acasa, uita de sefi si chestii din astea, ca dupa ce te vei intoarce la serviciu, poate nici nu- l vei mai gasi acolo. Eu cred ca fiecaruia i se intoarce dupa cat si cum da. Te pup si nu dispera, ca o scoti tu la capat! Monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, eu m-as lua in colti cu el. I-as spune ca-mi fac treaba chiar daca vin mai tirziu si i-as mai spune si ca n-are o atitudine profesionala. Si i-as mai spune si tot ce-mi trece prin minte, in definitiv, de ce sa te enervezi numai tu, sa nu se enerveze si el? Ba chiar i-as face si-o criza de plins - de ce sa plingi prin colturi unde nu te vede nimeni?? Esti gravida, nu incapacitata mintal, si ai dreptul la un tratament egal - ca sa nu zic ca ar trebui sa fii menajata - dar pentru asta trebuie oameni in jurul tau, nu cazaturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia draga, din pacate ai ghinionul sa ai un sef barbat care poate n-are familie si copii, ori daca are e un porc! Se gindeste numai la munca si te vede ca pe un fel de handicap in desfasurarea normala a activitatilor. Nu-l baga in seama! Iar la primul comentariu, ii spui ca vrei sa vorbesti cu el intre patru ochi si in mod civilizat. Il rogi sa faca abstractie de ora aia intirziere de dimineata care este motivata insasi prin natura starii in care te afli, si sa te critice doar cind nu ti-ai facut treaba. Nu are rost sa te certi cu el - scopul tau este linistea! kika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lucia, Situatia ta este frecvent intalnita. Sa vezi ce dureros este cand iti vorbeste asa o femeie care ca si tine a fost insarcinata . Trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa-l intrebi daca are sa-ti reproseze ceva din punctul de vedere al indeplinirii sarcinilor profesionale . Dar te inteleg foarte bine pentru ca suferi . Toata sarcina mi-a mancat sufetul directoarea . Am avut norocul sa am o sarcina usoara , fara probleme . Dar psihic m-am consumat foarte mult .Stiam ca nu este bine pentru copil dar nu puteam sa ma stapanesc . Nu pot decat sa te sfatuiesc sa nu-l bagi in seama .si iti doresc sa si reusesti .Si te sfatuiesc ca si celelalte prietene sa-ti iei toate concediile posibile , pentru ca nu-ti ridica nimeni statuie daca stai pana in ultima zi. Curaj , sa fiti sanatosi , sarcina mai usoara si mai ales oameni mai buni . IOANA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucia, eu zic sa incerci sa fii calma si sa nu mai pui la suflet ce zice seful. In momentul cand incepe cu idioteniile sa te gandesti la bebelusul tau care nu are nevoie ca mamica lui sa fie stresata si deprimata din cauza unui om de doi bani. Eu in locul tau m-as uita la el ca la un RAHAT si l-as lasa sa bolboroseasca. Stiu ca este greu, dar un om ca el nu merita lacrimile tale!! Iti tin pumnii!!!! Multa sanatate! Ralu-mamica Ioanei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...