Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mancarime


Recommended Posts

Dragele mele, m-am pricopsit de duminica cu o mancarime de nu mai scap de ea. Mancarime pe tot corpul.... pana si noaptea a inceput sa ma manance. Sunt insarcinata in sapt. a 15-a. Am mai patit ceva de genul asta cand l-am nascut pe Alexandru (acum aproape 2 ani)... iar atunci am scapat cu Claritine si calciu sandoz (acum nu stiu daca Clarinite pot folosi si pe perioada sarcinii). Voi, ati patit asa ceva in timpul sarcinii? Ce ati folosit? Va multumesc si va doresc sanatate multa. Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hi hi... mancarimi am avut din plin la amandoua sarcinile. Ce-am folosit? Unghiile. Si uneori voiam sa folosesc peria de dusumea. Bine ca n-aveam asa ceva in casa, ca as fi folosit-o... Zice sotul ca am râie (la prima, ca la a doua stia deja). Nu merge nimic. In afara doar de crema sau de lapte de corp. Potoleste mancarimile pentru o juma de ora, o ora, doua... dupa care o ia de la capat. Singura solutie e sa nasti. Dar pentru asta trebuie sa ai rabdare. Nu dispera, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspus Mihaela. M-am uns cu lapte de corp si deja imi este mult mai bine... in sensul ca se amelioreaza mancarimea, dar de revenit toit revine... offf... si sunt abia in sapt. 15-a de sarcina... o sa cam am de tras pana la sfarsit :( Dar pe tine tot asa te manca? Pe absolut tot corpul? Maini, picioare, fata, ureche, gat... ? Sarcina usoara, pa pa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

HI HI>>>HA HA...nu ai ce sa-i faci..eu m-am uns si cu mama cremelor..dar degeaba.Pana nu nasti nu-ti trece.Eu m-am chinuit rau de tot.Ma manca fata,mainile,picioarele...cel putin picioarele parca se foiau singure.Burta..toata pielea ma manca. Asa ca....rabda si taci!Pe bune..nu ai ce face! KORINA & BB STEFAN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariana75
Dar pe tine tot asa te manca? Pe absolut tot corpul? Maini, picioare, fata, ureche, gat... ?
Cel mai nasol e cand te mananca intre degetele de la picioare sau in talpa!!! Cea mai sadica senzatie! Multa rabdare si gandeste-te ca totusi sunt femei care au probleme si mai mari in timpul sarcinii, daca asta te consoleaza cu ceva. Te-ap pupic, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa te sperii dar aceasta mancarime pronuntata poate fi o complicatie a sarcinii cauta pe forum am citit mai demult o poveste cu o mamica din canada care a patit asa ceva. a dus sarcina pana la sfarsit dar s-a chinuit ingrozitor suna-ti medicul uimediat si de la claritine ia-ti gandul. e un antihistaminic, adica nu e bun pentru bb suna medicul, nu mai sta!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana, sa stii ca si eu sufar ingrozitor din cauza mancarimii(sapt.35), imi vine sa ma urc pe pereti. Medicul meu mi-a spus ca e din cauza sarcinii(se pare ca estrogenul e de vina) si m-a "incurajat" spunindu-mi ca ma va lasa abia a 2-a zi dupa nastere.Mi-a spus ca nu afecteaza absolut cu nimic sarcina, atata doar ca nu pot sa fac tratament(doar alcool mentolat, pudra mentolata sau mixtura mentolata) Vreau sa spun ca efectul acestora-cel putin pt.mine- e de scurta durata. Korina, Mihaela(Olo) pe voi pe la cate sapt.v-a apucat mancarimea? Era doar mancarime sau si eruptie pe piele(la mine este si eruptie) Ce v-a spus medicul? Pe mine ma ingrozeste gandul ca voi suferi de mancarime pana la nastere(deja sunt parti ale corpului unde am veritabile rani provocate de unghii)iar asa cum spunea Olo cel mai nasol mi se pare ca este intre degete. Mariana, nu vreau sa te speriu dar mi-a mai spus medicul ca a avut un caz in care gravida a suportat eruptia si mancarimea de la 4 pana la 9 luni. A zis ca in general, aceasta problema apare pe la sf.sarcinii, dar poate sa apara si mai repede. Poate ne ajuta si pe noi cineva cu un sfat cum sa scapam de mancarime sau macar sa atenuam senzatia, sara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te sperii Sarra, dar si eu, la 35 sapt, sufar de mancarimi pe tot corpul si de cateva zile mi-a aparut o eruptie pe fesa dreapta. Dermatologul mi-a spus ca am herpes si mi-a dat acyclovir unguent. Mai bine mergi la un dermatolog, ca sa nu apara complicatii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...