Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fetele din Japonia


Recommended Posts

  • Răspunsuri 126
  • Creat
  • Ultimul răspuns
BINE AI VENIT Medeea!!! Sedere placuta printre noi,nu ai sa te plictisesti deloc aici,fetele sunt de milioane,te vor ajuta in orice ai nevoie. Eu am sa fiu prin Osaka,cred pe la inceputul lunii iulie,frumos oras,dar tare as vrea sa merg pana in Kobe,sa mai mananc o friptura,ca super buna este. Bine ai venit si mai vorbim. Va pup! Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Medeea bine ai venit[bis] Eu cu al meu sot mergem destul de des in Osaka si chiar avem sanse sa ne vedem. Fetelor dupa ce trece luna asta ploioasa fixam si noi o data si un loc si ne intalnim? Anna tu poti intra pe chat? Poate reusim sa vb intr-o zi, cand ai tu timp. Nati astazi mi-a venit comanda care am facut-o pe internet si cand am vazut sandalele m-am gandit la tine[;)] Kawai so![:D] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[si-eu] Hai mey Nati ca nu este doar Raluca singurica shi uitata prin departari [;)] !Din toate "japonicile" familiei [dc] ,eu sint singura care locuieshte in frumoasa dar racoroasa insula Hokkaido.Dezavantaje-lipsa prietenilor,clima care ma baga in spaime,faptul ca locuiesc la 30 km distantza de cel mai apropiat orashel shi...cam atit.Avantaje-MULTEEEE [bis] :aer curat shi lipsa stressului din marile orashe,locuiesc la 1 km de Marea Ohotzku shi 15 km de muntzi,nu mi-e teama sa conduc relaxat pentru ca strazile sint mult mai libere decit in Tokyo,unde eu NU ash conduce nici fortzata,nu am probleme cu faptul ca nu sint din partea locului ci din contra,aici nu prea am auzit sa mi se spuna gaijin ci in 90% din cazuri ma numesc gaikoku-jin(kiar daca poate dupa ce ma intorc cu spatele discuta intre ei numindu-ma gaijin [zz] cel putzin ma respecta la proba face to face [asia] ) shi spre deosebire de citeva dintre mamicile ce au avut o experientza proasta a nashterii in Japonia,eu pot sa ma bucur ca am un doctor adevarat profesionist,sufletist shi care m-a ajutat foarte mult pe toata perioada sarcinii shi bineintzeles ca m-a asistat shi la nashtere(kiar daca am nascut intr-o Duminica in care era shi sarbatoare)ca apoi sa continue sa ma ajute shi ca pediatru(cu toate ca nu este de domeniul lui shi NU vorbeshte engleza).Hai ca m-am laudat destul [:I] Acuma,dupa ce v-am spus pe scurt unde locuiesc,va mutatzi vreuna in Hokkaido [japan]??? P.S.-La dezavantaje,am uitat sa scriu ca locuiesc cu socrii !Se pune,kiar daca nu tzine de locatzie ? [:-)))][:-)))][:-)))] Glumeam [;)] Multzi [pup][pup][pup] la japonici ! Eddy & Antonia-Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Eddy! Ce e cu "experienta proasta din spitale" de care vorbeai? Sotul meu are o problema, care se poate rezolva doar chirurgical si nu stim daca sa o faca aici sau in tara[recevere]. Acasa avem multi prieteni in bransa aici... Numai ca in tara putem ajunge abia anul viitor. Multumesc anticipat Anna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna, eu am facut 2 operatii aici, o cezariana de urgenta si o colecistectomie laparoscopica (extirpare a colecistului, adica vezicula biliara). Eu am fost foarte multumita, cezariana m-a costat vreo 1000$ (restul a platit asigurarea), colecistectomia tot vreo 1000$, conditiile au fost excelente (ce-i drept, am avut translator), am putut sa discut conditiile, sa refuz si sa cer anumite lucruri (nu vreau incizie verticala, vreau orizontala, nu vreau injectie, vreau pastile, nu vreau anestezie epidurala, vreau subcutanata, etc.). Am auzit si eu plangeri, ca n-ar fi medicii buni, ca ar fi cam scump, etc. Am avut si eu dezbateri cu medicii, ei fac tot ce scrie la carte ca altfel pot fi facuti raspunzatori. Era sa fac s-o interventie chirurgicala endoscopica pentru pietre in canalul biliar ... asa se face, intai sunt eliminate endoscopic pietrele din canal si daca crizele nu dispar se extirpa colecistul ... am facut icter, in plus vazuse la ecografie ceva in canal, era sigur ca-s pietre, eu n-am fost de acord, am zis sa incercam tratament medicamentos (este rareori eficient), sa mai facem si alte investigatii, in final am mai facut niste ecografii, canalul era curat, ori a fost doar inflamat, ori s-au eliminat pietrele singure ... cert e c-ar fi fost inutila aceasta interventie dar la momentul acela nimeni nu putea fi sigur ... si medicul e si el limitat de tehnicile de diagnostic, nu e oracolul din Delfi, sa le stie pe toate ... si unele simptome sunt obscure si interpretabile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...