Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

NZ-arsurile solare


Recommended Posts

Am auzit ca in NZ oamenii sufera de arsuri solare si in consecinta sunt nevoiti sa foloseasca in permanenta creme protectoare.Pentru ei este o adevarata preocupare ,daca nu chiar obsesie. Este adevarat? Care este starea de sanatate a populatiei ,in general? Se cauta medici stomatologi ? Care sunt conditiile? Va doresc numai bine. Dorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hahahaha e cea mai ciudata afirmatie pe care o aud cu privire la Noua Zeelanda :)) Din cate stiu eu arsuri solare sunt peste tot in lumea asta....nu cunosc datele stiintifice dar nu cred ca in NZ ar fi mai multe decat in alte colturi ale lumii......sau daca or fi nu cred ca cifrele sunt apropiate de cele ale unei calamitati naturale :). Faptul ca lumea constientizeaza mai mult aici, decat in Romania de exemplu, pericolul expunerii la soare fara protectzie e chestie de cultura/educatie...... Vara trecuta nu m-am omorat cu cremele.....mi-am dat in general cand am iesit la plaja sau cand am stat in timpul pranzului foarte mult in soare.... In randul populatiei albe exista o preocupare in privinta alunitelor de pe corp....e adevarat.....deoarece sunt in general tipul de blonzi cu pielea alba si pistruiata....si e o moda sa le scoata....dar n-as putea sa zic ca asta se intampla numai aici. Starea de sanatate........hehehe......de la excelent in sus. De ce? Pentru ca serviciile medicale de stat sunt gratuite, pentru ca mancarea este buna si ieftina (fructele si lactatele sa nu mai vorbim), pentru ca aproape nici nu se poate vorbi de poluare, pentru ca se traieste mai mult in aer liber decat in casa......si alte o mie de motive. Una peste alta astia duc o viata atata de linistita si de calma......de cred ca traiesc peste o suta de ani. Poate ca ar trebui sa-ti faci timp si sa citesti cele doua sau trei threaduri cu privire la Noua Zeelanda de aici de pe forum si iti poti face o parere destul de realista. La intrebarea daca se cauta medici stomatologi din pacate o sa vin cu un raspuns dezamagitor.....si e valabil pentru medici in general, farmacisti, profesori. Pentru aceste meserii se cere registration...ceea ce inseamna o echivalare a studiilor si care dureaza destul de mult (peste doi ani) iar conditiile sunt aprige. In primul rand se cere peste 7 la IELTS Academic. Apoi o groaza de hartii din Romania.... iar in Romania cu greu gaseshti o secretara de la facultate dispusa sa sune in Noua Zeelanda sau sa trimita fax...etc.....apoi partea de practica ..... Si tot felul de alte bazdaganii de genul asta....nu sunt foarte in tema....stiu cate ceva de la prietena mea farmacista. Daca eshti foarte interesata aloca-tzi cateva ore de cautare pe net shi vei gasi conditiile dupa litera legii. Bafta, Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ina_nz, pentru ca am citit ca astepti un bebe, as vrea sa-ti spun ca e ceva adevar in privinta protectiei fata de soare din cauza gaurii din stratul de ozon, care se afla deasupra Antarcticii si care ajunge atat in Noua Zeelanda, cat si in sudul Americii de Sud, sudul Africii si sudul Australiei. Iata un link: http://www.spacedaily.com/news/ozone-01h.html Mai sunt informatii, daca dai o cautare in Internet. Te rog sa nu te superi - cei mici (si cei mari) au nevoie de protectie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea merci de informatzie. Insa sa nu crezi ca sunt inconshtienta....am folosit shi voi folosi in continuare creme cu protectzie UV maxima. Nu am sa-mi expun bebelusul la nici un fel de risc. Insa ce voiam eu sa accentuez este ca de protejat trebuie sa ne protejam peste tot in lumea asta....nu doar in Noua Zeelanda, si nu cred ca in Romania eream mai putzin atenta cu expunerea la soare decat sunt aici. Imi amintesc chiar de ultimele trei veri petrecute in Romania cand pe litoral daca te punea sfantul sa stai mai mult de ora 11 pe plaja itzi cadea piele de pe tine [:D]. Exprimarea lui a fost: Am auzit ca in NZ oamenii sufera de arsuri solare si in consecinta sunt nevoiti sa foloseasca in permanenta creme protectoare. Raspuns mai corect probabil ca erea : Nu sufera pentru ca sunt educati si stiu cum sa se protejeze. Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina draga, relax, nu te supara! N-a gandit nimeni ca tu ai fi inconstienta. Banuiesc ca Dorela aflase ea ceva, dar nu informatia exacta. Bineinteles ca trebuie sa ne ferim de arsurile solare indiferent unde am fi pe glob, insa nu peste tot este problema care e deasupra Antarcticii si care atinge si Noua Zeelanda. Cand gaura din stratul de ozon avanseaza si peste zonele locuite, trebuie folosit sunscreen indiferent de anotimp sau de momentul zilei. Cred ca Dorela aflase de undeva ca in emisfera sudica este problema cu arsurile solare si eu am dat link-ul acela. Hai, nu fi suparata! Imi cer scuze daca te-am necajit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereshte!!!! Cum sa ma supar? Nici vorba de asha ceva!!! Si nici de necajit nu m-am necajit ca n-am de ce. Zau, poate tonul meu o fi parut mai deplasat....dar nu sunt suparata nici pe tine nici pe Dorela (careia ii cer scuze ca am considerat-o barbat) Si fim sanatoase shi nearse (de soare [:D]) !! Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina,iti multumesc pentru raspunsul dat referitor la exploziile solare.Informatia provine de la o cunostinta plecata in N.Z.,ca turista.Odata ajunsa acolo ,mi-a trimis un e-mail in care mi-a descris primele ei observatii,printre care si afirmatia de mai sus. Imi doresc sa plec din Romania,dar nu inainte de a ma informa in legatura cu tara in care voi merge.E nevoie de multi bani numai sa ajungi acolo (cel putin pentru salariile noastre !).Persoana de care iti spuneam ,a facut sacrificii mari timp de 8 ani pentru a putea pleca ca turista in N.Z.,cu intentia de a ramane definitiv acolo.Si-a cumparat bilet dus-intors pentru N.Z.din Ungaria ,fiind valabil 1 an,comparativ cu cel cumparat din Romania care este valabil doar 3 luni.Timp de 4 luni si-a cautat de lucru ,dar fara rezultat . Probabil ca se va intoarce ,daca timp de 1 an nu v-a reusi nimic. Cu bine ,Dorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru prietena ta. Asta e inca o confirmare ca situatzia cu emigrarile aici s-a schimbat foarte mult in ultimii ani. Acum a devenit aproape imposibil sa mai vii ca vizitator si sa aplici pentru work viza apoi rezidentza. Nu mai vorbesc ca pentru a aplica de rezidentza trebuie sa te afli in tzara de domiciliu, nu se mai accepta sa aplici de aici. Shi inca ceva... o avea ea bilet pe un an (se poate lua bilet pe un an shi din romania....ca doar i-am luat mamei acuma) dar viza de vizitator cred ca nu o are pe mai mult de 6 luni. Asa ca dupa expirarea acestor luni ramane ilegal .... ceea ce face shi mai grea stabilirea aici. Urasc firmele de emigrari care sfatuiesc romanii sa vina ca turishti. Pacat e ca unii dintre aceshti romani chiar shtiind ca e un drum inchis tot il apuca fara sa tzina cont de sfaturile altora care se afla deja aici. Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna, Dorela eu sunt medic stomatolog, sunt in NZ de 8 luni, lucrez ca dental assistant, si string bani pentru echivalare... Daca vrei informatii despre ce si cum, iti fac un sumar rezumat, si apoi iti dau o adresa unde vei gasi tot ce doresti. De cautat se cauta medici, si stomatologi si de oricare...dar e greu sa te echivalezi. Ca timp, daca esti tare o poti face in 1 an. Dar...nu stiu pe nimeni care sa fi facut asta asa repede. Ai nevoie de 7.5 IELTS academic sau OET - masta nu se poate da in Rom.- cu A sau B (este un examen cu limbaj medical in general si stomatologig la 2 probe) Apoi, dupa ce ai engleza, se da un examen scris care contine subiecte mari, de teorie din toate materiile studiate de noi, dar bineinteles in engleza si dupa cartile lor, si alte multe grile, radiografii, si multe altele... Daca il iei, vine partea practica. Dureaza 1 sapt si esti pus sa faci, pe manechin, toate manoperele: anestezie, resuscitare, extractie, obturatie de canal, etc...tot...si orto si ATM... Deci...usor nu e , dar...merita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...